Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Solarkent kendi enerjisini üretecek…

Solarkent konut projesinin şantiyesindeydik. Türkiye´de bir ilki gerçekleştiren ve güneş enerjisi üreten bir site meydana getirmeyi amaçlayan Aydınlı Grup, K Yapı´nın desteğiyle yürüttüğü projeyi belirlenen tarih olan 2011 yılından önce tamamlamayı hedefliyor. Solarkent projesini Aydınlı İnşaat Genel Müdür Yardımcısı Alpay Çepni, Proje Müdürü K Yapı´dan E. Mustafa Orman ve Şantiye Şefi Şaban Küçükçalık ile konuştuk.

Aydınlı Grup Solarkent ile inşaat sektöründe yatırımlar yapmaya başladı. Solarkent fikri nasıl ortaya çıktı?

Alpay Çepni: Aydınlı Grup 3-4 senedir inşaat sektörüne girmeyi ciddi anlamda hedefliyordu. Bunun öncesinde kendi iş merkezi olan Ay Merkez´in inşa aşamasında bulunduğu için sektörle ilgili tecrübesi de vardı. Grup olarak baktığınız zaman Aydınlı Grup, yaklaşık 3 bin çalışanıyla, 140 tane Türkiye içinde 40 tane de yurt dışında konumlanan mağazasıyla çok büyük bir grup. Bu nedenle çevresel alt yapısını doğrudan kullanabileceği bir sektör olduğunu düşünerek inşaat sektörüne girmeye kararlıydı. Ancak grup olarak sağlamcı yapısı nedeniyle sektöre en doğru noktada girebilmek için bekledi. Tabii bir yandan araştırmaları da başlattı. Doğru zaman ve doğru proje ile sektöre adım atmak için beklerken tedbirli davranıldı ve birçok proje incelendi. Lokasyonu ve çevresel donatılarıyla bu projeyi doğru yer ve doğru zamanda realize etmeye karar verdi. Aydınlı Grup sektörde kalıcı olacağını ve kurumsal bir inşaat firması olma konusunda vizyonunu ortaya koymuş oldu. Biz burada bütün detaylara dikkat ediyoruz. En küçük bir detayın bile ileriye dönük geri beslemesi olmalı diye düşünerek hareket ediyoruz. Aydınlı Grup bu düşünceden yola çıkarak Solarkent Projesi´ne adım attı. İnşaat sektörüne girerken ve böyle bir projede yer alırken en önemli unsur tecrübeli bir kadroyla çalışmaktı. Bu nedenle de bu proje K Yapı ile birlikte yola çıktı. Projenin oluşum aşamasından itibaren K Yapı ile birlikteydik. Biliyorsunuz günümüzde imalat aşamasında çok fazla proje var. Hele ki bizim sektöre adım attığımız dönemde çok daha fazlaydı. O projelere karşılık bir farklılık yaratılması amacıyla projeye solar paneller eklendi. Bugün baktığımızda bu gerçekten Türkiye´de bir ilk. Ben insanların hem solar panellerle çevresel anlamda yarattığımız farklılığı, hem de maddi anlamda yaratılan farklılığı algıladıklarını ve bu algıyla ev satın aldıklarını görüyorum. Dolayısıyla zamanında gerçekten çok doğru bir karar verildiğini düşünüyorum.

Solarkent projesi ortaya çıkarken güneş panelli bir konut projesiyle sektörde bir farklılık yaratalım düşüncesi mi göz önüne alındı?

AÇ: Özünde gerçekten bir farklılık yaratma düşüncesi yatıyor. Bu farklılığı gerek ihtiyaçlardan gerekse yapılabileceklerden yola çıkarak yaratma yoluna gittik. Nihayetinde duruma her iki taraftan da bakarak bu noktaya varmış olduk.

Aydınlı Grup bundan sonra inşaat sektöründe hangi hamleleri yapacak?

AÇ: Aydınlı Grup kurumsal alt yapısı ve vizyonu, finans yapısı ve imalat kalitesiyle Türkiye´de sayılı inşaat şirketlerinden biri olacak. Şu anda ilk projemiz olan Solarkent projesi için Aydınlı Hazır Giyim´in sahip olduğu yılların tecrübesini arkamıza aldık. Bu projeyle beraber, Solarkent´i referans olarak alacağız ve bundan sonra yaptıklarımızla var olacağız. Bu hedef doğrultusunda bu projeyle çok ciddi ekstra maliyetler altına giriyoruz. Çünkü tüm bunlar bir sonraki projemizi daha lansman aşamasında çok büyük başarıya ulaştıracak unsurlar. Bu unsurların üzerinde çalışıyoruz. Birçok firma bu kriz sürecinde el frenine asılırken biz kendimize güvenerek ve kalıcılığımızı ispatlayacak şekilde sektöre girdik ve inşaata devam ettik.

Projenin genel özellikleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

AÇ: Farklılık yaratmak bakımından biz çok ciddi çevresel donatılar elde ettik. Bunlardan ilki solar panellerimiz. Verimliliği yüksek olsun diye ciddi bir maliyet farkını göze aldık ve güneş enerjisi yatırımımızın santral kapsamında olması için kapasitesini 570-kW/h´e çıkarttık! Türkiye´de hiçbir inşaat firmasının sahip olmadığı bir vizyondu bu. 20 yıl boyunca devlet tarafından satın alma garantisinin olduğu bir gelir elde etmek amaçlandı. Böylesine çevresel donatılarla yüklü konut projelerinin en büyük dezavantajı aidatlardır. Biz bu solar panel yatırımımızla bu yükü hafifletmiş oluyoruz ki bu da muazzam bir fark. Hiçbir konut projesinin, bu şekilde uzun vadeli, siteye ait bir geliri yok! Projedeki net amacımız bu. Solar panellerin yanı sıra proje kapsamında bir tane anaokulumuz var. Anaokulu ile site sakinlerimize çocuklarını kapıdan teslim edip alma rahatlığının ötesinde, servis ücretlerinden büyük tasarruf sağlamış oluyoruz. Bu sayede, burada ikamet edecek bir ailenin anaokulu çağında 2 tane çocuğu varsa 500 TL gibi bir maliyetten kurtulması anlamına geliyor. Bir dairenin geleceği kiraya verilebilirliğiyle orantılıysa ben burada ciddi tasarruf sağlayacak çok büyük bir yatırım yapmış oluyorum. Bu daireleri genelde yeni evli ve genç çiftlerin aldığı düşünülürse bu çok ciddi bir fark. Her daire başına bir araçlık, 3+1 güney cephe daireler için de iki araçlık, toplamda 1125 araç kapasiteli bir otoparkımız bulunuyor. 125 araçlık kısmı misafir araçları için! Bu da, daire adedindeki projelerde olmayan bir detay. Bunların yanı sıra 2800 m2 kapalı alanı olan bir sosyal tesisimiz var. Üstü açılabilen yarı olimpik bir yüzme havuzu bulunuyor. İnsanlara 12 ay boyunca büyük bir havuzda yüzme fırsatı sağlıyoruz ki bu da ciddi bir farklılık. Sosyal tesiste havuzun yanı sıra fitness salonu, sauna ve masaj odaları da yer alıyor. Öte yandan bir farklılık olarak yine bayanlara özel kapalı yüzme havuzu, fitness salonu ve saunalarımız var. Böylelikle bu zamana kadar yapılmamış olanı hedefleyerek tüm eksiklikleri tamamladık ve çok ciddi bir geri dönüş almaya başladık. Sosyal tesisin sağladıkları bunlarla da sınırlı değil; 240 metrekare kapalı alanı bulunan bir cafe bistro olacak ve yaşayanlar burada misafirlerini ağırlayabilecekler, oldukça keyifli vakit geçirebilecekler. Tüm bunları tamamlayıcı olarak tesisimizin içinde çocuk oyun alanı ve bir de cami bulunuyor. Birçok projede yer almayan cami, 350 metrekare kullanım alanına sahip. Sitemizde yaklaşık olarak 2 bin kişinin yaşayacağını düşünürsek böyle bir eksikliğin de tamamlanması gerektiğini düşündük. Bu da projemizde çok ciddi bir fark yarattı.

Çevresel faktörlerin yanı sıra dairelerde ne tür farklılıklar ön plana çıkıyor?

AÇ: Çevresel faktörlerle yükselttiğimiz beklentileri daire içinde de tamamlamaya özen gösterdik. Dairelerimizin zeminlerinde lamine parke ve kapılarımızda masif ahşap kaplama kullandık. Kalite unsuru olarak bu ikisi çok önemli bir faktör. Mutfak ve banyo elemanlarımızın tamamı birinci sınıf kalitede. Baktığımız zaman fiyat olarak hitap ettiğimiz kitleye sunduğumuz argümanlar projeyi çok daha farklı bir noktaya taşıyor. Jeneratörler tüm projeyi destekliyor. Dairelerde de 24 saat kesintisiz elektrik sunuyoruz. 320 tonluk su tanklarımız var. Yağmur sularını depoladığımız 65 tonluk su tanklarımız bulunuyor. Depolanan suyu yılda 6-7 kere sirküle ederek yeşil alanları sulamayı planlıyoruz. Projede akıllı kontörlü sayaç sistemleri olacak ve daire sakinleri su ve elektriği bu sistemle kullanacaklar. Su daha önce bu şekilde başka projelerde kullanılmıştı ancak biz fark olarak buna elektriği de dahil ettik. Siteye tek bir elektrik hattı verilecek, elektrik dairelere site yönetimi tarafından akıllı kontörlü sistemlerce dağıtılacak.

Arsa Aydınlı Grup´a mı ait? Bu bölgeyi tercih etme sebebiniz nedir?

AÇ: Projemiz kat karşılığı olarak ilerliyor. Biz Esenyurt´ta yarattığımız farklılıkla bu bölgenin kıymetinin artacağına net olarak inanıyoruz. Esenyurt lokasyon olarak yıllardır atıl konumda olan bir yerdi. Ana caddeye bu kadar yakın atıl bir bölge olarak burada çok ciddi bir potansiyel olduğunu gördük. Bu bölgede gerçekleşecek projenin ne gibi eksikleri olacağı konusunda geniş çaplı alt yapı çalışmalarımız oldu. Buradaki mevcut maliyet oranlarını da çıkarınca bu bölgenin çok mantıklı bir bölge olduğu ortaya çıktı. Kalan eksiklikleri de çevresel donatılarla tamamlıyoruz. Burada gelen her talebe göre bir karşılığımız var. Solarkent projesi Esenyurt´un çehresini değiştirecek. Bizden sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

Solarkent projesinde mühendislik olarak neler öne çıkıyor?

E. Mustafa Orman: Solarkent projesi 28.000 m2’lik bir arazide konumlanmıştır. 4 tane 30 katlı konut bloğu, sosyal tesisi ve kapalı ve açık otoparkları bulunuyor. Bunun yanı sıra ticaret merkezi denilen gündelik alışveriş mekanları yer alıyor. Konut bloklarımızın toplamında 866 tane dairemiz var. Genel olarak çevreci bir yapıya sahip bir proje oluşturmayı hedefledik. Yeşil alanlara büyük önem verdik ki İstanbul´da bu tip alanlar artık oldukça az. Depremselliği göz önüne almayı ihmal etmedik. Statik proje mühendisliğimizi Balkar Mühendislik üstlendi. Balkar Mühendislik şu an Türkiye´de hemen hemen bütün prestijli projelerde tercih edilen firmalardan biri; bir marka. Biz de projemizde insanlara marka güvenini hissettirmek istedik.

Binalarımız yaklaşık bin metrekare temele oturuyor. 2 metre yüksekliğinde radye temel… Hemen hemen her temelin içinde de 2 bin tona yakın bir demir sarfiyatı söz konusu. Hem hızlı bir imalata olanak veren hem de tamamen perdelerden oluşan bir sistemle binalarımız depreme karşı oldukça dayanıklıdır. İstanbul’da olaşabilecek en büyük depremde bile binalarımız ayakta kalacak şekilde dizayn edildi. Hem mimari anlamda çok rahat alanlar oluşturulabilecek bir sistem meydana getirdik hem de insanların güvenle oturabileceği bir yapı ortaya çıkarmaya çalıştık. Bunlara ilave olarak zemin danışmanımız var. Tünel kalıpla çalışılıyor ve Mesa Kalıp kullanılıyor. Kaliteye çok çok önem veriyoruz. Biliyorsunuz Mesa Kalıp dünyaya tünel kalıp satıyor. Ayrıca Akçansa C35 çimento kullanıyoruz ki Akçansa da bir markadır. Bu bakımdan özellikle Betonsa´yı tercih ettik. Dairelerin içinde de A´dan Z´ye kaliteye önem verdik. Şu anda imalatlar devam ediyor. A blokta 11. kattayız, A1 blokta ise 6. kattayız.

Şantiyede çalışmalar ne zaman başladı? Çalışmalardan bahseder misiniz?

Şaban Küçükçalık: Şantiyede çalışmalar 2008 Eylül´de başladı, hala devam ediyor. Mekanik şefimiz, elektrik şefliği bölümümüz, hak ediş bölümümüzde mimar arkadaşlarımız, proje müdürümüz, ince yapı şefimiz ve tekniker arkadaşlarımızla uzman bir ekibimiz var. Şu anda şantiyede yaklaşık yüz kişilik bir ekibiz. Ancak kişi sayısı ince yapı işleriyle beraber artacak.

İş güvenliği ve işçi sağlığı konusunda ne tür önlemler alınıyor?

MO: Solarkent projesinin proje yönetimi sistemiyle yürümesini sağlıyoruz. Proje yönetimini de K Yapı üstlendi. İş güvenliği ve işçi sağlığı proje yönetimi kapsamında yer alan bir konudur. Burada bizim bir iş güvenliği mühendisimiz ve onun altında çalışan tekniker arkadaşlarımız var. Bu konuda ciddi bir denetim mekanizması oluşturduk. Şu ana kadar hiçbir sıkıntımız olmadı. Tüm güvenlik önlemlerini eksiksiz olarak alıyoruz. İşçilerimizin şantiye içinde barınakları var. Kapalı otopark alanı içinde işçilerimize özel olarak düzenlediğimiz bölmelerden oluşan bir koğuş alanı mevcut. Şantiyeye giriş çıkış dijital kartlarla gerçekleştiriliyor İşçiler işe başlayacakları zaman birkaç aşamadan geçiyorlar. SSK girişleri yapıldığı gibi iş güvenliği konusunda da özel bir eğitimden geçiyorlar. Saha içinde nasıl emniyetli çalışılacağı hakkında gerekli bilgiyle donatıldıktan sonra sağlık memurumuz tarafından sağlık kontrolleri gerçekleştiriliyor.

Şu ana kadar gelinen noktada teknik anlamda ya da bölgeden kaynaklanan ne gibi sıkıntılarla karşılaştınız?

ŞK: Teknik anlamda pek büyük bir zorlukla karşılaşılmadı. Zemin konusunda belki sıkıntılar yaşanabilirdi ancak o da yaşanmadı. Ulaşım konusunda da herhangi bir sıkıntımız yok.

Peki şantiyede sizi bekleyen zorluklar var mı?

MO: Sahamızın geometrisinden kaynaklı olarak yerleşim anlamında ve malzeme toplama anlamında bir takım sıkıntılar söz konusu olabiliyor. Şantiyemiz ince uzun bir arazi yapısına sahip olduğu için imalatları gerçekleştirmede zaman zaman zorluklar yaşanabiliyor. Örneğin, bir montajın yapılıp yerine konması durumunda, saha dışındaki kısımlarda… Biraz daha geniş alanlara sahip olsak belki bu sıkıntıları da yaşamazdık. Bunların dışında herhangi bir sıkıntı yok. Lokasyon bakımından çok merkezi bir yerdeyiz, malzemelerin getirilmesi konusunda bu bize rahatlık sağlıyor. Şantiyemiz şu anda pek çok şantiyeden çok daha düzenli. Temizliğe çok önem veriyoruz. Bu konuda K Yapı da çok titiz davranıyor ve şantiyemizi ziyaret eden müşterilerimizden de çok olumlu tepkiler alıyoruz. Hiçbir dağınıklığa ve düzensizliğe mahal vermeden çok ciddi çalışıyoruz.

Başlangıç ve bitiş tarihi dikkate alındığında, projenin zamanında bitmesi için ne gibi tedbirler aldınız?

MO: Biz her ay bir faaliyet raporu düzenliyoruz. K Yapı olarak bu raporları Aydınlı Grup´a sunuyoruz. Tüm teknik ekip K Yapı bünyesinden oluşuyor. Mimari projeyi çizen de K Yapı. Elektrik ve mekanik projelerin oluşturulmasında da K Yapı rol almıştı ama bu işin resmi boyutunda başka firmalar da mevcut tabi. Proje 2011´de bitecek şekilde planlandı. Ancak şu anda oldukça hızlı ilerliyoruz.

Müşavirlik hizmeti alıyor musunuz?

MO: İTÜ’nün Zemin Mekanik Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Sağlam´dan danışmanlık hizmeti alıyoruz. Kendisi ve ekibi çeşitli periyotlarda şantiyemize geliyorlar. Yerinde incelemeler ve değerlendirmeler yapıyorlar. Biz de önerilen bazı hususları sahada uyguluyoruz.

Solar panellerden bağımsız olarak bu projede kullanılan yeni bir ürün ya da teknoloji var mı?

MO: Yine bir ilk olarak, elektrik sistemini ana hattı busbar sistemine uyguladık. Bir konut projesinde yine bir ilk olmak üzere C1 tip trafo sistemi kullandık. Tüm dairelerimiz jeneratör beslemeli. Yine bir başka farklılık olarak tüm dairelerde kesintisiz enerji anlayışını güdüyoruz. En ufak bir elektrik kesintisi söz konusu olamaz. Solar paneller de ortak alandaki elektriğin tamamını karşılayacak şekildedir.

Enerji tasarrufu açısından bu projenin iddiası ne?

AÇ: Yola ilk çıkıldığında çevreye dönük bir olumluluğu ve bir katma değeri olsun istiyorduk. Ortak kullanım alanlarındaki elektriğin en az yarısını burada kendimiz üretmeyi planlıyorduk. Asansör, otopark, sosyal tesisler vs. Fakat yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili yasa bizi farklılaştırdı. Baktık ki orada gelir kaynağı oluşturabilecek bir potansiyel var. Bu nedenle yatırımımızı revize ettik ve enerji üretim kapasitemizi 570 kilowatt saate çıkardık. Böylece santral seviyesine ulaştırdık. Sitenin bir güneş enerjisi elektrik yatırım santrali olacak. Bu durum çevreye katkı sağlamanın yanı sıra siteye muazzam bir gelir oluşturacak. Ve bu da aidatlar konusunda hissedilir bir etki ve fark yaratacak.

Bu enerji nerelerde değerlendirilecek? Biraz bundan bahseder misiniz?

MO: Elektriği biz kendi dairemizde kullanmayacağız. Bu elektriğin tamamına yakını devlete verilecek. Bu da parasal olarak çok büyük bir katma değer sağlayacak. 20 senelik garantisi olan çok büyük bir gelir elde edilecek. Türkiye’de şu anda hiçbir inşaat projesinde böylesine uzun vadeli bir geri dönüş yok. Biz bunu tamamlayana kadar başka birisi böyle bir yatırım yapmazsa, Türkiye’nin güneş enerjisiyle elektrik üreten en büyük site projesini hayata geçirmiş olacağız.

Kullanıcılara nasıl bir geri dönüş sağlanacak?

MO: C1 tipi trafo sistemi kurmamızın nedeni bu noktada ortaya çıkıyor. Tek sayaçtan enerji okumaya müsaade eden bir sistem bu. Site yönetimine gelip suyunuzu ve elektriğinizi yükleyip kullanacaksınız. Burada iki unsur var. Kiracılarınızın size fatura bırakıp gitme ihtimali sıfır olacak ve ortak kullanım alanında kayıpları engelleyeceği için tasarruf sağlanacak. Bu da kullanıcılara geri dönecek.

Bu panellerden verimlilik alma konusuna biraz değinir misiniz?

MO: Türkiye güneş ışını bakımından dünyada ikinci sırada yer alıyor. Birinci sırada da İspanya var. Bu panelleri gidip de çölün ortasına kurduğunuz zaman bu verimliliği elde edemiyorsunuz. Ortam ısısı, güneşi aldığınız açı ve ne kadar saat aldığınız çok önemli. Bu yıllardır yatan atıl bir kapasiteydi ve biz bunu ancak değerlendireceğiz. Türkiye’nin bu konuda bonkör davranması hatta uluslararası bir destek alması lazım diye düşünüyorum. Açılışımıza Enerji Bakanı Taner Yıldız geldi ve bu konuyu kendisiyle paylaştık. Ama ortada bir cesaretsizlik var; çünkü çok ciddi alternatif maliyetler gerektiriyor. Ancak benim bu konudaki şahsi görüşüm şudur; mutlaka cesur davranılması lazım. Çünkü Türkiye´de bu anlamda çok ciddi bir potansiyel var.

Maliyet açısından geldiğiniz nokta ve ödeme şekilleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

AÇ: Projemizin kendi inşaat maliyetinin yanı sıra reklam giderleri de var. Biz bu projenin üzerine Aydınlı İnşaat markası olabilmek adına titizlikle gidiyoruz. Satış anlamında da şu anda yüzde 32’sini satmış durumdayız. Satışta 4 farklı seçeneğimiz var. %15 Nakit iskontomuz var. Liste fiyatından kendi bünyemizde 60 aya kadar faizsiz olarak vadelendirme yapabiliyoruz. Ayrıca banka üzerinden %20 peşin, %30´u Ocak 2011’de ödenmesi ile 120 ay “0” faizli kampanyamız var. Vakıfbank, Albaraka Türk ile çalışıyoruz, ING, Garanti, İşbankası ve Türkiye Finans ile anlaştık, sözleşmelerimiz imzalanacak.

Fiyatlarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

AÇ: Şu anda satışa açık 1+1 daireler 124 bin TL ile 140 bin TL arası, 2+1 daireler 196 bin TL ile 236 bin TL arası, 3+1 daireler ise 240 bin TL ile 293 bin TL arası değişiyor. 293 bin TL olan daireler güney cephede konumlanıyor ve çift otoparklı. Diğer daire tiplerimizde de cephelere göre fiyatlar değişiyor. Projemizi global krizin en derin süreçlerindeki hesaplamalarımızla Nisan 2011´de tamamlanmasını planlamıştık! Ama şimdi yatırımızı da hızlandırdık ve 2010 bitmeden projemizi teslim edeceğiz. İlk projemizi de taahüt ettiğimiz süreden önce teslim etmiş olacağız.

AYDINLI GRUP

+ 1965 yılında Kavurmacı Kardeşler Koll. Şti. olarak kuruldu ve “Aydınlı Yerli Mallar” adıyla, İstanbul Fatih’te ilk mağaza açıldı. Bu yıl hazır giyimde 45. yılını kutlayan Aydınlı Grup, 1989 yılında Aydınlı Hazır Giyim San ve Tic. A.Ş.’nin kurulması ile hızlı bit maratona girdi.

+ 1993 yılında Pierre Cardin, 1995 yılında Cacharel ve ardından 1997 yılında U.S. Polo Assn. markalarının lisans haklarını aldı. Aydınlı Grup, bugün Türkiye çapında 150’ye yakın perakende satış mağazası, 3 alışveriş merkezi ve 500’ü aşkın satış noktasıyla Türkiye Hazır Giyim Sektörü’nün önde gelen firmalarından biridir. Orta Doğu´dan Balkanlar´a uzanan geniş bir coğrafyada üretim ve satışını gerçekleştirdiği markaları ile Türk tasarım ve üretiminin üstün özelliklerini taşımaktadır.

+ Aydınlı grup, 3.000’e yakın çalışanı ile birlikte hazır giyimde elde ettiği bu başarı ve deneyimi 2008 yılında İnşaat sektörüne de taşımış ve Aydınlı İnşaat Turizm San. ve A.Ş.’yi kurarak ilk projesi olan Solarkent’i hayata geçirmiştir. Kaliteli hizmet ilkesini esas edinen, evrensel değerlere özen gösteren, çevre bilincine duyarlı üretim yapan ve müşteri odaklı çalışma sistemi ile dünya standartlarında örgütlenen Aydınlı Grup, bu anlayışla girdiği inşaat sektörüne kazandırdığı Solarkent adlı konut projesi ile Türkiye’de bir ilke imza atmıştır. Tekstil, hazır giyim ve inşaat sektöründe yatırımlarına devam eden Aydınlı Grup, yeni projeleri ile ülke ekonomisine katma değer sağlamaya devam etmektedir.

SOLARKENT ENERJİ SANTRALİ

+ Santral, otopark açık alanı üzerine 570 kW kurulu gücü ile yılda ortalama 780.000 kWh enerji üretebilecek. Bu şekilde ortalama 480.000 TL gelir elde edilecektir. Bu kapalı alan üzerinde her biri 220 w olan panellerden 2600 adet kullanılacak. Bu santralin maliyetinin arsa ve inşaat maliyetleri hariç yaklaşık 2.100.000 Euro olması öngörülüyor. Bu da watt başına 3,81 Euro maliyet anlamına gelmektedir. Dolayısıyla Solarkent Güneş Enerjisi Santrali site sakinlerine ayda ortalama 46 TL ek gelir getirecek. Bu da bir hanenin aylık elektrik giderlerine denk bir rakam olacak.

+ Sistemin hayata geçirilmesiyle konutlarda kontörlü (ön ödemeli) elektrikli sayaç sistemi kullanılacak. Böylece fatura takibi, abonelik, sözleşme değişimi, arıza vb uygulamalardan dolayı hem ilgili kurumlar hem site sakinleri rahatlayacaklar. Solarkent’te Güneş Panelleri ile elde edilen enerjinin ülke ekonomisine kWh başına enerji maliyeti bakımından katkısı, yılda ortalama 100.000 TL üzerinde olacak. Üretilen enerjinin kaynağında tüketilmesi sonucu şebeke bakım ve hizmet masraflarında sağlanacak verim sayesinde hem gündüz saatlerinde daha verimli ve kaliteli enerji kullanılacak, hem de bu güçteki santralin yaklaşık 30.000 TL yıllık bakım masrafları düşürülerek ülke ekonomisine katkı sağlanacak.