Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Ofis binaları doğal yaşamla bütünleşiyor

Tasarlanan ofis binası İstanbul´un batısında havaalanı yolu üzerinde, çoğunlukla fabrika yapılarının bulunduğu gelişmekte olan Güneşli bölgesinde yer alıyor. Önümüzdeki tarihte mekanın çehresinin başkalaşacağı düşünüldüğünde bugüne dair referansları çevresinden edinmeyerek, kurduğu iç dünyasıyla kendini şekillendiren bina, çevrede oluşacak yapılar için bir referans oluşturacaktır.

Yapı bir iç dünya yaratırken dışarıya duvarlar örmemekte, aksine ortaya koyduğu iç dünyasının ip uçlarını taşıyan bir dış oluşturmaktadır.

Eco Park İstanbul, yeşil binalara verilen LEED Sertifikasını almayı hedefleyen bir projedir. Temelde LEED sertifikası kendi enerjisini üreten yapılara verilmektedir, bunun için yapının yeşil olması gerekmez. Proje ekolojik bina olgusunu yalnızca kendi enerjisini üretebilmek üzere kurmakla kalmaz, doğal bir yaşam kurmayı hedefler.

Dışarıdan 6 adet yüksek yapı olarak algılanan proje, içerisinde bulunduğunuzda ise farklı yüksekliklere sahip tek bir kitle olduğunu ortaya koyuyor.

Yapı farklı metrekarelere sahip ofis katlarından ve alışveriş bölümlerinden oluşmaktadır. Dolayısıyla farklı ve çeşitli ofis mekanları üretmektedir. Yapının bulunduğu alan 2 kat yüksekliğinde kot farkına sahiptir. Bu kot farkına yerleşen alışveriş ve yeme-içme alanları oluşturulan kademeli peyzajın tam da göbeğinde yer edinir. Bütün projenin algılandığı bu noktada yerden türeyen yapı, yukarı doğru tırmanmış halini sergiler. Ofis mekanları ise peyzajı kuş bakışı algılar ve 16. kattan bile bu peyzaja dahil olma imkanı sağlar. Mekanların yukarı kotlara çıkıldıkça geri çekilmeleri gökyüzünün algılanmasını sağlar ve yapının ölçeğini hafifletir. Arkasına aldığı gökyüzü ile bir peyzaj elemanının yükselişini ortaya koyar. Tıpkı peyzaj yerden yükselmiş ve aralarına yaşama mekanları almış gibidir. Bu sayede proje, peyzajı sadece üzerine basılan bir öğe olmaktan çıkarıp içerisinde yaşama alanları bulduğumuz bir hale taşır.

Binanın oluşma biçimi ile farklı bakış açıları ve iletişim ilişkileri ortaya çıkar. Her bir noktadan farklı birçok vistanın yakalanmasını sağlar. Örneğin restaurantta otururken uzağınızdaki yükselen yapı zemine doğru irileşmesi ile birlikte sizi sarmaladığını hissettirir. Bir anlamda uzağındayken bir anlamda tam da içerisinde yer almak binanın algısal değerini ortaya koyar.

ECO PARK İSTANBUL

Yer: Güneşli, İSTANBUL

İşveren: Mar YAPI

Mimari Proje: Suyabatmaz Mimarlık – Arif SUYABATMAZ, Hakan DEMİREL

Yardımcı Mimarlar: Eda YAZKURT, Orhun ÜLGEN

Tasarım Tarihi: 2008

İnşaat Alanı: 100.000 m2