Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Sürme kapılar alandan kazandırıyor

Masterslide Duvar İçine Çalışan Sürme Kapı Mekanizmaları ilk olarak ev tadilatı sırasında dert olan salon kapısına bir çözüm bulmak amacıyla ortaya çıkmıştır. Bu kapsamda öncelikle bir çelik kutu şeklinde konstrüksiyon yapılmış ve bu mekanizma tadilat esnasında duvar yerine kullanılmıştır. Yazın duvar içindeki mekanizmanın içine sürerek kapı ortamdan kaldırılırken, kışın da mekanizmadan sürerek kapı amaçlı kullanılmıştır. Duvar içine çalışan sürme kapı mekanizması fikri sektörde ilginç bulununca ve faydaları da göz önüne alınınca üretimine geçilmesine karar verilmiştir.

DEKORASYONDA ÖZGÜRLÜK SAÐLIYOR

Öncelikle 2004 yılında Türk Patent Enstitüsü´ne başvurarak ürünü koruma altına alacak her türlü belge temin edilmiştir. 2006 yılına kadar proje, numune ve test çalışmaları yaparak bu ürünü üretmek için gerekli makine parkı, iş yeri, iş gücü ve tanıtım planları kurgulanmıştır. 2006 yılı itibarı ile de Materslide´ın tanıtım çalışmalarına başlanmıştır. Türkiye´de ilk olarak üretilen “Duvar içine çalışan sürme kapı mekanizmaları” kapının duvar içinde çalışmasını sağlamaktadır. Dolayısıyla piyasada “kaybolan kapılar” sloganıyla yer almaktadır. Normalde yaşam alanlarımızdaki her kapı kullanılmamaktadır. Ancak çarpma dediğimiz bu kapılar, mekânlarımızı daraltmaktadır. Ayrıca dekorasyon açısından da sıkıntılara sebep olmaktadır. Masterslide duvar içine çalışan sürme kapı mekanizmaları sayesinde kapılar duvar içine çalıştığından mekânlar genişlemektedir. Yani kullanıcılara daha fazla yaşam alanı sunulmakta ve mekânları özgürce dekore etme şansı verilmektedir.

İNOVATİF BİR FİKİR

Günümüzde yükselen arsa maliyetleri alanlardan daha fazla faydalanmamızı gerektirmektedir. İnşaat metrekareleri düşmekte ancak insanların beklentileri artmaya devam etmektedir. İşte bu sıkıntılar ve beklentiler doğrultusunda, ihtiyaçlara yönelik inovatif bir fikir ile normal kapıların çalışmalarında ortaya çıkan kayıpları yok etmek amacıyla Masterslide duvar içine çalışan sürme mekanizmaları geliştirilmiş ve piyasaya sunulmuştur. Ürünün faydaları ise ilk olarak otel ve turistik tesisleri projelendiren mimar ve yatırımcılar tarafından anlaşılmıştır. Bunu da zamanla konut üreten inşaat ve tadilat yapan dekorasyon firmaları izlemiştir.

FARKLI TİPLERDE ÜRETİLİYOR

Yeni ve ilk olması nedeniyle ürünün piyasaya sokulması ve kabul ettirilmesi zaman almıştır. Denenmemiş ve sektörün fikir sahibi olmadığı bir ürün olması nedeniyle ürünü anlatmak için oldukça zaman harcanmıştır, hala da harcanmaktadır. Ancak bugün Masterslide ilk günlere oranla çok daha fazla bilinmekte ve pek çok projede kullanılmaktadır. Hamaş Ltd. Şti., Masterslide markası altında ürettiği Duvar İçine Çalışan Sürme Kapı Mekanizmalarını farklı tiplerde üretmektedir. Bunlar; Standart Mekanizma; bir mekanizmada bir kapının çalıştığı sistem, Standart Twin Mekanizma; karşılıklı iki mekanizmadan karşılıklı kapıların çalıştığı sistem, Double Mekanizma; mekanizma konacak alanın kısıtlı olduğu yerlerde yarım sistem, Asansör tip; birbirini çeken iki kanadın çalıştığı sistem, Double Twin Mekanizma; double mekanizmanın karşılıklı çalıştığı sistem ve Symmetry Mekanizma; bir mekanizmadan hem sağa hem sola kapının çıktığı sistem.

UZUN YILLAR SORUN ÇIKARMIYOR

Sistemde kullanılan ray ve makara grubu tamamen firma tarafından tasarlanarak üretilmektedir. Üç eksende de boşluksuz çalışan Masterslide, 250 kg taşıma kapasitesine sahip olduğu için duvar içinde çalışan kapının uzun yıllar hiç sorun çıkarmadan işlemesini sağlamaktadır. Masterslide bugün yurt içi projelerinde olduğu kadar, Azerbaycan, Bulgaristan, Türkmenistan, Rusya, Libya ve Sudan gibi ülkelerde de projelerde kullanılmaktadır.

Masterslide duvar içine çalışan sürme kapı mekanizmaları stok ürün olarak üretilmemektedir. Her iş için proje bazında, özellikle mimarlar ile çalışılmakta ve her detay, proje bazında çözüldükten sonra alınan sipariş üzerine üretim gerçekleştirilmektedir. Bu şekilde çalışmak hem standardize edilmiş ölçülerde üretim yapılmasını sağlamakta hem de projeye özel ölçülerde de üretim yapılmasını sağlamaktadır.

ALAN KAZANDIRIYOR

Masterslide duvar içine çalışan sürme kapı mekanizmaları ile çarpma kapı kullanımlarındaki kapı kanatlarının kapladığı alan geri kazanılmaktadır. Özellikle günümüzde yüksek olan birim m2 fiyatları nedeniyle ölçekleri küçülen yapıların kullanım alanlarının artması sağlanmakta, bu da dekorasyon ve kullanım fonksiyonelliğini artırmaktadır. Gerek inşaat aşamasında gerekse sonradan tadilat aşamasında kullanılabilmesi, estetik olması, ankastre olması gibi özellikleri ile kaba inşaat esnasında yapıların üretim sürecini hızlandırması, her türlü duvar tipine ve kalınlığına uygulanabilmesi, özel tasarlanmış ray-makarası sayesinde bakım gerektirmeden sorunsuz ve sessiz çalışabilmesi, her türlü kapı tipine uygun olması Masterslide´ı farklılaştırmaktadır. Ürün ile sektöre paket olarak üretilmiş ankastre bir çözüm sunulmaktadır. Henüz bu sistemi tanımayan sektör firmaları projelerinde sürme kapı kullanmak istediklerinde, kendileri suni duvarlar oluşturmakta ve piyasadan temin ettikleri ray ile çözüme gitmektedirler. Ancak bir proje çalışması olmadan, uygun olmayan elemanlarla çözmeye çalıştıkları sistem kısa bir sürede hizmet dışı kalmaktadır. Dolayısıyla sürme sistemler hakkında olumsuz kanı oluşmaktadır. Sektördeki bu ciddi sorunu aşmak için Masterslide ürünü talepler doğrultusunda numune çalışmalarıyla üretilmektedir. Master Slide, duvar içine çalışan sürme kapı ve pencere sistemleriyle kapı ve pencereler duvar ile bir bütün haline gelmektedir. Böylece, kapıların yaşam alanlarındaki dezavantajları ortadan kaldırılmakta ve her türlü alana rahatlık ve fonksiyonellik gelmektedir.

ÜRÜN AVANTAJLARI:

+ Kapılar, ihtiyaç yokken duvar içerisine gizleniyor, böylece şık bir görünüm sağlanıyor.

+ Kapı yüzünden kaybedilen yaşam alanları geri kazanılıyor, özellikle yer kazancının daha önemli olduğu banyo, mutfak, kalorifer odası, ardiye ve kiler gibi yerlerde yer tasarrufu sağlanıyor.

+ Ev eşyalarının, mutfak dolaplarının ve banyo ekipmanlarının yerleştirilmesinde kısıtlayıcı rol oynayan mevcut kapı sistemlerinin yarattığı sıkıntılar Master Slide Duvar İçine Çalışan Sürme Kapı Sistemleri ile ortadan kalkıyor.

+ Klasik kapı sistemlerinin açılıp kapanması sırasında hava akımı sonucunda meydana gelen ısı kayıpları ve kapı çarpmaları önleniyor.

+ Sürme kapılar açılıp kapatılırken ses çıkarmıyor.

Masterslide´ı konut ve otel projelerinde özellikle kapı kullanımının sıkıntılı olduğu mutfak ve banyo gibi mekânlarda tercih edilen bir ürün haline getirmek Hamaş´ın en önemli hedefleri arasında yer almaktadır. Bu yıl özellikle kriz nedeniyle maliyetleri düşürmek için Ekopan adı verilen alçıpanlı bir mekanizma tasarlayıp üretimine geçilmiştir. Standart alçıpanlı mekanizmaya göre Ekopan %25 maliyet avantajı getirmektedir. Önümüzdeki yıllar için Ar-Ge planları içinde, bu sistemi “Duvar içine çalışan sürme pencereler”ve “Duvar içine çalışan cümle kapıları”olarak geliştirmek ve hizmete sunmak bulunmaktadır.