Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

2023´e kadar 12 otoyol…

Ulaştırma Bakanlığı, cumhuriyetin 100. yılı olan 2023´e kadar 12 otoyol projesini tamamlamayı hedefliyor. Amaç, Avrupa´yı Kafkaslara, Ortadoğu´ya ve Orta Asya´ya bağlayan bir köprü konumunda olan Türkiye´de batıdan doğuya kesintisiz bir otoyol ağı kurmak. Bakanlık, 228 kilometresi yapımı devam eden otoyollar olmak üzere toplam 2 bin 238 kilometrelik otoyol ağına, 2023´te 4 bin 773 kilometre uzunluğunda 12 yeni otoyolu katmayı planlıyor. İşte o otoyollar:

Gebze-İzmir Otoyolu

421 kilometre uzunluğundaki otoyol, Gebze´den başlayacak ve Bursa, Savaştepe üzerinden İzmir´e ulaşacak.

Kuzey Marmara Otoyolu

361 kilometre uzunluğundaki otoyol, Adapazarı´ndan başlayacak, İstanbul Boğazı´nı yapımı planlanan 3. boğaz köprüsüyle geçerek Kınalı´ya ulaşacak ve mevcut otoyola bağlanacak.

Tekirdağ-Çanakkale -Balıkesir Otoyolu

433 kilometre uzunluğundaki otoyol, Trakya´yı Ege´ye bağlayacak. Edirne´den başlayacak otoyolun Çanakkale Boğazı´nı köprü ile geçmesi ve Balıkesir´in Savaştepe ilçesinde Gebze-İzmir Otoyolu ile birleşmesi amaçlanıyor. Ayrıca otoyolun Tekirdağ Malkara´dan İpsala sınır kapısına ve Kınalı´dan Kuzey Marmara Otoyolu´na da bağlanması planlanıyor.

Aydın-Denizli-Antalya Otoyolu

335 kilometre uzunluğundaki otoyolun tamamlanmasıyla İstanbul, Bursa, İzmir ve Aydın´dan Antalya´ya otoyol ile kesintisiz ulaşım sağlanacak.

Ankara-İzmir Otoyolu

549 kilometre uzunluğundaki otoyol, Ankara´dan başlayacak ve Eskişehir üzerinden İzmir´e ulaşacak.

Sivrihisar-Bursa Otoyolu

202 kilometre uzunluğundaki otoyol, Eskişehir ile Bursa´yı birbirine bağlamanın yanı sıra, Ankara-İzmir Otoyolu ile Gebze-İzmir Otoyolu´nu da birbirine bağlayacak.

Ankara-Kırıkkale-Delice Otoyolu

120 kilometre uzunluğundaki otoyol, mevcut Ankara-İstanbul otoyolunun kuzey ve doğuya açılan kapısı olacak.

Afyon-Burdur-Antalya ve Çevre Otoyolu

345 kilometre uzunluğundaki otoyol, Eskişehir Seyitgazi´nin Kırka Beldesi´nden Ankara-İzmir otoyoluna bağlanacak. Böylece, otoyol ile Ankara´dan Antalya´ya ulaşım da mümkün olacak.

Ankara-Pozantı Otoyolu

287 kilometre uzunluğundaki otoyol, Ankara´yı, Niğde üzerinden mevcut otoyol ile birleşerek Mersin, Adana ve Hatay´a bağlayacak.

Şanlıurfa-Habur Otoyolu

360 kilometre uzunluğundaki otoyol, Şanlıurfa´dan Mardin üzerinden Habur´a uzanacak.

İstanbul ve Ankara´yı İran ve Kafkasya´ya bağlayacak otoyol

1200 kilometre uzunluğundaki otoyol, mevcut Ankara-İstanbul otoyolunun Gerede kavşağından başlayacak ve Amasya, Erzincan, Erzurum ve Ağrı üzerinden Gürbulak sınır kapısına ulaşacak. Ayrıca Samsun´u Ankara´ya bağlayacak bir otoyol da bu proje kapsamında inşa edilecek..

Şanlıurfa-Diyarbakır Otoyolu

160 kilometre uzunluğundaki otoyol tamamlandığında Diyarbakır, Şanlıurfa üzerinden hem Habur sınır kapısına hem de Adana ve Mersin´e bağlanacak.