Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Standartlara uygun dayanımlı hazır betonlar

Çimento ve hazırbeton üretiminde Marmara, Ege ve Karadeniz bölgelerinde faaliyet gösteren Akçansa, iştiraki olan Betonsa şirketi ile 1998 yılında birleşmesi sonucunda, Marmara ve Ege bölgelerine yayılmış 30’un üzerinde hazırbeton tesisinde “Betonsa” markasıyla hizmet vermektedir. Diğer bir iştiraki olan Agregasa Agrega San.ve Tic.A.Ş. ile 2002 yılında birleşmiş ve agrega üretim faaliyetini “Agregasa” markası altında sürdürmektedir. Hazırbeton tesislerinde TS 11222 ve TS EN 206–1 standardına uygun olarak normal ve yüksek dayanımlı betonlar üreten Betonsa’nın ürün yelpazesinin önemli iki markası Viskobeton ve Drabeton’dur.

Kendiliğinden yerleşen, sıkışan ve seviyelenen bir beton olan Viskobeton, yüksek viskozitesi ve akıcı kıvamı ile ayrışmadan kararlılığını korumaktadır. Kendiliğinden yerleşme yeteneği ile sık donatıların arasından geçebilir ve vibratörle yerleştirme gerektirmez ve işçilikten ve zamandan tasarruf sağlar. Boşluksuz ve pürüzsüz bir yüzey elde edilmesini sağlar. Viskobeton, standart beton yerine tüm taşıyıcı yapı elemanlarında, güçlendirme projelerinde, sık donatılı yerlerde kullanılmaktadır.

Söz konusu ürünler; temel betonlarda kullanılabilen Viskotemel, bina yatay döşemelerinde kullanılabilen Viskokat ve düşey elemanlarda kullanılabilen Viskoperde’den oluşmaktadır. Kullanım amacı açısından birbirinden farklılık gösteren yeni ürünler, projede yaratılan çözüm ortaklığına göre de dizayn değişikliği – yayılım – tane boyutu – priz süresi gibi özellikleri ile farklılaşmaktadır.

Viskobeton, yeni ürünleriyle artık daha alt sınıf betonlarda da uygulama imkanı sunmakta ve artan taleplere daha fazla geri dönüş sağlamaktadır.

ÜÇ BOYUTLU DONATI

Çelik tel donatılı Drabeton ise, çelik tellerin homojen bir şekilde dağılmasıyla üç boyutlu bir donatı sistemi oluşmaktadır. Yüksek enerji yutma kapasitesine sahip olan Drabeton, betonda çatlak sonrası oluşan davranışları iyileştirmektedir.

Yeni ürün geliştirme ve mevcut ürünleri iyileştirme kapsamında; Drabeton (çelik tel donatılı beton) ile ilgili performans sınıflarının belirlenmesi çalışmaları tamamlanmıştır. Viskobeton (kendiliğinden yerleşen beton) ile ilgili çok sayıda deney yapılarak C 30/37 ve C 35/45 sınıflarında da Viskobeton üretimi sağlanmıştır. Bunların dışında tünel kalıplar ve yüksek katlı binalar için kıvam koruması ve erken dayanımı yüksek ürünler geliştirilmiştir.