Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Koçoğlu İnşaat’tan Manisa’ya Gördes Barajı Projesi

Koçoğlu İnşaat tarafından Ege Bölgesi´nde Gediz Havzası içinde Gördes Çayı üzerine yapılan Gördes Barajı, Ekim 2009´da tamamlanacak. İzmir´in içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanması hedeflenen baraj projesi dünyanın en verimli üç ovasından biri olan Manisa Ovası´nda gerçekleştiriliyor. Gördes Barajını müteahhit firma olarak Koçoğlu İnşaat hayata geçirirken projenin mimari projesini, statik ve elektrik projelerini Saten Mühendislik üstlendi. Projenin mekanik projesi ise Rona Çelik AŞ tarafından gerçekleştiriliyor.

Gördes Barajı´nın batardo, gövde imalatı, ön yüz kaplaması, dolu savak, tünel, su alma yapısı, yollar ve enerji nakil hattı çalışmaları tamamlandı. Hidromekanik imalatlar ise henüz yapım aşamasında. Baraj aksı Manisa ili Gölmarmara ilçesi Çömlekçi Köyü´nün 9 km güneydoğusunda yer alıyor. Baraj alanı baraj gölü ile birlikte toplam 15 km2 alanı kaplıyor. Projede İzmir iline içme ve kullanma suyu temin edilmesi amaçlanıyor.

ÇİFTÇİLERİN REFAHI YÜKSELECEK

Toplam göl hacmi 448,5 milyon m3 olan proje tamamlandığında İzmir´e yılda 58 milyon m3 su verilecek. Bu proje ile ayrıca Akhisar ve Gölmarmara ilçe sınırları içerisindeki toplam 14.840 ha tarım arazisi sulanacak. Tarım arazilerinin sulamalarına yılda 71 milyon m3 su verilecek. Bu alanların sulanmasıyla çiftçilikten geçimini sağlayan yaklaşık 4 bin çiftçi ve ailesinin refah seviyesinin yükselmesi bekleniyor. Ayrıca 21 bin 600 kişi bu sulamadan faydalanacak.

Bölgedeki sulamalar yer altı sulaması ile yapılıyor. Gördes Barajı´nın devreye girmesi ile sulamalardan önemli miktarda elektrik enerjisi tasarrufu sağlanacak. Baraj yüksekliği temelden 95,40 m iken, gövde dolgu hacmi de 5,0 milyon m3. Sağ sahilde 6 kapaklı 2358 m3/sn kapasiteli dolusavak yapısı mevcut. Baraj inşaatı ve ünitelerinin yapımı büyük ölçüde bitirilen Gördes Barajı´nın 14.10.2009 tarihinde tamamlanması planlanıyor. Barajdan İzmir´e içme ve kullanma suyu ulaştıracak 330 milyon TL bedelli 114 km´lik isale hattı, DSİ tarafından 2 kısımla yapılacak. 34 km´lik birinci kısım İzmir´e su aktaran Sarıkız ve Göksu kaynaklarına bağlanacak. Gördes Barajı´nın suyu 1200´lük borularla Bornova ve Buca ana depolarına gelecek ve buradan kentin kullanımına sunulacak.