Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Nabucco inşaatı 2011´de başlıyor

Tüm dünyanın gözünün üzerinde olduğu, Hazar ve Kafkaslardaki doğalgazın Türkiye üzerinden Avrupa´ya taşınmasını sağlayacak olan Nabucco Projesi´nde imzalar atıldı. Türkiye´nin Doğu sınırından başlayıp, Avusturya´ya kadar uzanacak ve 7,9 milyar Avro’ya mal olacak, 3 bin 300 kilometrelik Nabucco Doğalgaz Boru Hattı Projesi´nde hükümetler arasında anlaşmayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avusturya Başbakanı Werner Faymann, Bulgaristan Başbakanı Sergei Stanishev, Macaristan Başbakanı Gordon Bajnai, Romanya Başbakanı Emil Boc ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barossa imzaladı.

Nabucco Doğalgaz Boru Hattı projesi, Hazar ile Kafkaslardaki doğal gazın Türkiye üzerinden Avrupa´ya taşınmasını amaçlıyor. Görüşmelerine 2002 yılında başlanan proje, son yıllarda Rusya ile Ukrayna arasındaki anlaşmazlık yüzünden soğukta kalan Avrupa için büyük önem taşıyor. Avrupa, Nabucco ile Orta Asya enerji kaynaklarına üyelik müzakerelerini yürüttüğü Türkiye üzerinden ulaşacak. Rusya´ya bağımlılığı azalacak. Avrupa´nın doğal gaz tedarik ağını çeşitlendirecek en önemli proje olan Nabucco projesinin adı, İtalyan besteci Guiseppe Verdi´nin “Nabucco” adlı operasından geliyor.

AZERBAYCAN NABUCCO’DA EN İSTEKLİ ÜLKELERDEN BİRİ

Azerbaycan Sanayi ve Enerji Bakanı Natık Aliyev, Azerbaycan’ın Nabucco projesinin geliştirilmesi konusunda çok istekli ülkelerden biri olduğunu belirterek, Doğu-Batı enerji koridoru, Hazar Denizi ve Akdeniz koridorlarının önemli olduğunu düşündüğünü söyledi. Azeri Bakan, “Biz doğal gaz boru hatlarında her yönü destekliyoruz. Bunu yapmak için esneklik gerekiyor, ticari açıdan karlılık ön plana çıkıyor ve aynı zamanda sağlam bir enerji piyasasına ihtiyacımız var” dedi. Azerbaycan’ın hem petrol, hem gaz üreticisi ülke konumunda olduğuna dikkati çeken Aliyev, Bakü-Supsa, Bakü-Tiflis-Ceyhan ve Bakü-Tiflis-Erzurum gibi projelerle gerek gaz, gerekse petrol üretimini artırmayı düşündüklerini kaydetti.

6 AY İÇİNDE ADIM ATILACAK

Taraf ülkelerin imza attığı hükümetler arası Nabucco Anlaşması metnine göre 6 ay içinde Nabucco Uluslararası Şirketi’yle Proje Destek Anlaşması’nı sonuçlandırmak için gerekli tüm adımlar atılacak. Taraf devletler anlaşmanın mümkün olan en kısa sürede yürürlüğe girmesi için iç hukuka ilişkin gereklilikleri yerine getirecek.

PROJENİN AYRINTILARI

• Hatta ilk planda Azerbaycan ve Türkmenistan doğalgazı verilecek. Hat, daha sonra Irak, İran, Mısır ve Rusya gazı ile de beslenecek.

• Türkiye, Bulgaristan, Romanya, Macaristan ve Avusturya olmak üzere beş geçiş ülkesi bulunuyor.

• 2004 yılında Türkiye´den Botaş, Bulgaristan´dan Bulgargaz, Romanya´dan Transgaz, Macaristan´dan MOL, Avusturya´dan OMV ve Almanya´dan RWE olmak üzere 6 ülke firması Nabucco projesine imza attı.

• 7,9 milyar Avro’ya mal olacak projeye ortaklardan her biri 400 milyon Avro katkı sağlayacak.

• Boru hattının inşasına 2011 yılında başlanacak.

• İlk gaz 2014 yılında pompalanacak.

• İlk etapta 8-10 milyar metreküplük gazın Batı´ya pompalanması öngörülüyor.

• İlerleyen yıllarda miktar 30 milyar metreküpe çıkarılacak.

• Boru hattının toplam uzunluğu 3 bin 282 kilometreyi bulacak.

• Nabucco hattının bin 558 kilometresi Türkiye´den, 392 kilometresi Bulgaristan´dan, 457 kilometresi Romanya´dan, 388 kilometresi Macaristan´dan ve 46 kilometresi de Avusturya´dan geçecek.