Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Kule vinçte yapay zeka teknikleri kullanılıyor

Bemtaş Genel Müdürü Candar Can ile krizle beraber kule vinç sektöründe yaşanan gelişmeleri, inşaat firmalarının kule vinç alırken nelere dikkat etmesi gerektiğini konuştuk. Yapay zeka teknikleri kullandıklarını ifade eden Candar Can, kule vinçlerin internet üzerinden takip edilmesine yönelik bir proje başlatıldığını anlatıyor.

Bemtaş´ın faaliyetlerinden bahseder misiniz?

Candar Can: Şirketimiz 1985 yılında bir aile şirketi olarak kuruldu. 23 yıldır İnşaat sektöründe faaliyet gösteriyoruz. Son yıllarda ülkemizdeki kule vinç ihtiyacını fark eden Bemtaş Kule Vinç,11 yıldır kule vinç sektöründeki satış ve servis hizmetlerini profesyonel anlamda sürdürüyor. Fiyat–performans oranı dünyada en iyi olarak gösterilen bir Portekiz firması olan SOIMA Kule Vinçlerinin Türkiye´de tek yetkili satıcısıyız. Ayrıca SOIMA ile yapılan anlaşma çerçevesinde Orta Doğu ve Türki Cumhuriyetlere de satışımız var. Şirketimiz temsilcisi olduğu ürünlerin kurulumu, teknik servisi ve üretici firması ile birlikte AR-GE çalışma alanlarında faaliyet gösteriyor. Bu bağlamda şirket bünyemizde teknikerler ve uzman elemanlar bulunuyor. Şirketimiz yerli sermayeyi geliştirme ve müşterilerine en hızlı ve iyi hizmeti verebilmek adına, temsilcisi olduğu SOIMA ile anlaşmalı olarak bazı yedek parçaların üretimini de kendi bünyesinde gerçekleştiriyor. Diğer bir faaliyet alanı olan kiralık kule vinç konusunda da ayrıca hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Dünyada fiyat-performans oranı oldukça iyi olan SOIMA Kule Vinçlerinin yıllık Türkiye satış adetleri 30 ila 40 adet arasında değişiyor. Ayrıca Orta Doğu ve Türki Cumhuriyetlerine yıllık 10-15 kule vinç satışı gerçekleştiriyoruz. Kule vinç kiralamada da yıllık 15 vinç ile hizmetimizi sürdürüyoruz.

2008 yılı ve 2009 yılının ilk yarısı Bemtaş´ın çalışmaları açısından nasıl geçti?

2008 yılı şirketimiz açısından çok verimli bir yıl oldu. Türkiye’de hem enerji, hem konut, hem otel, hem de AVM sektörlerinde Türkiye’nin en büyük inşaat şirketleriyle çalışma imkanı yakaladık. Bunun yanı sıra Türkiye genelinde orta halli firmalara çok cazip gelen özel fiyatlarımızla hizmet verdik. 2008 yılı özellikle bizim için teknik servis alt yapısı ve kalite güvence hizmetlerimizi geliştirmemizi, müşteri memnuniyeti açısından oluşumlara gitmemizi ve bunun neticesinde Türkiye´de müşteri memnuniyeti en yüksek kule vinç firmaları arasına girmemizi sağladı. Bunu sağlarken üreticimiz olan SOIMA Kule Vinçlerine bize sağladığı 3 yıllık destek ve elektronik aksamda da bir yıllık destek için teşekkür ediyoruz. Yine üreticimiz olan SOIMA kule vinçlerinin teknik personel eğitim ve Türkiye içi kurulumlara gönderdiği kaliteli mühendis desteği müşteri memnuniyetini yakalamamızı sağladı.

Küresel ekonomik krizin sektörü nasıl etkilediğini düşünüyorsunuz? Bemtaş krize yönelik neler yapıyor?

Küresel krizin etkilerinin bizim sektörümüze de sirayet ettiği bir gerçek. Geçtiğimiz yıldan bugüne kadar olan zaman dilimine baktığımızda %32´lik bir daralma yaşandığını görüyoruz. Yüklenici firmalar son zamanlarda kule vinç satın alma yoluna gitmeyip, daha çok kiralama yoluna giderek proje bazlı ihtiyaçlarını kiralama yöntemiyle karşılıyorlar. Bizler firma olarak genellikle 6 ay üzeri projelere kiralık makine önermiyoruz. Satın alma yönünde telkinlerimiz oluyor, fakat piyasadaki belirsizlik neticesinde 2 yıllık projelerde dahi şu an için kiralama yolu tercih edilebiliyor. Söz konusu kriz döneminde üretici firmamız SOIMA´dan da satış fiyatları açısından destek aldık. Bu sayede ekonomik krizin etkilerini minimum seviyeye indirmeyi amaçlıyoruz. 2009 yılının ilk üç ayında 5 adet kule vinç satışımız gerçekleşti. Bu rakam bize geçtiğimiz seneye oranla, ilk üç aylık dönemde % 20´lik bir daralma olduğunu gösteriyor. Gerçekçi olmak gerekirse bu yıldaki beklentilerimizi 2009´un son çeyreğine göre hedefledik. Piyasalardaki bu durgunluğun 2009´un son çeyreğinde ivme kazanarak hareketleneceğini ön görüyoruz.

Kule vinçler daha çok ne tür projelerde tercih ediliyor?

Kule vinçte farklı ürün gruplarımız var. Bunlar 2, 3, 5, 6, 8, 10 ve 12 tonluk kule vinçlerdir. 5-6 tona kadar olan kule vinçler genellikle convercional, plywood,ahşap kalıp v.s. ile yapılması uygun projeler içindir. 8 ve 10 tonluk makineler ise genellikle tünel kalıp sistemi ile yapılacak binalar ve çelik kontrüksiyon yapılar için vazgeçilmez makinelerdir. SOIMA Kule Vinçleri Portekiz/ Viseu da 40.000 m2 kapalı alanda yıllık 500 kule vinç üretim kapasitesiyle çalışıyor. SOIMA ile yapılan anlaşma çerçevesinde yapay zeka teknikleri kullanılarak SOIMA Kule vinçleri uydu ve internet üzerinden gözetlenmesi, arıza takip ve kontrolü amaçlı yatırım kapsamında da bir proje başlatıldı.

İnşaat firmaları kule vinç satın alırken nelere dikkat etmeli?

Kule vinç ihtiyacı olan firmaların üzerinde durması gereken en önemli konu şu; amaç makine almak olmamalı, doğru makineyi almak olmalı. Çünkü alacak olduğunuz bir makine size uzun yıllar hizmet verecektir. Bu nedenle satış sonrası teknik servis desteği büyük önem taşıyor. Çünkü arıza yapmayan hiçbir makine yok, kullanıcı için en önemli kriter bu gibi olumsuz durumlarda bu sorunu en kısa sürede çözecek profesyonel destek ihtiyacıdır. Biz Bemtaş olarak bu desteği müşterilerimize her zaman sunduk ve sunmaya da devam edeceğiz. Aynı zamanda makinenin imalatçı garanti süresi de önemli, bizim ürünlerimizin 3 yıl imalatçı garantisi var. Birçok yedek parça üretimini yurt dışına bağımlı kalmaksızın kendi bünyemizde sağlayabilecek kapasitedeyiz. Bu müşterimize zaman kazandırdığı gibi bize de güven kazandırıyor.

2009 yılının 2. yarısı için neler bekliyorsunuz?

Sürekli gelişen ürün portföyümüze, sektör ihtiyacına göre 16 ve 20 tonluk iki yeni tip vinç daha kazandıracağız. Fiyat – performans açısından son derece önemli bu iki tip kule vinci 2009 Ağustos ve Eylül aylarında piyasaya sunacağız. Söz konusu yeni tip kule vinçlere ilginin büyük olacağını düşünüyoruz.