Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Libya, 160 milyarlık inşaat potansiyeli barındırıyor

Libya, Türk müteahhitlerin her zaman gözdesi oldu. Bugün de müteahhitlik şirketlerinin bu ülkeye olan ilgisi sürüyor. Bu ilginin temelinde ise altyapı yatırımlarına ayrılan 160 milyar dolar yatıyor. Libya´da 20´den fazla Türk inşaat şirketi faaliyet gösteriyor. Bu şirketlerin hedefinde ise altyapı yatırımları için ayrılan 160 milyar dolarlık pastadan 40-50 milyar dolar düzeyinde pay almak var. Güriş´ten TAV´a, Gama´dan Nurol´a birçok şirket, Libya´yı yeniden inşa etmek için yola çıkmış durumda. Libya, altyapısı ve şehirleriyle yenileniyor.

Yenilenen Libya, Türk müteahhitlerinin de gözdesi haline gelmiş durumda. Önümüzdeki 5-7 yıllık dönemde, Libya´da 160 milyar dolarlık yeni altyapı yatırımının hayata geçirileceği açıklandı. 2015 yılına kadar yapılması planlanan 420 bin konut için 13 milyar dolar, söz konusu inşaatların altyapısı için de 14 milyar dolar ayrılmış durumda. Toplam 5,6 milyar dolarlık Batı Libya gaz projesi ve elektrik santrali de ülkedeki inşaat sektöründeki büyümenin ana unsurları arasında bulunuyor.

Libya´nın en önemli projeleri arasında bulunan “Büyük Nehir Projesi” de toplam kamu bütçesinin yüzde 10´luk bölümünü oluşturuyor. Libya´daki bu hareketlilik, Türk müteahhit firmalarının da ilgisini çekiyor. Bu ülkede, Türk müteahhitlerinin aldığı işlerin toplam tutarı 2008´de 2,2 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. 2009 yılı içerisinde toplam 200 adet büyük müteahhitlik projesinin ihale edilecek olması da müteahhit firmaların ilgisinin bu ülkeden ayrılmamasına sebep oluyor.

KARŞILIKLI GÖRÜŞMELER YAPILIYOR

Libya´da artan yatırım potansiyeli, hem hükümeti hem iş dünyasını harekete geçirdi. İnşaat sektöründeki çeşitli sivil toplum kuruluşları da iş adamlarının daha sağlıklı iş görüşmeleri yapabilmeleri için organizasyonlar düzenliyor. Teminat mektubu ve banka alacakları gibi Libya ile daha önceki yıllarda yaşanan sorunların izlerinin de silinmeye başlanmasıyla Türk müteahhitlik firmalarının Libya´da daha fazla projede yer alması mümkün olabilecek.

Libya´nın yanı sıra Fas, Cezayir ve Tunus´ta müteahhitler için önemli fırsatlar bulunuyor. Ciddi altyapı projelerinin olduğu Tunus ve Cezayir´de proje üstlenen Çin ve Japon firmalara kendi ülkeleri kredi desteği sağlıyor. Kuzey Afrika´nın yanı sıra Sahra´nın güneyindeki Afrika, Arap Yarımadası ve Hindistan gibi bölgeler yurtdışı müteahhitlik hizmetleri açısından önemli potansiyele sahip. Türk müteahhitlerin bundan sonraki stratejisi yeni pazarlar bulmanın yanı sıra mevcut pazarlardaki varlıklarını da sürdürmek olacak.