Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Krizde rekabet etmek zor

Astav Panel olarak sektördeki gelişmeleri ve yüksek teknolojiyi yakından takip ettiklerini söyleyen Coşkun, bilgisayar destekli üretim hatlarına sahip olan üreticilerden biri olduklarını belirtiyor. “Dünyada var olan ve gelişmekte olan yüksek teknolojiyi yakından takip ediyoruz. Uzman ve deneyimli kadromuz Türkiye’deki en tecrübeli asma tavan üreticileri arasında bulunmamızın yanı sıra en yeni ve yüksek teknolojik bilgisayar destekli üretim hatlarına sahip firmalardan biriyiz. Bu da tüketiciye daha kaliteli, daha ekonomik ve daha uzun ömürlü ürünler sunmamızı sağlıyor. Astav Panel olarak kurulduğumuz günden bugüne koşulsuz müşteri memnuniyeti ilkesinden taviz vermiyoruz.”

Yurt dışında da iddialıyız

Astav Panel´in yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da iddialı olduğunu kaydeden Coşkun, “Ürünlerimiz Avrupa standartlarında üretiliyor ve dünyanın birçok ülkesinden talep görüyor. Bu sebeple ihracatımız 2008 yılında devam etti. Bu şirketimiz açısından olumlu bir ilerleme. Yurt içi satışlarımız 2008 yılında düşmeye başlamasına rağmen ihracatımızda önemli sayılabilecek gelişmeler yaşandı. 2009 yılından başlangıçta umutluyduk ve hâlâ da iyimser bakmaya çalışıyoruz. 2008´de ekonomik gelişmelerden dolayı azalma gösteren yurt içi satışlarının 2009’da artacağını umut ediyoruz. İçinde bulunduğumuz küresel ekonomik krizde rekabet etmek çok zor; bu sebeple hükumetin haksız rekabetle ve kayıt dışı ekonomiyle daha fazla mücadele etmesi gerekiyor. Her sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzde de haksız rekabet sorunu var. 2008 ve 2009 yılları Türkiye ve dünya için zorlu geçti ve geçmeye devam edecek. Ekonomik krizin etkileri 2009´un sonunda da devam edecek gibi görünüyor. Bu sebeple hem sektörümüzde, hemde pazarımızda bir daralma söz konusu. Ancak her şeye rağmen kriz tecrübesi olan şirketler almış oldukları ve alacakları tedbirlerle ve hükumetin katkılarıyla 2009 yılının çok büyük bir kayıp olarak yaşanmamasını sağlayabilir” şeklinde konuştu.

Alüminyum çelikten daha avantajlı

Ertuğrul Coşkun asma tavanda alüminyum kullanılmasının avantajlarına da değinerek, “Alüminyum alaşımları çelikten daha dayanıklıdır ve 3 kat daha hafiftir. Aynı kalitede yüksek miktarda üretilebildiği gibi paslanmaz, sararmaz; soğuk ve sıcağa dayanıklıdır. Her renge boyanabildiği için estetik bir görünüm sağlar. Alüminyum çevresel anlamda da son derece önemlidir; çünkü filtrelerinin tamamı geri dönüştürülebilir ve bir yangın sırasında kıvılcım ve zehirli gaz çıkarmaz. Astav Panel olarak dünya norm ve standartlarına uygun olarak Lamel, Karolaj, Endüstriyel ve Clip-in sistemlerde, değişik renk ve ebatlarda alüminyum ve galvanize çelik metallerinden delikli ve deliksiz asma tavan ve aksesuarlarını üretiyoruz. Ürünlerimiz, kalite yönetim sisteminin ISO 9001 standartlarına uygun olduğu belgelendirilmiş tesislerimizde üretiliyor” diye konuşuyor.