Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

“Loca İstanbul” ile kente farklı bir dokunuş

İstanbul Bahçeşehir´in o kendine özgü yaşam alanı içinde yükselmeye başlayan Loca İstanbul, şehrin çok amaçlı yapı profillerinden biri olarak gösteriliyor. Bahçeşehir´in merkezindeki proje, İstanbul´a yeni bir Loca´dan bakmayı vaat ediyor. Mimari zeka, kullanıcıyı rahatlatan ve ekolojik dokunuşlarla kente ve doğaya bağlayan bir yapının ortaya çıkmasını sağlıyor. Dünyaca ünlü mimarlarımızdan Prof. Dr. Metin Hepgüler ve ITAC CORP´S/USA imzalı Loca İstanbul Projesi, özel konumu ve mimarisi ile İstanbul Bahçeşehir´de yeni bir cazibe alanı olarak kabul ediliyor.

GENEL ÖZELLİKLER

Loca İstanbul projesi 14.000 m2 arsa üzerine kurulu olup, 59.000 m2 toplam kullanım alanına sahiptir. Bahçeşehir´de, tamamı güney cephe ve gölet manzaralı bir konumda yer alan proje, önünde bulunan cadde ile TEM Otoyolu’ndan, Ispartakule girişinin bulunduğu sapağa doğrudan bağlantı sağlıyor.

Projede 3 ayrı konsept sunuluyor. Mağazalar, home ofisler ve dairelerin birleşiminden oluşan Loca İstanbul Residence ile Bahçeşehir’de bir ilke imza atıldı. “Loca”, 120 konut, 50 home ofis ve 90 mağazadan oluşan bir kompleksi barındırıyor. Daireler 71 m2 ve 310 m2+55 m2 teras aralığında, home ofisler 66 m2+32 m2 teras ve 263 m2+41 m2 teras aralığında, mağazalar ise; 37 m2 ve 534 m2 aralığında bulunuyor.

İlk olarak giriş katlarında, ferah ve rahat bir şekilde alışverişlerinizi yapabileceğiniz tamamı dışa dönük girişli, sıralı mağazalar yer alacak. Mağazalar bir kat üstte teras mağazalar şeklinde devam ediyor. Mağazaların bitiminde, nezih bir ortamda çalışmalarınızı sürdüreceğiniz, yine tamamı teraslı home ofisler yer alıyor. Son olarak oturum amaçlı daireler projeyi tamamlıyor.

Otoparklar, yerin altında ya da kata bağlı ve konut erişimli, ayrıca mağaza önlerinde, otopark ceplerinde yer alacak şekilde tasarlanmış. Kapalı otopark; 7 katlı 687 araç kapasiteli, açık otopark ise; 34 araç kapasiteli olarak düşünülmüş. Yaya girişleri, ana cadde üzerinden 3 giriş, arka caddeden 3 giriş kapısı buna bağlı her girişte 3 asansör mevcut olacak. Konut girişlerinde gelenleri karşılayan lobiler bulunuyor.

Güvenlik açısından ilk göze çarpan uygulama artık pek çok yeni kapalı sitede de rastladığımız, daireye haber verilmeden kimsenin içeriye alınmayacak olması. Tüm önemli noktalar kamera ile kayıt altında tutuluyor ve insanlı güvenlik 24 saat devriye geziyor. Valet hizmeti, house keeping, ATM, çocuk kulübü, oyun eğlence salonu ise diğer hizmet başlıkları olarak gösterilebilir.

Son deprem yönetmeliğine uyularak, Zemin Etüt Raporları İstanbul Üniversitesi hocalarından, Prof. Dr. Süleyman Dalgıç tarafından onaylanmış. Loca İstanbul´da 24 saat elektrik kesintisi hissedilmeyecek, daire içleri ve çevre aydınlatmasıyla jeneratör devrede olacak. Bununla birlikte projeye uygun yeşil alanlar, dinlenme alanları, çocuk oyun parkı, süs havuzları, yürüyüş parkurlarının yapımı planlanmış durumda.

İnşaat sistemi; temel sisteminde, kazıklı radye -jenarel temel (plak temel) ile inşa edilecek şekilde planlanmış. Projede merkezi dijital uydu yayını ve kablolu TV sistemi kurulacak. Rezidansın ön cephesinin tamamı giydirme cephe düşünülmüş. Projenin teslim tarihi ise Ekim 2010 olarak öngörülüyor.