Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

İş makinesi sektörü kayıplarını telafi etmeye başladı

Küresel ekonomik kriz nedeniyle zor günler geçiren iş makineleri sektörü kayıplarını telafi etmeye başladı. Özellikle Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında gerçekleşen kıpırdanma rakamlara da yansıyor. Şubat ayında yüzde 55, Mart ayında yüzde 60, Nisan ayında 54, Mayıs ayında yüzde 50 daralan iş makineleri sektörü Haziran ayında yüzde 37 oranında daraldı. Mart ayında dibi gören sektör Haziran ayında ciddi bir toparlanma sürecine girdi. Türkiye İş Makineleri Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) Genel Sekreteri Faruk Aksoy, yılın ilk 3 ayında Türkiye’de yatırımların durma noktasına geldiğini belirterek alınan ekonomik tedbirler, KDV indirimi ve Teşvik Yasası’yla piyasaların yeniden hareketlendiğini, iş makineleri sektörünün de bundan payını aldığını ifade ediyor; “Yılın ilk 6 ayında 1634 iş makinesi satıldı. 2008 yılı Ocak-Haziran döneminde 3200 iş makinesi satıldı, 2009´un aynı döneminde ise bu sayı oldukça fazla düştü. 2009 yılını 3 bin 500 adetle kapatmayı hedefliyoruz. Yine aynı dönem içerisinde geçen seneki 650 milyon dolarlık ihracat bu sene 395 milyon dolara geriledi. Krizin etkileri nedeniyle daralan sektörde, 2009 yılında büyüme rakamlarına geçmeyi bekliyoruz. Satış rakamlarında geçen yıla oranla ciddi bir düşüş olacak. Biz şimdi yeni yatırımlara odaklanacağız. Duble yol projeleri, baraj inşaatları, Nabucco Projesi, İzmir Otoban Projesi, diğer yol ve bayındırlık projeleri iş makineleri sektörü için çok önemli. Teşvik Yasası’nın çıkmasıyla birlikte ciddi anlamda bir yatırım ihtiyacı doğacak. Organize Sanayi’ler kurulacak ve fabrikalar taşınacak. Bunlar da önemli unsurlar.”

AYNI HIZLA BÜYÜMEYİ BEKLİYORUZ

Aksoy, Avrupa´da krizle birlikte iş makineleri sektöründeki daralmanın yüzde 40 civarında olduğunu belirterek, Türkiye´de ise bu daralmanın yüzde 60 civarında olduğunu söylüyor. “Bizim büyümemiz de küçülmemizde çok hızlı oluyor”diyen Aksoy şunları kaydediyor: “Hızlı küçülmeye karşın kriz sonrası aynı hızla büyümeyi bekliyoruz. Devletin ilgili kurumları bu avantajı değerlendirmek için çok sıkı bir şekilde çalışıyor. İMDER olarak projelerimiz, stratejik eylem planlarımız var. 2010 yılının 2009’a oranla daha iyi geçeceğini tahmin ediyoruz.”

KDV İNDİRİMİ OLUMSUZ ETKİ YARATTI

İş makinelerindeki KDV indiriminin son bulmasının sektöre moral anlamında olumsuz etki yaptığının altını çizen Aksoy, buna rağmen iş makinelerinin yatırım ürünü olması için firmaların KDV oranlarına çok fazla dikkat etmeyeceğini düşündüklerini ifade etti. Faruk Aksoy şöyle konuşuyor: “Eğer iş makinesine ihtiyaç varsa KDV oranı ikinci planda kalır. KDV’nin düşük olması moral, motivasyonun iyi olması ve yatırıma teşvik etmesi nedeni ile önemlidir. İmalatçılar için de çok önemlidir. Çünkü KDV oranı düşük olduğunda imalat yapan firmalar yurt içindeki pazarlarda daha kolay yer alabiliyorlar.”

KALİTE VE STANDART DENETİMLERİ ARTIYOR

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın Piyasa Gözetim ve Denetim Komitesi’nin sektörün nasıl denetleneceği ve hangi konuların dikkate alınacağı hakkında bir çalışma yaptığı bilgisini veren Faruk Aksoy, standartların oluşturulması, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı denetimlerine kadar hepsinin startının verildiğini vurguluyor. Bakanlığın her an herhangi bir vinç firmasına denetime gidebileceğini anlatan Aksoy, “Bakanlıklar değerlendirme yapıp, seçtikleri firmaları gezecekler. Firmaların standartlara, kurallara ve güvenlik şartlarına uygun olup olmadıklarını denetleyecekler. Uygun olmayanlara da ceza kesilecek” diyor.

SEKTÖR ZİRVESİ YAPILACAK

“Ramazan ayında bütün sektörü içine alan bir Sektör Zirvesi yapma düşüncemiz var.” diyen Aksoy, sözlerini şöyle sürdürüyor “Raf Sektör Komitesi, Jeneratör Sektör Komitesi ve Kompresör Sektör Komitesi faaliyete geçti. Bunların dışında kurulacak 6-7 tane daha sektör komitesi var. Sektördeki firmaları araştırıp onlar hakkında bilgi topluyoruz ve daha sonra Ankara’daki bürokratların da katılımını sağlayarak komiteyi kuruyoruz”.