Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Yeni teknolojilerle modern yalıtım

Yıllar boyunca gelişmiş ülkelerin inşaat sektörlerinde kullanılan tamamlayıcı teknik ürünler, su yalıtım alanında da son 10 yıldır başarıyla uygulanmaktadır. Korozyon neticesinde deprem ve zamana yenik düşerek kullanım ömrünü tamamlamış yapılar incelendiği takdirde fark edilecek en önemli nokta, teknik ürün kullanım fakirliğinden meydana gelen detay çözme eksikliğidir. Modern yalıtım, yeni teknolojilerin karşımıza çıkardığı bir olgudur. Günümüzde yapılar inşa edilirken mutlaka yalıtım konusu da gündeme gelmektedir. Son yıllarda inşa edilen binalarda gerekli yalıtım önlemlerinin alınması hem yasal bir zorunluluk haline getirildi hem de artık son kullanıcı kullanacağı yapıda yalıtım durumunu sorgular hale geldi.

Yapıların uzun yıllar boyunca değerini koruması, ancak yapı iyi tasarlanmışsa, iç ve dış etkenlerden doğru biçimde korunmuşsa gerçekleşebilir. Tam bu noktada da yalıtım malzemeleri ve özellikle su yalıtım malzemeleri büyük önem kazanır.

Başarılı bir izolasyon için 3 ana kural; nitelikli malzeme, sağlıklı uygulama ve doğru detayı çözümleyebilmektir. Belki de en önemli detaylardan biri aplike edilen membran ve/veya kimyasal maddeler ile beraber, en uyumlu gider sistemlerini kullanmaktır. Ülkemizde yalıtım detaylarının tam olarak çözümlenememesi, metrekarelerce alanlarda harcanan emeklerin zayi olmasını, projelerin de istenen kalite seviyesine gelememesi gibi olumsuz sonuçları doğurmaktadır. Yalıtım uygulamalarında en kritik noktalar bitim noktalarıdır. Bu noktalarda en iyi yalıtım malzemesiyle aynı seviyede elastikiyet ve mukavemet gösterecek bağlantı elemanları olarak imal edilmiş geniş yakalı süzgeç sistemleri kullanılıyor.

Mesa Tech´in sektöre sunduğu sistemlerden biri “İkiz Gider Serisi” süzgeç sistemleridir. Yağmur sularının açık balkon ve çatılarda sebep olduğu en büyük sorun derz aralarından yan duvarlara monte edilen aksesuarların bozduğu noktalardan tabandaki yalıtım katmanına kadar inebilen sızıntıdır. Su bu katmana ulaştıktan sonra tahliye borusunun yerleştirildiği noktalara kadar yalıtım tabakası üzerinde ilerler. Bu noktada biriken su buharlaşamadığı için daha alt tabakalara doğru yoluna devam eder ve nemden kaynaklanan siyah lekelerin oluşmasına sebep olur. İşte bu lekeleri önlemek ve suyu yoluna, yani direkt olarak tahliye borusunun içine ulaştırmak için “İkiz Gider Serisi” kullanılmaktadır. Mesa Tech sistemleri Bitüm membran, PVC membran, ECB membran ve kimyasal sürme yalıtım uyumlu sistemlerle doğrudan aplike olabilecek şekilde file montaj parçalı olarak da üretilmektedir. İzolasyon bir uzmanlık dalıdır ve yalıtımın en önemli unsuru devamlılık ve sızdırmazlıktır.