Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Renkli ve desenli asfaltlar

Roadprint-Renkli ve Desenli Asfalt uygulaması, son otuz yıl içerisinde geliştirilmiş, en dayanıklı dekoratif zemin kaplama sistemlerinden biridir. Roadprint renkli ve desenli asfalt görünümü, uygulandığı ortama gösterdiği uyum ve mimari açıdan, tek tek döşenen parke taşı, tuğla ve diğer zemin kaplama ürünlerine göre farklılık gösteren dekoratif asfalt baskı sistemidir. Çimentonun mukavemetiyle, asfaltın esnekliğini içeren ve birbirini tamamlayan bir üründür. Renkli ve desenli asfalt dekoratif çelik baskı kalıpları ile asfalta, tuğla, Arnavut kaldırımı, balık sırtı, kilitli taş, fisco, kayrak veya tasarlanan herhangi bir desen verilebilir. Asfalt yüzeyi baskı uygulandıktan sonra Renkli Yüzey Kaplama Sistemi kullanılarak yüzey renklendirilir. Renkli yüzey kaplama, su bazlı akrilik reçine ile güçlendirilmiş renkli bağlayıcısı ve sertleştiricisi ile özel asfalt kaplama boyasıdır. Asfaltın mukavemetini arttırdığı gibi çatlama ve bozulmasını engeller. Renkli ve desenli dekoratif baskı sistemi dünyanın birçok yerinde, her türlü iklim şartlarında ve trafik koşullarında kendini kanıtlamış bir üründür. Canada´dan Yeni Zelanda ´ya kadar uzanan bölgede her türlü kullanım alanında birçok firma tarafından uygulanmaktadır.

RENKLİ VE DESENLİ ASFALTIN UYGULANABİLECEÐİ ALANLAR

Roadprint-Renkli ve Desenli Asfalt, toprak zeminden itibaren uygulanabildiği gibi mevcut bozulmuş olan asfalt ya da beton zemin üzerine de uygulanabilir. Renkli ve desenli asfalt boyası ile mevcut asfalt zemininizi güçlendirmek ve dekoratif bir görünüm elde etmek için sadece renkli yüzey kaplama işlemi ile mevcut asfalt zemininizin üzerine pratik ve hızlı bir şekilde uygulanarak estetik bir görünüm elde edilir.

RENKLİ VE DESENLİ ASFALT UYGULAMASI

Roadprint-Renkli ve Desenli Asfalt uygulamasının yapılacağı yerler vaziyet planı üzerinde drenaj, asfalt kalınlığı, desen ve renk seçenekleriyle teknik ve görsel açıdan müşteri istekleri göz önüne alınarak projelendirilir. Zemin hazırlanmasında renkli ve desenli asfaltın uygulanacağı yüzey, % 92-98 oranlarında sıkıştırılmış ve ıslah edilmiş (stabil) herhangi bir zemin olabilir. Zemin ıslahı gerekiyorsa; mekanik malzeme, plentmix malzeme ya da binder tabakası asfalt meyilleri verilerek gerekli kalınlıkta serilip sıkıştırılarak alt zemin iyileştirmesi yapılır. Renkli ve desenli asfalt kaplanacak zemin yeterli kalınlıkta (kullanım alanına göre) beton ise herhangi bir işleme gerek kalmadan üst tabaka olan asfaltın serilmesi işlemine geçilebilir.

ASFALTIN SERİLMESİ

Roadprint-Renkli ve Desenli Asfalt uygulaması için özel üretilen sıfır numara (Tip0) asfalt kullanılır. Sıfır numara asfalt % 91,00 0-0.1 mm agrega, % 2,20 filler, % 6,80 bitümden oluşur. Asfalt serilmeden önce, tabakalar arası aderansı sağlamak için mevcut alt zemine 1 lt/m_ emülsiyon uygulanır. Uygulama yerine gelen 120-130 derecedeki asfalt serilecek yerden biraz uzağa, altına branda serilip uygun bir yere dökülür. Profil mastarlar asfaltın serilme kotunda, gerekli drenaj durumu da göz önüne alınarak yerleştirilir. Sadece yaya trafiğinin olduğu alanlar için sıkıştırılmış 5 cm kalınlığında, araç trafiğinin olduğu yollarda sıkıştırılmış 6 cm kalınlığında asfalt serimi uygundur. Gelberiler ile tesviyesi yapılan veya finişer ile serilen asfalt, 120C°-85C°´ler arasında minimum 1-1,5 tonluk çift bandajlı silindir vasıtasıyla %92-96 oranında sıkıştırılır.

İSTENİLEN DESENİN VERİLMESİ

Silindiraj işlemi sona erdikten sonra, asfalt minimum 75-80 derece sıcaklıkta iken, projesinde belirlenen desenlere göre seçilen, özel çelik liflerden imal edilmiş asfalt desen kalıpları, istikameti doğrultusunda asfalt yüzey üzerine yerleştirilir. Kalıplar yerleştirildikten sonra 4-6 ton/m_ düşey kuvvet vuran kompaktörler, şablon kalınlığını asfalta gömene kadar, çelik desen kalıpları üzerinde gezdirilir, kalıp tam olarak gömüldüğü yerinden kaldırılarak, 2-3 sıra daha önceki derzlere yerleştirilir ve desen verme işlemine devam edilerek 9-10 mm derinliğinde derzler elde edilir.

ASFALT YÜZEYİN İSTENİLEN RENKTE BOYANMASI

Asfalt sıcaklığının 35 ºC derecenin altına düştüğünde yüzey kaplama işlemine geçilir. Kullanılacak boya üç kompenantlıdır. Birincisi su bazlı bağlayıcı, ikincisi renk pigmenti ve üçüncüsü sertleştiricidir. Bu üç kompenant (bileşen) ve 3-4 litre su 20 litrelik bir kovaya boşaltılır, karıştırıcı 400 – 500 devirlik – inçlik matkaba takılarak, 2-3 dakika iyice karıştırılır. Boyanın yüzeylerde ton farkı olmaması için, her seferinde aynı miktarda su kullanılır. Boya 110 PSİ’lik hava kompresörüne bağlanan çift kademeli pompa ve buna bağlı püskürtücü ile asfalt yüzeye püskürtülür. Asfalt yüzeye püskürtülen boya özel fırçalar ile asfaltın siyah rengi kalmayacak şekilde emilerek yayılır, aynı işlem ilk kat boya işlemi bitirildikten sonra ikinci kat içinde tekrarlanır. İkinci kat boyanın kurumasını takiben (2-3 saat) yüzeye su geçirimsizlik ve mevcut boyanın korunması özelliğine sahip renkli cila işlemi püskürtme yöntemi ile atılarak renkli asfalt yüzey kaplama işlemi tamamlanmış olur. Renklendirme uygulamasından yaklaşık 4-5 saat sonra yaya trafiğine, 48 saat sonra da araç trafiğine açılabilir.

ASFALT BOYASININ FAYDALARI:

+ Özel çimento ile akrilik reçine esaslı boya asfalta iyice yapıştığından kolay kolay asfaltın üzerinden çıkmaz ve renkli görünüm yıllarca kalır.

+ Özel çimentonun içinde bulunan sertleştirici sayesinde, asfalt yüzeyi sertleşir, asfaltın aşınma mukavemeti normal asfalta göre üç kat artar.

+ Özel boyası sayesinde asfalt -30 derece ile, +70 derece sıcaklığa kadar dayanıklılığını muhafaza eder, derzler ilk görünümünü muhafaza eder.

+ Özel asfalt boyası güneş ışınlarını yansıttığı için asfaltın yakıcı sıcaklığını hissettirmez.

+ Mevcut asfalt kaplama üzerine uygulanan özel asfalt dolgu macunu ve boya sayesinde yalıtım özelliği ve su izolasyonu sağlar.

ROADPRİNT´İN ÖZELLİKLERİ

Asfalt, bilinen en ucuz ve dayanıklı zemin malzemelerinden biridir. RoadPrint uygulaması ise kilitli parke taşı ve benzeri malzemelere göre işçilik ve zaman açısından büyük tasarruf sağlar. Uygulama çok hızlı yapılabildiğinden; yol, kaldırım gibi zeminler aynı gün boyanın uygulanmasından 2-3 saat sonra kullanıma açılabilmektedir. Beton, doğal taş ve benzeri kaplamalı yollarda, derz araları süpürme, erozyon ve yağış, don gibi kış etkenlerle boşalarak alt yapı bozulmalarına maruz kalır. Altta biriken sular, kaplama üzerine basılınca dışarıya fışkırır, derzlerde bitki oluşumları görülür. Bu bitkilerin uzaklaştırılması için bazı kimyasalların kullanımı gerekir. Derz, dolgu maddelerin rüzgar ve su ile çevreye taşınması rahatsız edici olur. Bakteri üremesine sebep vermez. RoadPrint tüm bu sakıncaları ortadan kaldırır. Beton, kilitli parke taşı ve benzeri kaplamaların aşınma süreci betonda olduğu gibi gerçekleşir. Taş kaplamalar bile zaman içinde altlarına sızan suyun etkisi ile, şiddetli yağışlarda ve don etkisi altında çökmelere maruz kalır. RoadPrint, asfalt üzerine güçlü koruyucuların tatbik edildiği bir zemin oluşturarak, aşınmayı ortadan kaldırır. Araçlar RoadPrint üzerinde seyrederken, zemin dokusundan ileri gelen görüntü ve ses uyarımı sürücünün yavaşlama ihtiyacı duymasına neden olur. Gevşeyen taşların zarar vermesi, tekerlekler tarafından savrulması, birbirlerine çarparak rahatsız edici ses çıkarması ve dahası, toplumsal olaylarda yerden sökülerek kötü niyetli amaçlara hizmet etmesi söz konusu olmayarak, güvenli bir ortam sunar. RoadPrint, şekillendirilebilir dökme bir kaplama malzemesi olduğu için, hayal gücünüzün elverdiği her desende zemin uygulamasına imkan verir. Klasik kaplama malzemelerinin görünümünü kolayca alır ve üstelik derzler bozulmadan, çökme ve kabarma olmadan uzun yıllar kondisyonunu ve güzelliğini korur. Tarihsel ve kentsel dokuya uygun zemin kaplama malzemesi gerektiren yerlerde en uygun çözümlerden biri RoadPrint’dir. İstenilen her renk ve desende üretilebilmesiyle kentsel doku ve estetiğin korunması mümkün olur. Kentin her kısmında, farklı dokuya uyumlu zemin kaplaması üretebilmek için sadece bir yöntem, ekip ve ekipman kullanılması, ayrıca ekonomi ve rahatlık sağlar.

ASFALTIN YARARLARI

+ Asfalt ekonomik, dayanıklı ve de uzun ömürlü zemin kaplama malzemesidir.

+ Uygulaması daha seri yapılır; park alanınız 12 saat içinde kullanıma açılır.

+ Asfalt genleşmeye müsait bir malzeme olduğundan ısı farklılıklarına ve çevresel etkilere karşı daha mukavemetlidir.(Zamanla zeminde çatlaklar oluşmaz)

+ Asfalt toz tutmaz, rahatça yıkanabilir ve süpürülebilir. (Bu özelliğinden dolayı kapalı garajlarda tercih sebebidir.)

+ Asfalt zeminine baskısı yapılan desenler ve üzerine çizilen çizgilerle (otopark çizgileri) estetik bir görünüm kazanır.

+ Toprak ve bozuk zeminler; plentmix temel, stablize malzeme ile düzeltilerek üzerine asfalt kaplama işlemi yapılır. Bunun yanında bozuk zeminli beton alanlar üzerine kaplanarak çok uzun ömürlü satıh elde edilir.

+ Asfalt; otoparklar, fabrika sahaları, kapalı garajlar, site ve bahçe yolları, tenis kortları, yaya kaldırımları ve basketbol sahaları için ideal bir zemin kaplama malzemesidir.

Tarihin en eski yol yapı malzemelerinde olan asfalt, gelişen teknoloji ile kendini yenileyerek günümüzde de en çok kullanılan zemin kaplama malzemelerinden biridir. Amerika’da yolların %94’ü, Avrupa’da %72’si ve ülkemizde %100’ü sıcak ya da soğuk asfalt ile kaplanmaktadır.