Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Solarkent´e fonksiyonel mimari çözümler

E5 Haramidere kavşağında konumlanmış olan Solarkent, TEM Bahçeşehir gişelere 4 km, Atatürk Havalimanı’na ise sadece 17 km mesafededir. Yakın zamanda Beylikdüzü’ne kadar uzanacak olan mevcut Metrobüs hattıyla veya Ambarlı deniz otobüsü iskelesini kullanarak çok rahat ulaşım sağlanmakmtadır.

Solarkent’te akılcı mimari çözümler sayesinde gereksiz mekan kayıplarının önüne geçilerek, daha fonksiyonel mekanların oluşması sağlanmış, dairelerde yaşayacak site sakinlerinin ihtiyaçları göz önünde tutulmuştur. Gündelik yaşamda çok kullanılmayan koridor, hol gibi mahalleri minimum ölçülerde tutarak, konut içerisindeki yaşamın etkin olarak geçirildiği salon, mutfak, yatak odası gibi mahallerin çok daha ferah ve kullanışlı olması düşünülmüştür. Böylece ana mekanlarda çok daha ferah boyutlar ve doğru oranlar yakalanmıştır. Dairelerimiz tamamen ihtiyaca bağlı olarak ve her bir tip kendi içerisinde optimum çözümler ile tasarlanmıştır.

Binalarımızın oturum alanları bu optimum daire çözümlerine bağlı kalarak minimize edilmiştir. Dolayısıyla konut bloklarımızın haricinde kalan alanlarda yeşile olan özlemi bir nebze de olsa giderebilmek adına yeşil alanlar maksimumda tutulmuştur. Bir blok zemin oturum alanımız yaklaşık 700 m2 olup 4 blokta toplam 2800 m2 oturum alanına sahiptir. Dolayısıyla blokların oturum alanlarının toplam arazideki oranı sadece %10 dur. Buradaki oranlardan yeşile ne kadar önem verildiği açıkça görülmektedir. Toplamda 11.500 m2 alana sahip tüm bu yeşil alanların sulanması yağmur sularının toplanıp depolanarak kullanılması ile sağlanacaktır.

2´si, A tipi ve 2´si B tipi olmak üzere 31’er katlı 4 konut bloğuna sahip olan Solarkent’te 52 m2 ile 128 m2 arasında değişen büyüklüklerde 1+1, 2+1 ve 3+1 tipi 10 farklı daire bulunmaktadır. A tipi bloklarda 1+1, 2+1, 3+1 tipi daireler mevcut olup her bir blokta 247 daire bulunmaktadır. Zemin +17. normal kata kadar her katta 1+1 ve 3+1 daireler bulunmakta, 18. normal kat – 30. normal katlarda ise 1+1 ve 2+1 tip daireler olacak şekilde A blok tasarımı tamamlanmıştır. B tipi bloklar 2+1 ve 3+1 tipi dairelerden oluşmakta olup, her bir blokta 186 daire bulunmaktadır. Zemin + 17. normal kata kadar 2+1 ve 3+1 daireler, 18-30. normal katlar arası ise tümü 2+1 dairelerden oluşacak şekilde tasarlanmıştır.

Dairelerin tamamında balkon mahalleri tasarlanmış olup, bu balkonlar hem kullanım için hem de kombi, klima v.b. cihazların konulabilmesi için kullanılabilmektedir. Balkonlar katlanır cam sistemiyle kapatılmış olup, 4 mevsim balkon keyfi sürülebilmesi amaçlanmıştır.

Solarkent’te her dairenin ihtiyacını karşılayacak şekilde kapalı ve açık otoparklar tahsis edilmiştir. Toplam 1125 otopark alanı bulunan Solarkent’te en küçüğünden en büyüğüne tüm dairelerin mutlaka kendilerine ait otoparkı bulunmaktadır ve tümü daire tapularının eklentisi olarak kayıtlıdır. Burada belirtmek istediğimiz daire otopark alanları daire metrekaresine ilave edilerek tapuya eklenecek böylece otoparklar resmi olarak daire sahiplerinin tapulu malı olacaktır. Açık otopark olarak tanımladığımız kısımlar Solarkent’in en önemli özelliği olan güneş enerjisi ile elektrik üretilmesi için kullanılacak olan solar paneller ile kaplanarak bu mahaller de kapalı hale getirilecektir.