Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

VINC’I 80, Aliağa Cezaevi Kampüs projesinde

Adalet Bakanlığı, Yeni Şakran beldesinin Bahçedere köyünde Buca Cezaevi´ni taşıyacak olan ve yaklaşık 145 milyon TL´ye mal olacağı düşünülen kampüs projesini 500 dönümlük alana kurmayı planlanmaktadır. Şakran´da yapımına başlanan projenin kampüsünde 6.200 mahkum barınacaktır. Çalışanlar, aileler ve mahkumlarla birlikte kampüs alanı içinde toplam 10.000 kişi yaşayacaktır. Kampüs içinde 4 adet T tipi cezaevi, 1 kadın cezaevi, 1 çocuk ve genç cezaevi ve 1 açık cezaevi ve 520 dairelik lojman bulunacak olan cezaevinin inşaatının toplam 3 Yılda tamamlanması planlanmıştır. Toplam 820.000 m2 kalıp alanına sahip inşaatın 550.000 m2’lik kısmını perde kalıbı oluşturmaktadır.Proje kapsamında h=3,30 m yüksekliği yapabilmesi için gerekli kalıp miktarı verilmiş olup, diğer kotları da yapabilecek şekilde dizayn edilmiştir. Şaft ve perde kalıpları için toplam 1100 m2 “VINC’I 80” kalıp sistemi verilmiştir.

“VINC’I 80” panel kalıp sistemi; kurulum hızı, verimliliği, uygulanabilirliği, kalıp yüzeyinin özelliğinden dolayı döküm sayısının yüksek oluşu, Vinc’i 80 perde kalıp panoların şantiye sahasına istifli olarak indiği andan itibaren ön montaj gerektirmeden hemen kalıp yerleşimine hazır olması gibi özelliklere sahiptir. Kalıp yüzeyinde Wisa-Form Elephant plastik kaplı plywood kullanılmıştır. “VINC’I 80” perde kalıp sisteminin diğer HT20 ahşap kirişli ve çelik kuşak takviyeli sistemlere göre ilk yatırım maliyeti bir miktar yüksek olmasına karşın, kullanım kolaylığı, işçilik giderlerinin çok düşük olması ve yüzey kaplama ömrünün uzun olmasından dolayı projelerin genelinde büyük bir ekonomi sağlamaktadır. Sistem içerisinde kullanılan aksesuarlar mümkün olduğunca kullanımı basit ve kaybolabilen parçaların üzerinde monteli olarak dizayn edilmiştir. Bu da kullanıcılara kolaylıklar sağlamaktadır.

MAKSİMUM İŞ GÜVENLİÐİ

Sistemin iş güvenliği maksimum seviyededir. Vinc’i 80 perde kalıp sisteminin en önemli aksesuar malzemesi olan vinç kaldırma elemanımız TMS, TÜV sertifikasına ve CE belgesine sahiptir. Avrupa’da ki hiçbir şantiye de bu sertifika olmadan kalıp sistemi kullanılamamaktadır. Vinc’i 80 perde kalıp sistemimizde kullanılan tüm ana eleman ve aksesuarları dünyaca kabul görmüş ve geçerliliği olan standartlara uygun olarak üretilmektedir.

Kalıp çözümleri kalıpların beraberinde verilen kullanım kılavuzu ile çok kısa sürede oluşturulabilmektedir. Diğer sistemlerde olduğu gibi kullanımlarından önce statik hesap gerektirmemektedir.

VINC’I 80 kalıp sistemi; panoları kapalı torsiyona mukavim çelik çerçevelerden oluşmuş olup enlemeler kutu profillerden yapılmıştır. Vinc’i panolar plastik yüzeyli plywood Wisa Form Elephant kaplıdır. Çelik çerçeve profili elemanın istenilen her çerçeve noktasında bir diğeri ile bağlantısını temin edecek şekilde tasarlanmıştır. Kalıp kavraması REX her enlemeye ve çerçevenin enine boyuna herhangi bir noktasına yerleştirilebilir ve bir çekiç darbesiyle açılır veya kapatılabilir. Panolarda konik olarak açılmış ankraj delikleri DW15’lik tie-rod kullanımı için uygun olup 80 KN/m2’ye kadar beton basıncını karşılamaktadır.

Vinc’i kalıp sistemlerinin uygulandığı projelerde, iş programlarının zamanında ve başarıyla tamamlanması, işçiliğinin kolaylığı, fazla sayıda döküm yapılabilmesi, diğer sistemlere göre çok daha az yıpranması ve uzun ömürlü olması, ekonomik ve pratik oluşu; her geçen gün daha fazla tercih ediliyor olmasını sağlamaktadır.

Kur & SMS Ortaklığı’nın üstlenmiş olduğu projede başta firma sahipleri Ruhi Tankal ve Serhat Öztürk, proje müdürleri Savaş Cinel ve Hakan Özdemir olmak üzere, firmanın deneyimli kadrosu ile birlikte TMS nin satış sonrası teknik desteğini sağlayan tecrübeli mühendisleri, projenin kaba inşaat sürecinde başından beri uyum içinde çalışmakta olup, hedeflenen iş programına planlandığı gibi başarıyla ve güvenle devam etmektedir.