Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Elektrikli yerden ısıtma sistemleri ısı verimliliği sağlıyor

Düşük ısıda geniş yüzeyleri radyan ısıtma kullanarak ısıtma fikri çok yeni değil aslında. Bu sistem Romalılar tarafından, hamamlarda ve geniş konutlarda kullanılmak üzere 2000 yıl önce geliştirilmiş. Yerden ısınma 2000 yıllık denenmiş ve doğruluğu kanıtlanmış bir sistem. Yıllar boyunca teknoloji değişmiş olsa da konsept her zaman aynıydı; geniş alanları düşük ısıda (21- 25 F / 70-77 F ) ısıtmak mümkün olan en konforlu ve verimli ısınmayı sağlamaktadır.

Radyan ısınmadaki prensibi anlamak için, soğuk ve açık bir havada dışarıda olduğunuzu düşünün. Ayağınızın altındaki zemin buz gibi, fakat düşük ısıya rağmen güneş ışığı yeryüzüne vurduğunda sıcaklığı hissedebiliyorsunuz. Çünkü güneşten gelen radyan ısıtma, çevrenizdeki havayı ısıtmadan önce sizi ve diğer nesneleri ısıtmaktadır. Böylece çevrenizdeki hava serin ve taze kalırken siz ısınabilirsiniz.

Klasik radyatörlü ısıtma, zahmetli ve verimsizdir. Yaşam alanlarının genişlediği ve tavan yüksekliğinin arttığı ortamlarda bu olumsuzluklar daha da belirginleşir. Radyatöre yakın olan kişi sıcak havayı hissederken, daha uzakta olan kişi soğuk havayı hisseder. Herhangi bir tasarım dergisini incelediğinizde sağlıklı ve konforlu banyolarda, mutfaklarda, antrelerde ve odalarda asla radyatörün olmadığını fark edersiniz. Radyatörlerin verimsiz ve duvarda oldukça fazla yer kapladığına inanıyoruz. Radyatörler,öncelikli olarak konveksiyonla ısıtma denilen bir ısıtma biçimi kullanırlar. Soğuyup hissedilebileceği yüksekliğe inmeden önce, sıcak havanın odanın üst kısımlarına çıkacağını varsayarak, çevrelerindeki havayı yoğun bir şekilde ısıtarak odayı ısıtırlar. Bu yalnızca boğucu ve rahatsız edici bir atmosfere yol açmakla kalmaz, aynı zamanda pencerelerden, duvarlardan, tavanlardan ve çatılardan ısı kaybı yaşanmasına da sebep olur. Sonuç enerji ve para israfıdır. Fizik kurallarına göre ısınan hava yükselir. Bu temele dayanarak klasik radyatörlü ısıtmaya göre en uygun ısıtma sisteminin yerden ısıtma olduğunu biliyoruz.

“AYAÐINI SICAK TUT, BAŞINI SERİN”

Yerden ısınma sistemlerinde önce ayaklarımız ısınır, ısınan hava yükselir, yükselirken soğur. Soğuyan hava, vücudumuzun baş hizasında insan fizyolojisine uygun bir sıcaklık değerine ulaşır. Odanın farklı yerlerindeki insanlar aynı konforlu ısıyı hisseder. Elektrikli yerden ısıtma sistemleri ile sulu yerden ısıtma sistemlerinin kurulumu ve harcanan enerji maliyetleri birbirine yakındır. Ancak elektrikli yerden ısıtma sistemleri daha verimlidir ve sulu yerden ısıtma sistemlerine göre yaşamımıza ayrıcalıklar sunar. Sulu yerden ısıtma sistemlerinde zemin sıcaklığı boruların geçtiği yerlerde sıcaklık farkı oluşturacaktır. Hekimler, zeminin yüksek derecelerde ısınabilmesinin sağlıksız olabileceğine dikkat çekmektedir. Elektrikli yerden ısıtma sisteminde ısı eşit miktarda yaşam alanının zeminine dağılır. Isının homojen olarak zeminden yükseldiğini ve odanın farklı yerlerindeki insanların aynı konforlu ısıyı hissettiklerini görürüz. Bu da ısı farkını yok ederek tasarrufu sağlar. Sulu yerden ısıtma sistemlerinde yaşam alanınızın zemininde boruları gömebileceğiniz minimum 10 cm derinliğe ihtiyacınız vardır. Elektrikli yerden ısıtma sistemlerinde böyle bir kot yüksekliğine ihtiyacınız yoktur. Warmup elektrikli yerden ısıtma sistemlerinde kablonun 2 mm incelikte olması sebebiyle, ısı izolasyon malzemesiyle birlikte 0,7 mm – 2 cm arasında bir alanda sistemimizi uygulayabilirsiniz. Elektrikli yerden ısıtma sistemleri, kombili veya merkezi doğal gazlı sulu yerden ısıtma sistemlerinin aksine, ihtiyacınız olduğunda belli başlı odaları ısıtmak üzere ayarlanabilir. Sistemin kullanımını yaşam şeklinize göre düzenleyerek zamanlayıcı termostatlar sayesinde odalarda iklimlendirme yapabilirsiniz. Artan konforunuzla birlikte büyük oranda tasarruf sağlamış olursunuz. Elektrikli yerden ısıtma sistemlerinin uygulaması basittir ve zaman almaz. Elektrikli yerden ısıtma sistemleri herhangi bir bakım gerektirmez. Oysa sulu yerden ısıtma sistemlerinin her yıl için periyodik bakım ihtiyacı vardır. Sulu yerden ısıtma sistemlerinin belirtilen ömür süresi, sektör ortalamasına göre doğal gazlı kombi için 10 yıl, yerden ısıtma için 15 yıldır. Bu bir maliyet unsurudur.

KONFORLU VE HIZLI ISINMA

Warmup Elektrikli Yerden Isıtma Sistemlerinin hızlandırılmış test işlemleri kullanılarak ortalama ömrü 60 yıl test edilmiştir. Elektrikli yerden ısıtma sistemini ana ısıtma kaynağı olarak kullanarak tek ısıtma fonksiyonundan istifade ettiğiniz gibi aynı zamanda var olan ısıtma sistemiyle birlikte tamamlayıcı ısı kaynağı olarak da kullanabilirsiniz. Sitemi tamamlayıcı ısı kaynağı olarak kullandığınızda, yardımcı ısıtma fonksiyonundan faydalanmış olursunuz. Elektrikli yerden ısınma, konforlu hızlı ısınmadır. Elektrikli yerden ısıtma sitemleri yaşam alanlarınızın her türlü ıslak ve kuru zemininin altında kullanabildiği gibi, inşaat aşamasında şapın altına da döşenebilir. Eski döşemelerinizin üzerine bile kolayca kurulum yapabilirsiniz. Warmup Elektrikli Yerden Isıtma Sistemlerinin,yaşam alanlarınızın her zemin tipine uygun ürün seçenekleri mevcuttur.

Elektrikli yerden ısıtma sistemleri verimlidir. Verimli olduğu için ekonomiktir. Güvenlidir ve sağlıklıdır. Warmup Elektrikli Yerden Isıtma Sistemleri “ömür boyu garanti” veren ilk ve tek firma olması sebebiyle faaliyette bulunduğu ülkelerde elektrikli yerden ısıtma sektörüne katma değer sağlamaktadır. Müşteri odaklı pazarlama anlayışı, sinerjiye dayalı müşteri ilişkileri yönetimi ile yılın 365 günü 7/24 teknik destek sunmaktadır. Birçok ülkede enerji için ağırlıklı olarak doğalgaz, kömür, petrol kullanılmaktadır. Fosil yakıtlar denilen bu kaynaklar yenilenebilir değildir. Sınırlıdır, rezerv azaldıkça fiyatı da artacaktır. Aksine su ve geotermal kaynaklar, rüzgar enerjisi ve güneş enerjisinden elde edilen yenilenebilir enerji kaynakları sürekli olarak kendini yeniledikleri için tükenmezler. İklim değişiklikleri ve fosil yakıt kaynaklarının güvenirliği hakkındaki kaygılar, düzenlemelerde ve yapılan uygulamalarda değişiklik yapılmasını gerektirmektedir. İnşaat mühendisleri ve mimarlar artık yüksek yalıtımlı ve daha az enerji harcayan binalar yapmak zorundadır.

HEM EKOLOJİK HEM EKONOMİK FAYDA

Rüzgar, su, güneş ve tabii kaynaklardan elde edilen yenilenebilir enerji, İngiltere’nin 2010´a kadar yüzde 10 ve Avrupa’nın 2020´ye kadar yüzde 20 yenilenebilir enerji kullanma hedeflerinde büyük rol oynayacaktır. Türkiye’de Enerji Bakanlığı’nın yenilenebilir enerjiyle ilgili çalışmaları dikkat çekmektedir. Bu kapsamda tasarlanan teşviklerin uygulamaya geçmesiyle yenilenebilir enerji kullanımında ülkemiz ciddi bir yol alarak yenilenebilir enerjiye geçişle elektrik kullanımı daha da artacaktır. Elektrikli yerden ısıtma gibi teknolojiler, temiz enerji kullanımına geçiş avantajını elinde tutarlar. Elektrikli yerden ısıtma sistemi kurmak, temiz yeni bir çağa hazırlanmak için sadece ekolojik yarar sağlamakla kalmaz, aynı zamanda ekonomik fayda da sağlarlar. Bu yüzden Warmup sistemleri amaca uygundur.