Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Balkon, teras ve çatılarda uzun ömürlü kaplamalar

Balkonlar ve teraslar da aynı çatılar gibi tüm servis ömürleri boyunca dış ortamın olumsuz ve zorlayıcı etkilerine maruz kalırlar. Isı farklılıkları, donma-çözünme döngüsü ve yağmur gibi hava olayları bu alanlarda çatlak veya boşluklar gibi yüzey kusurlarına neden olmaktadır. Bu hasarlar da büyük tamiratları ve yenileme işlemlerini gerektirmektedir. Dış yüzeylerde oluşan sorunlar genellikle suyla kaplı alanlar, derzler, köşeler, birleşim noktaları ve diğer zeminlerde meydana gelir. Rutubet yüzeydeki sıva çatlağı veya diğer çatlaklardan, boşluklardan ya da derzlerden nüfuz ederek yüzeyde hasarlara neden olur.

Sikalastic® – 490 T ile asit yağmurlarına, donma etkilerine ve rutubete karşı yapınızı koruyabilirsiniz. Balkon ve teraslarda kullanılan Sikalastic® – 490 T sistemi ekonomik ve uzun ömürlü olması nedeniyle birçok avantaja sahiptir. Sıvı olarak kolayca uygulanabilen bu ürün yüksek elastikiyeti, çatlak köprüleme özelliği ve ek yeri oluşturmaması sayesinde hem uygulayıcıya hem de son kullanıcıya fayda sağlamaktadır. Yüksek elastikiyet yapı hareketlerini karşılarken, ek yeri olmaması zayıf nokta problemini ortadan kaldırmaktadır. Seramik, doğal taş, karo vs. gibi mevcut kaplamaların üzerine herhangi bir kırma, kaldırma işlemi yapılmadan uygulanabilmesi sayesinde zamandan ve mekan kullanımından tasarruf sağlarken, şeffaf özelliği de mevcut kaplamanın görüntüsünü korumaktadır. Yine bu şeffaflık özelliği sayesinde transparan görüntünün değişmesinin istenmediği çatı ışıklıkları, aydınlıklar ve cam tuğlalarda şeffaflığı muhafaza ederek koruma ve su yalıtımı yapabilme imkanı sağlamaktadır.

UV dayanımı, hava koşullarına, alkali ve kimyasallara karşı dirençliliği ürünün çok uzun servis sürelerinde ihtiyaçlara cevap vermesine neden olmaktadır.

Sikalastic® – 490 T, uygulama kolaylığı ve düşük birim maliyetinin yanı sıra, -30 derece ile +80 derece arasındaki hava koşullarına dayanıklıdır ve doğal taşlar, seramikler, cam, cam tuğla, polikarbonat gibi yüzeylerde uygulanabilmektedir. Aynı zamanda yaya trafine uygundur, su veya yumuşak temizleme malzemeleriyle temizlenebilir, alkali ve kimyasal dayanımı vardır, nem ile kür alır ve yüzeye parlak bir görünüm kazandırır.

Sikalastic – 490 T ile özellikle balkonlar, teraslar gibi dış hava koşullarına maruz kalan, üzerinde çoğu zaman mevcut bir kaplama bulunan yüzeylerde hem görünümü değiştirmeden hem de herhangi bir kırım işlemi yapmadan su yalıtımı ve koruma sağlayabilme imkanı bulunuyor.

YÜZEY HAZIRLIÐI

Uygulama yüzeyi sağlam, temiz, kuru olmalı ve oynak parçacıklardan arındırılmalıdır. Yapışmaya engel olabilecek yağ, gres, silan, siloksan, tuz ve diğer kimyasallar yüzeyden uzaklaştırılmalıdır. Yüzey nem oranı % 5 olmalı ve yeni dökülmüş beton ise en az 25 günlük olmalıdır. Tüm çatlaklar tamir edilmelidir.

ŞEFFAF SU YALITIMI

Tüm yüzeye Sika® Primer -490 T astar malzemesi (gözeneksiz yüzeylerde yaklaşık 0,03 kg/m2, emici yüzeylerde 0,08 kg/m2 sarfiyatla) sürüldükten 1-2 saat sonra, Sikalastic® -490 T fırça veya rulo yardımıyla uygulanır. İkinci kat uygulamaya geçmek için 12-18 saat beklenmelidir. Kat kalınlıkları 1 mm’yi geçmemelidir. Uygulanmış yüzey ıslakken ürün kaygan olabilmektedir. Kaymazlık istenen durumlarda önceden kum ile köreltme yapılabilir.

Sarfiyat:

1 – 3 kat olarak yapılan uygulamanın sarfiyatı, uygulamanın amacına (su yalıtımı ve/veya koruma amaçlı) ve yüzeyin emiciliğine bağlıdır.

Toz ve kirlenmeye karşı koruma:

~ 0.2 kg/m2 (1 kat ince uygulama)

Su Yalıtım Membranı: (gözeneksiz yüzey & hafif yaya trafiği)

~ 0.7 kg/m2 (her kat 0.3 – 0.4 kg/m2 olmak üzere 2 kat)

Su Yalıtım Membranı: (emici yüzey & ağır yaya trafiği)

~ 1.0 kg/m2 (her kat 0.3 – 0.4 kg/m2 olmak üzere 3 kat)