Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Şehirden kaçanlara Laka´da konut

Laka Köyü, Bornova Osmangazi Mahallesi´nden, Çanakkale yönüne bağlanan yeni çevre yolunun kuzeyinde kalan eğimli alanda bir yerleşme. İmar planında kırsal alan olarak tanımlansa da toplu konut yerleşimlerinin ve kentleşmenin baskısı köyde hissedilmekte. Arsada yapılacak evler de aslında bu baskının bir şekli. Çalışma hayatını merkezde geçiren insanların akşamları köye kaçma ve burada var olma isteğine bir altlık oluşturmakta. Yapının müteahhidi daha önce buraya kendisinin de yaşadığı 4 adet ikiz konut inşa etmiş ve bu yapılar arsaya komşu durumda. Yapıların çevreyle ilişkilenmesinde sorunların olduğu görülüyor. Hem manzara hem peyzaj açısından hiçbir veri değerlendirilmemiş. Tasarımda manzara, peyzaj ve dış mekan kullanımı bu veriler üzerinden ilerliyor.

Arsanın yüksekte kalması zemin katlarda kısmen, üst katlarda ise tamamen körfez manzarasının yakalanmasına izin veriyor. Bu yüzden işveren tarafından 1. katta geniş bir teras isteği var. Adanın parselasyonunun yapılmamış olması nedeniyle belediye ile görüşerek parselasyonun projeye göre yapılması ilk bakışta avantaj olarak görülse de imar kısıtları ve arsa geometrisi ince uzun parseller üretilmesine olanak veriyor. Manzaraya paralel uzanan parseller, tasarım açısından avantaj yaratmakla beraber, yapıların ön bahçe mesafesinden dolayı maksimum 8.00 m. derinlikte bitirilmesi gerekiyor. Bu durumda ürettiğimiz 2 farklı tip konut, dış mekan kullanımı, üst teras oluşumu ve bunun genel olarak yapıda yarattığı boşluktan beslenen tasarım kurgusuyla şekilleniyor.

LAKA´DA EV

Projenin adı / ilçesi-ili: Laka’da Ev, Bornova / İzmir

Mimarları: Orhan Ersan, Deniz Dokgöz, Ferhat Hacıalibeyoğlu

Şirket Adı: 2+1 Mimarlık

Proje Ekibi: Orhan Ersan, Deniz Dokgöz, Ferhat Hacıalibeyoğlu, Emrah Akpınar, Emine Akbulut

Projelendirme Dönemi: 2009

Toplam yapı alanı: 2040.70 m2