Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Lüleburgaz´a çok amaçlı bir oto sitesi

Yeni yürürlüğe giren yasa ve yönetmelikler gereği pek yakında LPG kullanan araçların şehir içinde çok katlı yapıların altında ya da konut alanları içinde satışına izin verilmeyecektir. Günümüzde 2. el araç ticareti yapan kişi ve kuruluşların çoğunun ürün yelpazesi içinde LPG kullanan araçların da bulunduğunu göz önüne alan Lüleburgaz Belediyesi tüm 2.el araç ticareti yapan kişi ve kuruluşlar için şehir dışında bir site yaratmayı düşünmüştür. Bununla birlikte Türkiye de yeni yapılmaya başlayacak bu tür yapılar içinde ilk örneklerden bir tanesi olması sebebiyle de sadece Lüleburgaz’a değil tüm Trakya bölgesine hizmet etmesi ve tüm bölge için araç ticaretinin merkezi olması hedeflenmektedir.

Bu vizyonla inşa edilecek Lüleburgaz Oto Galerileri Sitesi hem bu işi yapan kişi ve kuruluşlar için özel olarak tasarlanmış mekanları kullanıma sunacak hem de müşteriler için tüm seçenekleri bir arada görme imkanı sağlayacak yeni bir ortam oluşturacaktır.

İçinde 38 adet araç satış galerisi, ofis mekanları, dükkanlar ve bunlara hizmet edecek lokanta, çay ocağı, güvenlik vb. servis mekanlarından oluşan sitede bütün bu birimler tüm alanı baştan başa geçen bir yaya yolunun etrafına bu aksa dik sokaklar oluşturacak şekilde yerleştirilmişlerdir. Bu sayede yaya yolu üzerinde ilerleyen kullanıcılar tüm sokakları dolayısıyla tüm galeri ve araçları çabuk bir şekilde görebileceklerdir. Sitedeki tüm sokaklar bir renk sistemi ile birbirinden ayrıştırılmıştır. Bu sistemde her sokağın ve bu sokak içindeki galerinin ortak ve diğer sokaklardan başka bir rengi vardır. Bu sayede kullanıcılar birbirine benzeyen sokaklar ve galeriler içinde gitmek istedikleri yerleri rahatça bulabileceklerdir. Kullanıcılar dilerlerse yaya yolu üzerinde oluşturulan çevre düzenlemeleri ve meydanlarda vakit geçirebilecek, lokanta, kafeterya gibi sosyal mekanlarda yeme-içme ve düşünme fırsatı da bulabileceklerdir.

Lüleburgaz şehir merkezinin doğusunda sanayi sitesinin yanında yer alan 16.500 m2 lik arazi üzerine inşa edilecek Lüleburgaz Oto Galerileri Sitesi 38 adet satış galerisi, 1 adet lokanta, 1 adet çay ocağı/kafeterya, 3 adet ofis mekanı, 1 adet dükkan, 1 adet güvenlik ve yönetim mekanından oluşan toplam 6.000 m2 kapalı , her galerinin önünde kendisine ait açık araç sergileme alanları ve yaya yolundan oluşan toplam 6.500 m2 üzeri örtülü açık alana sahiptir. Her bir araç satış galerisi yaklaşık 10 adet araç sergilenebilecek 100 m2 açık, 100 m2 kapalı araç sergileme alanı ve yaklaşık 50 m2 ofis mekanına sahiptir. Galerilerin ön cepheleri gerektiğinde tümüyle açılabilen kayar katlanır bir vitrin sistemi ile donatılmıştır. Bu sayede ön cephe açılarak açık ve kapalı sergileme alanları birleştirilebilmektir. Her galerinin kendisine ait tuvalet, mutfak ve bir de küçük deposu vardır. Galerilerin tümü için doğalgaz ve “fan-coil” li bir ısıtma sistemi öngörülerek altyapısı hazırlanmıştır. Tüm mekanlara klima konulacağı düşünülerek her galerinin kendisine ait tesisat şaftı içinde klima dış ünitesi yerleri tasarlanmıştır. Ayrıca sitenin tümünde yangın ihbar ve kameralı güvenlik sistemi mevcuttur.

Yapı sistemi olarak hafif ve çabuk inşa edilebilir olması sebebiyle çelik taşıyıcılı bir sistem seçilmiş, duvar ve çatı kaplamaları kendinden yalıtımlı sac panellerden oluşturularak hem kolay inşa edilebilirlik hem de çağdaş bir görünüm sağlamıştır. Projelendirme işleri tamamlanarak ihale aşamasına gelinen Lüleburgaz Oto Galerileri Sitesinin toplam 6 ayda bitirilmesi planlanmaktadır.