Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

İnşaat sektöründe kalıp sistemleri önem kazanıyor

Günümüzde zamanın çok değerli olduğu, kalitenin de artarak değer kazandığı inşaat sektöründe kalıp sistemleri konusu çok büyük önem kazanmıştır. Kaliteli yapı maliyetini düşürebilmek için kullanılacak uygun kalıp ve yöntem seçimi müteahhidin aklına takılan en önemli konulardan biridir. Mühendislik disiplini içerisinde iyi planlanmış ve gelişmiş teknoloji ile üretilen kalıp sistemlerinin gerçek maliyetleri ne kadar azalttığı giderek anlaşılmaya başlanmıştır. Klasik ahşap kalıplama ile malzeme ve zaman kaybından kaynaklanan dezavantajların çokluğu, orman alanlarının ahşap ihtiyacı nedeniyle yitirilme endişeleri ile çok defa kullanılabilen, çabuk sökülüp takılabilen, kolay taşınabilen ve stoklanabilen kalıp sistemlerini kaçınılmaz hale gelmiştir. Yüksek kalitesi, değişik projelere uyarlanabilmesi ve yüksek orandaki tekrar özellikleri ile kullanıcılarını gerçek ekonomik maliyetlere ulaştırır. Bu yüzden inşaat sektörünün önemli unsurlarından biridir.

AR-GE ÇALIŞMALARI SEKTÖRE KATKI SAÐLIYOR

Türkiye´de kalıp ve iskele sistemlerinin üretimi ile ilgili bir norm-standart bulunmamaktadır ancak son yıllarda kalite ve standartlar açısından bazı atılımlar gerçekleşmeye başlamıştır. Yerli imalatçıların başarılı planlama ve Ar-Ge temelli çalışmaları sektöre önemli katkılar sağlamaktadır. Yerli üretimde merdiven altı üreticiler olması sorunu devam etse de standartlar konusunda önemli gelişmeler olmuştur. Önümüzdeki süreçte iskele-kalıp üretimi ile ilgili denetlemeler üzerine yoğunlaşılması gerekmektedir. Kaliteden taviz vermeyen firmalar ile merdiven altı üreticilerin birbirinden ayrılması, bu ürünlerin kullanıcıları açısından daha güvenli bir çalışma ortamı sağlayacaktır.

KALİTE, FİYAT VE TESLİM SÜRESİ BERABER ELE ALINMALI

İnşaat sektörü şüphesiz ki ülkemizin lokomotif sektörlerinden biridir. Kriz döneminde büyük darbe alan pazarların da başında geliyor. Merdiven altı imalat olarak tabir ettiğimiz kalitesiz ve standardı olmayan üretimler ve beraberinde getirdikleri orantısız fiyat politikaları iskele-kalıp piyasasında daralmaya ve müşteri memnuniyetlerinde sıkıntılara sebep olmaktadır. Müşterilerin kalite, fiyat ve teslim sürelerini beraber ele alarak firma analizi yapmaları gerekmektedir. Böylelikle gerçek manada kaliteye önem veren firmaların ilerleme yolunda önü biraz daha açılacaktır. Pelit Kalıp Sistemleri olarak ürünlerimizle ilgili tüm Ar-Ge çalışmalarımızı bir bütün halinde devam ettirmekteyiz. Kalıp sistemlerimizde kullanmakta olduğumuz H20 I Kesitli Ahşap Kirişler grup şirketimiz olan Vezirağaç Orman Ürünleri A.Ş. tarafından üretilmektedir. Yine Türkiye’de plywood üreten tek yerli üretici olan Pelit Arslan Kontrplak Fab. A.Ş şirketler grubumuzun bir parçasıdır. Kalıp sistemi çözümlerimizde yaptığımız Ar-Ge çalışmalarımızın yanı sıra H20 ahşap kiriş ve yerli plywood markamız olan Peliwood ile ilgili kalite yükseltme çalışmalarımızı da sürdürmekteyiz. Projelendirmeyle başlayan, şantiye iş programına uygun üretim ve sevkıyatla devam eden, şantiye süpervizörlüğü ile son bulan bu zinciri eksiksiz bir şekilde yerine getirmek için tüm ürünlerimizin üst seviye kalitede olması gerektiğini çok iyi biliyoruz ve tüm çalışmalarımızı bu amaç doğrultusunda sürdürüyoruz.