Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Mersin´de manzarayla yeşil kucaklaşıyor

Proje 4 adet konut bloğu ve sosyal alanlar ile bodrum katlarda yer alan alışveriş ve otopark alanlarından oluşuyor. Projede biri T biçimli ve 27 katlı, diğeri de dörtgensel ve 21 katlı olmak üzere 2 farklı konut bloğu tipi kullanıldı. Az katlı olan 2 blok arazinin güney yönünde, çok katlı olan 2 blok ise onların arkasında konumlandırıldı. Böylece çok katlı bloklarda da belli sayıda dairenin manzaraya tamamen hakim olması sağlandı.

Otoparkların tümü bodrum katlarda çözülerek bahçe kotu tamamen yayalara tahsis edildi. Böylece konut bloklarının geniş ve net yeşil alanlar üzerinde yükselmesi sağlandı. Blokları çevreleyen açık alanda da farklı açılardan oluşan bir yaya yolu düzeni kuruldu. Bu düzen blokların ortasında yer alan amorf havuzda düğümlendi.

Bloklarda ve açık alanlarda farklı açılarla oluşturulan bu düzen zemin kattaki lobi ve sosyal alanlar ile bodrum katlarda yer alan alışveriş ve otopark alanlarına da taşındı. Zemin kattaki lobi ve sosyal alanlar, kırılıp kabuklaşan bahçe zemini tarafından oluşturuldu. Farklı kullanıcı taleplerini karşılayabilmek amacıyla projenin birçok farklı daire tipi içermesi sağlandı. Bloklarda yer alan 1+1, 2+1, 3+1, 4+1 ve 6+1 dairelerin alanları da 111 m2 ile 490 m2 arasında değişiyor.

Konut blokları her 6 katta bir geriye çekilerek şaşırtmalı düzende teras balkonların oluşmasını sağladı. Bu teraslar kısmen bahçeler olarak düzenlendi. T tipi bloklarda kanatlardan birinin bloklar yükseldikçe kısalması ve son 6 katta yok olması da bu şaşırtmalı etkiyi güçlendirdi.