Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Doğru ısı yalıtımının altın kuralları

Kışın ısıtma, yazın soğutma masraflarını yarı yarıya düşürerek ekonomik, sağlıklı ve konforlu yaşam alanları yaratan ısı yalıtımı uygulamalarının sayısı yurt genelinde gün geçtikçe artıyor. Isı yalıtımı için en uygun mevsim olan bahar ve yaz aylarını fırsat bilenler yalıtımsız binalarına mantolama yaptırıyor. Şu an ayrıca

Şekerbank’ın uygulamaya başladığı “Eko Yalıtım

Kredileri”ni de değerlendirmeye başlayanlarla birlikte yalıtımlı bina sayısı hızla artıyor. Peki, acaba ısı yalıtımı için doğru ürünler seçiliyor mu, doğru uygulamalar yapılıyor mu?

Tüketicilere, tadilat mevsimini ve düşük faizli, uzun vadeli yalıtım kredilerini iyi değerlendirmeleri önerilmektedir. Mantolama olarak adlandırılan dıştan ısı yalıtımının sayısız avantajlarına rağmen uygulama sürecinde yapılabilecek hatalar nedeniyle olumsuz sonuçlar doğabilmektedir. Mantolamada özellikle AB standartlarında üretilen paket sistemleri kullanılmalıdır. Bilinen, standartlara uygun üretim ve uygulama yapan firmalara başvurmak en sağlıklı çözüm olacaktır. Mahtolama konusunda dikkat edilmesi gereken belli başlı kritik püf noktaları bulunmaktadır.

PAKET SİSTEMLER TERCİH EDİLMELİ

Mantolama yaptırmaya karar verildiğinde en kritik nokta seçilecek ürünlerin bir paket sistem olması. Paket sistemler ısı yalıtımı uygulamasında kullanılan; ısı yalıtımı levhası, yapıştırıcı, sıva, file, dübel ve yüzey kaplama malzemeleri gibi tüm malzemeleri bir arada sunuyor. Bu paket sistemlerin, dıştan duvar ısı yalıtım sistemleri için hazırlanan yaşlandırma ve performans testleri ile güvenirliğinin kanıtlanmış olması gerekiyor. Bu test ile mantolama sistemi 20 yıl boyunca yaşayabileceği fiziksel koşullara laboratuvar ortamında maruz bırakılıyor ve ardından testlere tabi tutularak yeterlilikleri sağlayıp sağlamadığının kontrolü yapılıyor. Ucuz olduğu için tercih edilen merdiven altı ürünler ve toplama paketler ise uygulama sonrasında ciddi sorunlar yaşanmasına ve harcanan paranın beklenen ısı yalıtımı sağlayamayarak çöpe gitmesine neden oluyor.

XPS’Lİ PAKETLER BİNA ÖMRÜ BOYUNCA PERFORMANS SAÐLIYOR

Mantolama sistemleri arasında XPS’li paketleri tercih ederek diğer ısı yalıtım malzemesi kullanılan sistemlere göre önemli avantajlar sağlanıyor. Isı iletkenlik değeri en düşük ısı yalıtım malzemesi olan XPS, bünyesine su almadığı için ısı iletkenlik değeri hiçbir zaman değişmiyor. Ayrıca XPS’in dış hava şartlarından etkilenmemesi, su emmediği için dona karşı dayanıklı olması sıva ve boya yüzeyinde çatlak oluşumunu, bina içinde ise küf ve rutubet oluşumunu engelleyerek konforlu iç mekân koşulları yaratıyor. XPS Isı Yalıtım Levhaları, performansını bina ömrü boyunca koruyarak maksimum tasarruf sağlıyor. Enerji tasarrufunun yanında yapıların betonarme bölümlerinde korozyonu önleyerek yapı ömrünün uzamasına da yardımcı oluyor.

İKLİM KOŞULLARINA UYGUN KALINLIK BELİRLENMELİ

Hangi paket sistemin seçileceğine karar verildikten sonra, uygulamacı firma ile birlikte yalıtım malzemesinin kalınlığının belirlenmesine sıra geliyor. Bu kalınlık “TS 825 Binalarda Isı Yalıtımı Yönetmeliği”ne uygun olarak yapılacak hesaplara göre yine TS 825’te belirtilen iklim koşullarına uygun olan kalınlıklar belirleniyor. İstanbul için 3 cm XPS’li mantolama paketleri uygun olurken, İç Anadolu’da 5 cm’lik, Akdeniz’de 4 cm’lik XPS’li mantolama paketlerinin tercih edilmesi gerekiyor. Sıcak bölgelerde ısı yalıtımın önemini unutmamak gerek. Akdeniz gibi sıcak bölgelerde yapılacak ısı yalıtımı binaların soğutma maliyetlerini düşürerek enerjiden tasarruf sağlıyor.

DOÐRU METRAJ, MALİYET HESABI VE SERTİFİKALI USTALAR SORUNSUZ UYGULAMA SAÐLIYOR

Uygulama firmalarından mantolama için teklif alırken, cephe metrajının doğru çıkarılması maliyetlerin doğru hesaplanması açısından da önemli. Uygulamayı yapacak olan firmanın vereceği detaylı bir fiyat teklifinde, malzemelerin metrekare tüketim miktarlarını görüp, uygulama başlamadan eğer eksik kullanılan bir takım malzemeler varsa bunları tespit edip müdahale etmek mümkün oluyor. Ayrıca firmanın uygulama ustalarının sertifikalı olması da en iyi ve sorunsuz sonucu elde etmeye yardımcı oluyor. Bazen en iyi malzemeler ve kötü işçiliklerle istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabiliyor.

Mantolamanın maliyeti, yalıtım ürünleri, sıva, boya ve uygulama da dahil olmak üzere metrekarede ortalama yaklaşık 30-40 TL arasında değişiyor. Bu da bir apartmanda daire başına yaklaşık 3 bin ila 4 bin TL’lik bir maliyet anlamına geliyor. Yalıtım kredileri ile örneğin 24 ay vadeyle 4 bin TL yalıtım kredisi alan bir tüketicinin ayda 183 TL geri ödemesi oluyor. Isı yalıtımı yaptırdıktan sonra ayda ortalama 300 TL olan yakıt faturası 150 TL’ye iniyor ve bu sayede elde edilen 150 TL’lik tasarruf kredi borcunu ödemek için kullanılabiliyor. Birkaç yıl içinde kendini amorti eden yalıtım, sonrasında ömür boyu kazandıran kârlı bir yatırıma dönüşüyor.

YAPILARIN TÜM DIŞ KABUÐUNA ISI YALITIMI UYGULANMALI

Mantolama yaptırırken yapıların tüm dış kabuğunun ısı yalıtımı ile sarılması gerektiği unutulmaması gereken bir konu. Binanın tek bir cephesine yalıtım yapılması yeterli değil. Yine, pencere ve kapı gibi açıklıkların merkez dönüşleri ısı yalıtım malzemesiyle dönülmezse, bu noktalar ısı kaybının neden olacağı önemli ısı köprüleri oluşturuyor. Bu gibi noktalarda mantolama kalınlığıyla aynı kalınlıkta ya da daha ince özel profiller (pencere dönüş profili) kullanılabiliyor. Yine standart paketler içinde yer almayan bazı detay profillerini de kullanarak sistemin tamamlanması sağlanıyor. Özellikle renovasyon projelerinde, denizlik mermerlerinin boyunun yalıtımın ardından kısa kalması nedeniyle buralarda alüminyum denizlik profili kullanarak denizlikler uzatılabiliyor.

ÜRETİCİ FİRMALARIN TAVSİYELERİ GÖZ ARDI EDİLMEMELİ

Isı yalıtımı yaptırmak için bilinen firmalara başvurmak en doğru çözümü sunuyor. Uygulama sırasında ise üretici firmaların tavsiyeleri göz önünde bulundurularak uygulamanın bu doğrultuda yapılıp yapılmadığına dikkat edilmesi gerekiyor. Bu tavsiyelere; seçilen sistemin detay kitapçıklarından, uygulama CD’lerinden ya da internet sayfasından ulaşılabiliyor. Isı yalıtımı ve mantolama uygulamaları hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyenler, www.xpsturkiye.org internet adresinden ve 0216 415 68 94 numaralı telefondan XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği’ne ulaşabilirler. XPS Derneği, Türkiye’de ısı yalıtımı bilincinin gelişmesi ve AB standartlarında uygulamaların artırılması amacıyla faaliyet gösteriyor.