Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Organik mimari ve zengin geometrik hatlar

İstanbul Bahçeşehir’de eğimli bir tepe üzerinde zengin bir ufuk hattına bakan arazide planlanan proje, 59.000 m2 kapalı alanında rezidans, sosyal tesisler ve mağazalar zinciri fonksiyonlarını ihtiva etmektedir. Toplam, 120 konut, 51 home ofis ve 90 mağaza yer almaktadır.

Her iki yönde 21 ve 28 metre kot farkları olan arsa üzerinde planlanan komplekste, zeminin topografyasına ve her üç yönde entegre olan manzaraya dalgalar halinde düşerek açılan bir organik konsept baz alınmıştır.

Üst ve alt yollardan irtibatlanan ünitelerin düşey sirkülasyon şaftları Laubengang sistemi ile 1+1, 2+1 ve 2+2 programlı rezidans ünitelerine girişleri temin etmektedir. Tüm yaşam mekanlarının manzaraya eşit açınımı ve günün her saatinde güneş almaları, ünitelerin zengin geometrik hatlar ile bahçe ve balkonlarının planlanmış olması, organik mimarinin yaşam kalitesini yükselten prensipleri olarak tatbik edilmiştir.

Rezidans blokları arasında düşünülen 3 katlı bağlayıcı köprü, sosyal yaklaşımları temin eden, milk-bar, lokanta ve çok amaçlı toplantı salonunu kapsamaktadır. Bu bölüm ve rezidans blokları ile görsel bağlantıyı, mimari ve psikolojik harmoniyi temin eden mekanik tesisat ile ekseni etrafında dönebilen şeffaf küresel form, yetişkin ve çocuklar için yüzme havuzunu, SPA, masaj, jimnastik mekanını, sauna ve Türk hamamını ihtiva etmektedir.

Alt yola açılan ilk iki kat, meyile uygun kaskadlar ile mağaza ve home ofis üniteleri, üzerinde devam eden terasmanlar, her birinin özel bahçesi olan rezidans üniteleri olarak planlanmıştır.

Taşıyıcı statik projesi, betonarme ve çelik ve yer yer karma olmak üzere modüler sistem olarak düzenlenmiştir. Ofislerde düşük ses seviyeli fan-coiller, sosyal tesislerde ısı geri kazanımlı (HRV) klima santralleri ile ısıtma – serinletme düşünülmüştür.

Kompleksin otomasyon sisteminde, zamanlama, yangın durumu, yüksek-alçak seviye alarmları, analog değişim alarmları, optimum ve sıralı cihaz çalıştırma, optimum klima kontrolü (free cooling), antolpi kontrollü hafıza, kayıt altına alma planlanmıştır.

Enerji tasarrufunda ise, bina kabuğu, cihaz seçimi, akışkan sıcaklığı, atık ısının değerlendirilmesi, bina otomasyon sistemi kullanımı planlanmıştır.