Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Gazbeton ile güvenli binalar

Gazbeton bugün dünyada yaygın olarak kullanılmakta, yüksek performansı ile Amerika’dan Japonya’ya kadar birçok ülkede üretilip pazarlanmaktadır. Avrupa Birliği ülkelerinde ve Japonya, Amerika gibi ülkelerde yüksek ısı yalıtım ve hafiflik özellikleri ile yapının yangın ve deprem güvenliğini artırması nedeniyle pazarın önemli bir ihtiyacını karşılamaktadır. Üstün özellikleri ile gazbeton yapı malzeme ve elemanları; tek ve çok katlı konutlarda, sosyal ve turistik tesislerde, ticaret ve sanayi yapılarında sağladığı ekonomi, kalite, konfor ve hız nedeniyle güvenle kullanılmaktadır.

ISI YALITIMI SAÐLIYOR

Gazbeton, mevcut duvar malzemeleri içinde ısı yalıtım gücü en yüksek olanıdır. Bina duvarlarında tam anlamıyla ısı yalıtımı sağlamanın pratik ve ekonomik çözümü gazbeton kullanmaktır. Tuğla, taş, briket gibi malzemelerle yapılmış duvarlar ancak ilave maddeler ve ek masraflarla gazbetonun tek başına sağladığı yalıtım gücüne ulaşabilirler. Gazbeton duvarlarda, küçük boyutlu malzemelerle örülmüş duvarlara oranla ısı köprüleri çok daha azdır. Yapıların yangından korunması hakkındaki yönetmeliğe göre; 1200 C´ye kadar ısıya dayanıklı ´A1 Sınıfı Hiç Yanmaz´ malzeme sınıfındaki gazbeton, yangına 240 dakika´dan fazla karşı koyabilmesiyle, yangına karşı emniyetli yapılar inşa edilmesinde, “yangın duvarı” ve “yangın güvenlik holü” çözümlerinde önemli bir seçenektir.

ÜRETİM AŞAMASI

AKG Gazbeton duvar ve yapı malzemeleri – elemanları, “hafif beton” grubunda yer almaktadır. Üretiminde kullanılan ham maddeler; kuvarsit, çimento, kireç ve alçıtaşıdır. İnce toz kıvamında öğütülen bu malzemelere su ve gözenek oluşturucu alüminyum ilave edilerek elde edilen karışım kalıp arabalarına dökülür. Döküm işlemi öncesinde, yapı elemanları için korozyona karşı korunmuş, çelik hasır donatılar kalıba yerleştirilir. Döküm sonrasında karışım, sıcaklığı sürekli kontrol altında tutulan bekleme tünelinde sertleşmeye bırakılır. 3-4 saatlik süre sonunda kesim sertliğine ulaşan gazbeton, bilgisayar kontrollü kesim tezgahlarına alınır ve istenilen boyutlarda milimetrik duyarlılıkta kesilir. Kesim işleminden çıkan gazbeton, otoklavlara alınarak buhar kürüne tabi tutulur. Buhar küründen çıkan ürünler, kalite kontrol işleminden sonra hafif, gözenekli ve yüksek basınç dayanım özellikleri ile kullanıma hazır olarak piyasaya sunulur.

AVRUPA´DA YILLARDIR KULLANILIYOR

Türkiye için yeni bir malzeme olmasına karşın Avrupa’da uzun yıllardır kullanılmakta olan gazbeton, inşaat sektöründe çevreci özelliği, depreme dayanıklılığı ve sunduğu pratik çözümlerle öne çıkmaktadır. Kullanıldığı inşaatlarda yalıtkan özelliği sayesinde yüzde 50’ye varan ek enerji tasarrufu sağlayan gazbeton, kullanımdaki pratikliği ile de yapıların inşası sırasında zamandan tasarruf sağlamaktadır. Gazbeton sektöründe Türkiye’deki en geniş ürün yelpazesine sahip firmaların biri olan AKG Gazbeton, blok ürünler ve donatılı ürünler olmak üzere iki ana ürün çatısı altında üretim yapmaktadır. Blok ürün grubu olarak; düz duvar blokları, geçmeli duvar blokları, asmolen bloklar, u bloklar ve yalıtım plakaları üreten AKG Gazbeton, donatılı ürün grubu olarak ise; duvar panelleri, çatı ve döşeme panelleri, lento ve söveler üretmektedir. Gazbeton; gözenekli hafif bir yapı malzemesidir, hacim olarak %70-80 gözeneklerden oluşur. Gözenekler küçük, yuvarlak, homojen dağılımlıdır. Yoğunluğu düşük masif bir malzemedir.

AVM´LERDE GAZBETON KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR

Son dönemlerde inşa edilen alışveriş merkezlerinin önemli bir bölümünde ürün özellikleri ve uygulama kolaylıklarından dolayı duvar örgü malzemesi olarak gazbeton kullanılmaktadır. 15 Ağustos 2009 Cumartesi günü açılan “212 İstanbul AVM”de inşaat malzemesi olarak AKG Gazbeton kullanılmıştır. İstanbul Bağcılar’da hizmete giren bu dev projenin inşasında gazbeton özellikle uygulama kolaylıkları, maliyet ve zaman avantajları gibi temel özelliklerinin yanı sıra çevreci yaklaşımı ile tercih edildi. AKG Gazbeton kullanılan 212 İstanbul’un ısıtma ve soğutma maliyetlerininde yüzde 50’ye yakın oranda enerji tasarrufu sağlaması ve bu özelliği ile çevre korumasına hizmet etmesi amaçlanmaktadır. Taşıma, montaj ve uygulama kolaylığı, kayıplarının az olması ve istenen ölçülere pratik olarak adapte edilebilmesi nedeni ile AVM inşaatlarında duvar örgü malzemesi olarak gazbeton kullanımı giderek öne çıkmaktadır. Ürünün kolay uygulanabilir olması nedeni ile gazbeton ile yapılan inşaatlar “hızla” tamamlanırken, işçilik maliyetlerinde de önemli ölçüde tasarruf sağlanmaktadır.