Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Marmaray Projesi

İstanbul´un en büyük sorunlarından biri olan ulaşım sorununa uzun vadeli çözüm getirmesi amaçlanan Marmaray Projesini, Doğuş İnşaat hayata geçiriyor. Her gün 1 milyondan fazla insanın ulaşım için harcadığı süreyi kısaltması bakımından önem taşıyan projeyle aynı zamanda büyük ölçüde enerji tasarrufu sağlanması da amaçlanıyor.

Avrupa ve Asya yakasını İstanbul Boğazı´nın altından birleştirecek olan Marmaray Projesi dünya çapında bir banliyö iyileştirme projesi. İstanbullular için bir rüyayı gerçekleştirecek olan proje, 16 km’lik Boğaz geçişini sağlayacak. Proje AMD Demiryolu Konsorsiyumu´nun yüklendiği Avrupa yakasında Halkalı-Yenikapı, Anadolu yakasında ise Gebze-Harem (CR-1 Sözleşmesi) olmak üzere yaklaşık olarak 76 km uzunluğunda planlandı.

Doğuş İnşaat´ın üstlendiği Marmaray projesinde iki kıtadaki iyileştirilmiş banliyö hatları İstanbul Boğazı´nın altından geçecek olan batırma tüp tünellerle birleştirilecek. Ana yapılar ve sistemler, batırma tüp tünel, delme tüneller, aç-kapa tüneller, hemzemin yapılar, 3 yeni yer altı istasyonu, 36 yer üstü istasyonu (yenileme ve iyileştirme), işletim kontrol merkezi, sahalar, atölyeler, bakım tesisleri ve yer üstüne inşa edilecek olan yeni bir üçüncü hat olmak üzere, mevcut sistem tamamen yıkılacak. Yıkılacak olan yeni sistemin yerine yeni yapıların yanı sıra elektrikli ve mekanik sistemler ve modern demiryolu araçları temin edilecek. AMD Demiryolu Konsorsiyumu´nun yüklenmiş olduğu CR-1 Sözleşmesi kapsamında yapılacak olan işler, tarihi olmayan tüm yapıların yıkılarak, yerine 3 hatlı çağdaş ve kentin dokusuyla uyumlu bir raylı sistemin kurulmasını kapsıyor. Proje her bir yönde saatte 75.000 yolcu taşıma kapasitesine sahip olacak ve İstanbul´da yüksek kapasiteli, güvenli, kaliteli ve ucuz bir ulaşım hizmeti verilmiş olacak. Yenikapı ve Sirkeci boyunca ilerleyecek olan hat Boğaz´ın altından geçerek Anadolu yakasında Üsküdar´a bağlanacak ve Söğütlüçeşme´de tekrar yer üstüne çıkacak. Marmaray Projesi tamamlandığında İstanbul Metro ve diğer ulaştırma sistemlerine de entegre edilecek.