Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Güçlendirilmiş çelik yapı kutu profilleri

Deprem kuşağında olması nedeniyle ülkemizde inşa edilen binalarda çelik malzeme kullanılması hayati önem taşıyor. Çelik malzeme sadece binaların dayanıklılığını artırmıyor, aynı zamanda inşaat sürecinde çok sayıda avantaj sunuyor. İnşaat sektörü için verim artırıcı, tasarruf sağlayıcı çelik ürünlerinin başında güçlendirilmiş çelik yapı kutu profilleri geliyor. Güçlendirilmiş kutu profiller kaynak maliyetini düşürürken, montajı daha kolay, montaj süresi de daha kısa olduğu için saatten tasarruf sağlıyor. Borusan Mannesmann Boru’nun ürettiği Borusan-PRO da kutu profillerin sahip olduğu özelliklerden hareketle geliştirildi.

Borusan Mannesmann Boru’nun kare ve dikdörtgen profilleri TS EN 10305-5, TS EN 10219, ASTM A-500, ASTM 510, TS EN 10210 (100X100 ve üzeri ebatlar için), GOST 8639, GOST 8645 standartlarına göre üretiliyor. Ayrıca borular da TS EN 103105-5, TS EN 10219 ve TS EN 10210 normlarına göre kaynak ağızlı olarak imal ediliyor. Ürünlerin TS EN 10219 ve TS EN 10210 normları için CE belgesi

bulunuyor. Kapalı profillerin, her iki eksene göre sahip oldukları yüksek atalet yarıçapı sayesinde eksenel yüklere karşı dayanım/ağırlık oranı yüksek oluyor.

Kapalı profillerin korozyona karşı korunması daha kolay. Ağızları kapalı kullanıldığında iç korozyon için başka tedbir almaya gerek kalmıyor. Dış yüzey alanları çok daha az olduğundan boyamak daha pratik ve daha az maliyetli oluyor.

Kalın etli, ham maddesi farklı, mekanik özellikleri itibariyle güçlendirilmiş, dolayısıyla daha yüksek dirence sahip olan Borusan-PRO, tamamen konut ve her türlü çelik konstrüksiyon yapımına uygun özellikler taşıyor. Açık kesitli, aynı ağırlıktaki profillere göre, burkulma, burulma ve eğilmeye karşı direnç gösteriyor.

Borusan-PRO, az ya da çok katlı konutların, sanayi tipi binaların ve iş merkezlerinin yapımında, her türlü yapının çatısında, betonarme yapıların güçlendirilmesinde, tarım makineleri imalatında ve çelik konstrüksiyon gerektiren her alanda kullanılabiliyor. St 52 (isteğe göre St 37 ve St 44) kalite malzemeden imal ediliyor, boyanacak yüzey daha az olduğundan boya ve işçilik maliyetlerini azaltıyor. Kapalı kare/dikdörtgen ve yuvarlak kesitli elemanların dış yüzeyleri, açık elemanlara göre yaklaşık yüzde 40 daha az olduğundan, profillerin ağızları bir levha ile kapatıldığında, korozyondan korunabiliyor.

Kapalı profiller, estetik ve temiz görünümleri nedeniyle dünyada pekçok mimar tarafından tercih ediliyor. Türkiye’de de Borusan-PRO çelik yapı profilleri; pekçok havaalanı, AVM ve konut projesi inşaatında kullanıldı.