Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Kayseri Kadir Has Stadı’nda doğal taş kullanıldı

Kayseri Kadir Has Stadı´nın yapımı geçtiğimiz aylarda tamamlandı. Stadyumun proje ve şantiyesi ile Koordinatör Aydın Belik birebir ve özel olarak ilgilendi. Kış aylarının ağır şartlarında hayata geçirilen projede yaklaşık 300 kişilik bir ekip yoğun performans gösterdi ve proje 8 ay gibi kısa bir sürede tamamlandı. Geçen süre zarfında yaklaşık olarak 11 bin m2 imalat tamamlanmış oldu. Stat uluslararası her türlü spor müsabakasının yapılmasına uygun olarak tasarlandı ve inşa edildi. İç mekanda Cilalı Kashmire White, cilalı ve yakılmış Nero Zimbabwe, cilalı ve yakılmış White Pearl, cilalı Olive Maron, cilalı Purple Rain, cilalı Tan Brown, cilalı Multicolor Red ve cilalı Rosalin kullanıldı. Dış mekanda ise renkli mermer, Çubuk ve Gölbaşı andeziti, bazalt ve granit küptaş kullanıldı. Stadın iç mekan zemin döşemelerinde kullanılan malzeme ebatlanmış olarak yurt dışından getirtildi. Onun dışındaki tüm düz ve dairesel basamaklar, parapetler, denizlikler, süpürgelikler, tezgah ve bankolarla asansör kaplamaları ise Yedigen´in kendi üretim tesisinde hazırlandı. Yaklaşık 80 bin m2’lik bir yapısal imalatı kapsayan çevre düzenlemesinde ise haftada ortalama 3500 m2’lik döşeme gerçekleştirildi. Malzeme olarak 5 farklı andezit ocağından alınan yaklaşık 40 bin m2 andezit ve Kayseri’ den temin edilen bazalt kullanıldı.

Türkiye´deki 5 yıldızlı statlar arasında yer alan Kayseri Atatürk Spor Kompleksi ve Kayseri Kadir Has Şehir Stadyumu’nun projeleri Mimar Bahadır Kul ve Mimar Alper Aksoy tarafından hazırlandı. Yaklaşık 33 bin kişilik kapasiteye sahip olan stadyumda kafeterya, restoran, kafe loca ve normal locaların yanı sıra etrafında açık ve kapalı otoparklar ve yeşil alanlar bulunuyor. Tüm tribünlerin kapalı olduğu Atatürk Spor Kompleksi ve Şehir Stadyumu’nda radyan ısıtma ile tribünlerde oturan seyircilerin soğuktan etkilenmelerinin önüne geçilmesi planlanırken, estetik yapısıyla dikkat çeken stadyumun, dış cephe ışıklandırmaları ile geceleri şehre seyir zevki yüksek bir görünüm sunması hedeflendi. UEFA standartlarında yapımı gerçekleştirilen stat, hem Kayserispor ve Erciyesspor’a, hem de milli takımın maçlarına ev sahipliği yapacak.

Atatürk Spor Kompleksi`nde ayrıca olimpik yüzme havuzu, 1000 kişilik spor salonu, 1500 koltuk kapasiteli çim yüzeyli futbol sahası, IAAF standartlarında atletizm pisti ve 3 adet tenis kortu bulunuyor.

2005 yılında sektörde faaliyet gösteremeye başlayan ve döşeme ve duvar kaplama montaj işlerinde hizmet vermek amacıyla kurulan Yedigen´in altmışı aşkın başarılı projesinin ilk sıralarında Kayseri Kadir Has Stadı yer alıyor.