Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

“Konut sektöründe işler yolunda”

Son birkaç aydır konut sektörüne yönelik gelen güzel haberler, TÜİK’in açıkladığı verilerle daha somut hale dönüştü. TÜİK, konut satışlarında yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre %72.2, bu yılın ilk çeyreğine göre de %78.89 artış olduğunu açıkladı. 2006 yılından itibaren periyodik olarak azalma ivmesinde olan konut satışlarındaki ciddi yükseliş, sektörün geleceği için umutlanmamızı sağlıyor.

Ekonomik krizin etkisiyle ciddi bir bunalıma giren konut sektörü, devletin aldığı önlemler ve sektörün kendi dinamikleri sayesinde rahat bir nefes almaya başlamıştı. 2009 yılının ilk çeyreğinde hareketlenmeye başlayan sektörle ilgili TÜİK’in açıkladığı rakamlar zor günlerin yavaş yavaş geride kalmaya başladığının sinyallerini veriyor. Kriz döneminde yaptıkları konutları satmakta zorlanan, hayata geçirdiği projeleri yeterli finansman desteği bulamaması sebebiyle bitirmekte güçlük çeken inşaat firmaları için bu olumsuz koşullar artık geride kalmaya başladı.

Sektör kriz dönemlerinde reklam kampanyaları düzenleyerek, yeni projeleri gündemde tutarak ve müşterilere çok cazip imkanlar sunarak konut satışlarının durmasına engel oldu. Aynı dönemde tapu harçlarında ve KDV’deki indirimler kötü dönemde sektör oyuncularının imdadına yetişti.

Merkez Bankası’nın faiz oranlarını düşürme trendine devam etmesinin konut kredisi faiz oranlarını hızla aşağı çekeceğinden bahsetmiştik. Bu durum Ağustos ayı içinde realize oldu ve bankalar faiz oranlarını çok cazip oranlarda aşağıya çektiler. Kısa vadeler için %0,59 gibi, uzun vadeler için %1,09 gibi birkaç ay öncesinde akla gelmeyecek oranlar müşterilerin kullanımına sunuldu. Faiz indirimleri konut sektörü için sevindirici bir gelişme. Çünkü konut kredisi faizlerinin %1’lik seviyelere düşmesiyle, ev sahibi olma hayallerini erteleyen ve ödeme gücü olan kitleler, güven tazeleyerek bu hayallerini gerçekleştirme yoluna girebilecekler. Ev fiyatlarının %20, hatta kimi şehirlerde/bölgelerde %40’lara varan oranlarda düşmesi bu hayalin daha ucuz maliyetli gerçekleşmesini sağlayabilecek.

Konut almak için gerçekten çok uygun bir döneme girildi:

+ Ev fiyatları kriz öncesi dönemde çıktığı pek de gerçekçi olmayan zirvelerden krizle birlikte hızla aşağılara doğru indi.

+ Aşağı çekilen kredi faiz oranlarına bağlı olarak tüketiciye yansıyacak faiz maliyeti de ciddi oranda düştü.

+ Merkez Bankası’nın faizleri indirmeye devam etme politikası sebebiyle paradan para kazanma alternatifleri de azaldı.

Bu üç etken düşünüldüğünde hem ev sahibi olmak hem de yatırım yapmak üzere konut almak için ideal bir döneme girildiğini söyleyebiliriz.

Önümüzdeki günlerde bu iyileşmeler sektördeki firmaların bilançolarına da yansıyacak. Bu da genel ekonomi için oldukça sevindirici bir gelişme olacak. Bilindiği gibi konut ve inşaat sektöründeki canlılık yaklaşık 100 sektörü yakından ilgilendiriyor ve bağlantılı olarak istihdama olumlu katkıda bulunuyor. Kalifiye olmayan emek alanında istihdam yarattığı için de inşaat sektöründeki canlanma işsizlik oranının düşmesine çok önemli katkıda bulunuyor.