Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Verilen teşvikler kalıcı olmalı

41 yıldır iş makinası üretimi yapan Çukurova Makina, ürün geliştirme konusunda yüksek bilgi birikimine ve esnekliğe sahip. Çukurova Makina Bayi Koordinatörü Onur Doğan halen güncel üretimlerinde toplam 8 çeşit forkliftleri olduğunu belirterek, bunlardan 1,5 ton kapasiteli elektrikli forkliftleri dışında, dizel motorla çalışan 2,5 tondan 8 tona kadar 7 farklı modellerinin bulunduğunu ifade ediyor.

Hali hazırda 4 farklı modelle kazıyıcı yükleyici (Beko-loder) üretimi yaptıklarını vurgulayan Doğan, bunun yanında tekerlekli yükleyici ve ekskavatör modelleriyle; başta inşaat sektörü olmak üzere birçok sektöre hizmet verdiklerini belirtiyor.

“Geçmişten bugüne, birbirinden farklı birçok ürün tasarımı ve üretimi yapıldığı için, mamul geliştirme anlamında bilgi birikimi ve esnekliği oldukça yüksek olan fabrikamız; 2000 adet yıllık makina üretim kapasitesine sahiptir.” şeklinde konuşan Doğan, krizin etkisini hissettirmeye başlamasıyla 2008 yılı sonundan itibaren satışlarında düşüş yaşadıklarını, ancak KDV indirimi, sektörde sezonun açılması, belediyelerin ve kamu kuruluşlarının alım yapmaya başlamasının az da olsa sektöre nefes aldırdığını dile getiriyor.

MÜŞTERİ TALEBİNE GÖRE ÜRETİME YÖNELİŞ VAR

Son yıllarda dünyada ve Türkiye’de müşteri istekleri doğrultusunda makine imalatına yönelme eğiliminin söz konusu olduğunu belirten Onur Doğan, ek bir mühendislik çalışması gerektiren bu taleplerin, Batı ülkelerinde fiyatların artmasına yol açtığını, Türkiye´de ise işçilik, mühendislik hizmetlerinin vb. nispeten ucuz olması, yerli üreticinin rekabet gücünü artırdığını kaydediyor.

İNŞAAT FİRMALARI LEASING İLE ALIYOR

Türkiye ekonomisinin dinamolarından bir olan İnşaat sektörüne kazıyıcı-yükleyici (Beko-loder), tekerlekli yükleyici ve ekskavatör sınıflarında hizmet verdiklerini vurgulayan Doğan, inşaat firmalarının ağırlıklı olarak leasing aracılığıyla çalıştıklarını aktarıyor. Doğan, leasing oranlarının 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren % 18´e yükseltilmesi konusunda ise şunları dile getiriyor:

“Satışların büyük kısmını leasing aracılığıyla gerçekleştiren iş makineleri sektöründe, leasing oranlarının %1´den %18´e çıkması, pazarın %50 oranında küçülmesine sebep oldu. Bu daralmanın üzerine küresel krizin patlak vermesi sektördeki firmaları ciddi sıkıntılar içerisine itti. Satışların artması ve sektörün geleceği açısından leasing oranının yeniden %1´e çekilmesi gerekiyor. Fakat şu anda gelinen noktada leasing oranı kısa bir dönem için %8’e düşürüldü. En azından bu indirimin 3 aylık bir süre dilimi yerine kalıcı olması gerekmektedir, ki bu da kötünün iyisi olarak değerlendirilebilir.”