Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Solarkent İstanbul’a güneş gibi doğuyor

SOLARKENT GÜNEŞ ENERJİSİ SİSTEMİ

Türkiye’nin ortalama yıllık güneşlenme süresi, 2640 saat (günlük toplam 7,2 saat), ortalama toplam ışınım şiddeti ise 1311 kWh/m2 yıl (günlük toplam 3,6 kWh/m2) olarak tespit edilmiştir. Ülkemizde, Avrupa ve dünya ortalamasının çok üzerinde bir oranla verim sağlanabilen güneş enerjisinden yararlanarak yapılandırılan örnek proje Solarkent Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor. Solarkent projesiyle, çevreye duyarlı, yenilenebilir, bakım masrafı en az ve proje mimarisine detayları ile ayrı güzellikler katacak yeni bir çözüm yaşam alanlarına taşınıyor.

Solarkent konut projesi kapsamında yapılacak olan enerji santrali sisteminde, Solarkent’in açık otopark alanları kapatılarak, 4300 m2 ilave kapalı otopark alanı oluşturulacak. Bu kapsamda Solarkent, emsal projeler arasında kapalı otopark alanı en yüksek proje olacaktır.

Bu gölgeleme alanı üzerinde yer alacak ve her biri 220 w olan panellerden 2600 adet kullanılarak, yılda ortalama 780.000 kWh enerji üretimi hedeflenmektedir. Bu sayede ortalama 550 kW kurulu gücü olan santral kurulması planlanmaktadır. Bu güç ile Solarkent, Türkiye’nin ilk güneş santrali projesi olacak ve sadece ülkemizde değil, dünyadaki benzer uygulamaları arasında da konut projelerine uygulanmış en büyük güneş santrali projelerinden biri olacak.

Sadece ortak alanlarda değil, tüm dairelerde uygulanacak kesintisiz enerji imkanıyla site sakinleri için elektrik kesintisi tarihe karışacak. Ayrıca blok ortak alanlarında kesintisiz güç kaynakları ile asansörlerde elektrik kesintisi hissedilmeyecek. Doğayla bütünleşen yapılarda, jeneratörler tarafından sağlanacak kesintisiz enerji ile yaşam konforundan ödün verilmeyecek.

Yenilenebilir enerji üretiminde bir çığır açacak bu uygulamayla, gündüz üretilecek enerji fazlası satılarak, ortak alan kullanımı için çok daha uygun şartlarda enerji sağlanacak. Ayrıca bakım masrafı en düşük olan solar enerji ile yılda ortalama 500.000 kg/a üzerinde karbon salınımı yapılmaksızın enerji üretilecek.

DEPREM GÜVENLİÐİ

Deprem güvenliği konusunda titiz önlemlerin alındığı Solarkent’te İstanbul Teknik Üniversitesi Geoteknik Anabilimdalı Başkanı ve Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ahmet Sağlamer tarafından zemin danışmanlığı konusunda destek alınmış. Ayrıca; en son deprem yönetmeliklerine uygun tasarlanan Solarkent blokları, fore kazık, radyejeneral temel ve tünel kalıp sistemleri ile inşa edilmekte.

YÜKSEK GÜVENLİK ANLAYIŞI

Solarkent, sunduğu 24 saat kapalı devre güvenlik hizmeti, konut sahipleri için uygulanacak kartlı giriş sistemi, araç plaka tanıma sistemi, yangın ihbar ve erken uyarı sistemleriyle güvenlik düzeyini en üst seviyede tutuyor. Solarkent’te görüntülü intercom sistemleri sayesinde site sakinleri, güvenlik ofisleri ile kolay iletişim kurabilmenin rahatlığını yaşayacak.

Solarkent’in yüksek katlı mimarisi sebebiyle yangın güvenliği de maksimum düzeyde düşünülmüş. Daireler ve ortak alanlarda bulunan erken algılama sistemleri, yangın söndürme sisteminin beraberinde ek bir önlem olarak uygulanacak. Ayrıca elektrik sistemlerinden çıkabilecek olası yangınlara karşı da bloklara yerleştirilen ana enerji nakil sistemi, busbar enerji nakil baraları ile sağlanacak. Bu sistem de ülkemizde uygulanan ilklerdendir.

SOLARKENT’TE YAŞAM…

Modern yaşamda ihtiyaç duyabileceğiniz her şey, Solarkent sakinleri için tasarlanmış. 28.000 m2’lik alanda projelendirilen Solarkent’te, yaşam keyfi yeşillikler içinde hayat buluyor. 31 katlı 4 bloktan ve 10 farklı daire seçeneğinden oluşan 866 adet konutta, konfor ve sağlıkla şekillendirilmiş size özel bir yaşam tasarlanıyor.

Farklı ihtiyaçlara yönelik eğlence ve dinlenme alanlarıyla, daha keyifli zaman geçirilebilmesi için konut sakinlerinin hayatını daha da kolaylaştırıyor. Yaşayan ortak mekanlarda, özlenilen samimi komşuluk ilişkileri yeniden canlanacak. Hayal edilen her şey artık daha yakın…

NEDEN SOLARKENT?

+ Türkiye’nin ilk güneş enerjisiyle elektrik üreten konut projesi

+ Şehrin yanı başında doğa ile iç içe bir yaşam

+ Site dışına çıkmadan yaşayabileceğiniz solar club spor ve yaşam ayrıcalığı

+ Fitness Center

+ Yüzme havuzları

+ SPA Merkezi

+ Cafe&Bistro

+ Toplam 11.500 m2 yeşil alan

+ Tüm site çevresini dönen yürüyüş parkuru

+ Basketbol ve voleybol sahaları

+ Mini futbol sahası

+ Tenis kortu

+ Şık ve modern çevre düzenlemeleri

+ Gündelik alışveriş mekanları

+ Mescit

+ Özel kreş ve anaokulu

+ Çocuk oyun alanları ve dinlence alanları

+ Güneş enerjisinden üretilen 550 kw elektrik enerjisi ile site aidatlarında büyük tasarruf

+ Tüm daire ve ortak alanları destekleyen kesintisiz enerji sistemi

+ Deprem güvenliği için fore kazık, radyejeneral temel ve tünel kalıp sistemleri

+ Deprem yönetmeliğine uygun birinci sınıf malzeme

+ 24 saat kapsamlı güvenlik, kartlı geçiş ve araç plaka tanıma sistemleri

+ Yangın ihbar, erken uyarı ve yangın söndürme sistemleri

+ Merkezi konum ve çok alternatifli toplu taşıma imkanları

+ Dairelerin tapusuna işlenecek otopark kullanım hakkı ve misafir otoparkları

+ Çevreye duyarlı yağmur suları toplama sistemleri ve merkezi sulama sistemi

+ Ön ödemeli elektrik ve su sayaçlarıyla tasarruflu sarfiyat ve ödeme kolaylığı

+ Su kesintilerine karşı tüm sitenin ihtiyacını karşılayabilecek su depoları

+ Dış cephe mantolama ile ısı yalıtımı

+ 52 m2 – 128 m2 arasında 10 farklı tip daire seçeneği

+ Daire içlerinde 1. sınıf kaliteli malzeme tercihi

+ Lamine parke zeminler, 1.kalite seramik kaplamalar, alçı sıvalı plastik boya duvarlar, laminat mutfak ve banyo dolapları

+ Isı ve ses yalıtımlı PVC doğrama pencereler

+ Bireysel doğalgaz kombisi ile ısıtma sistemi

+ Katlanır cam sistemleriyle dört mevsim balkon keyfi