Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Yalıtımda su geçirmeyen beton katkısı

Geçtiğimiz iki yılda birçok projenin özellikle temel ve betonarme perdelerinin su yalıtımında kullanılan Betocrete– C16 Kristalize Kapiler Esaslı Su Yalıtımı Beton Katkısı, işçilik ve zaman açısından önemli bir avantaj sağlıyor. Aynı zamanda deprem kuşağında olan ülkemizde, betonarme binaların radye ve taşıyıcı perde ve kolonlarında betonun sürekli ve aktif bir parçası olarak meydana gelen irili ufaklı depremlerde oluşan kılcal çatlakları kendiliğinden iyileştiriyor.

Bu katkı, içindeki serbest kireç ve su ile reaksiyona girerek kristaller oluşturuyor ve gözenekleri doldurarak betonu bütünüyle kalıcı olarak su geçirimsiz kılıyor. Aynı zamanda basınç mukavemetini de artırıyor. Betonun dış yüzeyine uygulanan su yalıtımı malzemeleri belli bir süre sonra deforme olarak kullanım ömürlerini tamamlıyor ve böylelikle bu betonarmeler korozyona maruz kalıyor. Korozyon, betonarme ve demir donatıyı çürüterek binanın dayanıklılığını olumsuz yönde etkiliyor. Resmi rakamlara göre

18 bin kişinin öldüğü, on binlerce kişinin yaralandığı, binlerce binanın yerle bir olduğu, on binlercesinin hasar gördüğü büyük Marmara depreminden sonra yıkılan binaların yüzde 66´sında çürümüş donatılar tespit edilmiştir.

Deprem kuşağı üzerinde olan ülkemizde sürekli olarak meydana gelen irili ufaklı depremler radye ve perde betonlarda kılcal çatlaklar oluşmasına neden olur. İmalat aşamasında yapılmış olan su yalıtımı uygulaması zaman etkisiyle zarar görmüşse, bu çatlaklardan ilerleyen hava ve nem çatlak içindeki demiri hızla çürütmeye başlar. Sonraki sarsıntılarda çatlak boyunca çürüyen ve incelen demir donatı kırılır ve kopar.

Türkiye´de AB-Schomburg Yapı Kimyasalları tarafından inşaat sektörüne kazandırılan Betocrete-C16 katkı sayesinde betonarmelerde sonradan oluşabilecek kılcal çatlakların suyla teması durumunda, bu çatlaklar kapiler kritalizasyon etkisiyle kapanır ve suyun donatıya ulaşarak korozyona yol açması sürekli ve kalıcı olarak engellenmiş olur.