Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Sky Towers kentsel mimariye zenginlik katıyor

Ataşehir bölgesi Anadolu yakasının kentsel planlama dahilinde gelişmiş en merkezi yapılaşma alanıdır. Şehir merkezinde ve etrafı tamamen yeni binalarla çevrilmiş bir bölgede yer alan parsellerden birinde E.G.Y.O ile ortaklaşa yapılacak olan bu projede 2.77 emsal kullanımı ve bina yüksekliğinin serbest bırakılması ister istemez tasarımda yükselme ihtiyacını ortaya çıkarmaktaydı. Yükselme kararı dairelerin deniz görme olasılığını da artırmaktaydı.

Tasarlanacak binanın imar yönetmeliklerine göre yükseklikle beraber parsel sınırlarından uzaklaşması gerekmekteydi. Bu nedenle tek bir simgesel binayı bu parselde tasarlamak mümkün olamadı. Bu durum bizi birbirinin tekrarı olan ancak yükseklikleri arasında kitlesel bir dengenin sağlandığı iki kule tasarlamaya yöneltti. Kulelerin cephelerinde farklı kotlarda teraslı daireler oluşturularak daha dinamik bir etki yaratıldı.

İmalat hızı ve güvenilirliği nedeniyle tünel kalıp sistemine uygun bir planlamaya gidildi. Cephe hareketleri ile kuleler tünel kalıbın monoton görüntüsünden kurtarılıp, modern ve çağdaş bir yapıya dönüştürüldü.

Arsanın konumu ve topografyası gereği en üst kota 42 katlı blok yerleştirilip, kavşak yaklaşımında kulenin daha etkileyici olarak algılanması istendi. Bu yapının altında açığa çıkan bölümde ise sosyal tesis tasarlandı.

Deniz manzarası gören cephelerde daha büyük giydirme cephelerle cam yüzeyler elde edildi. Projedeki tüm pencereler yere kadar tasarlanarak mekanlara maksimum ışık ve manzara görme imkanı sağlandı.

Daireler katta 6 daire olarak tasarlandı. Günlük yaşantıda çok fazla ihtiyaç duyulan yüklük kavramı bu projede her farklı tip dairede çözüldü. Çamaşırlık ve yüklük olarak kullanılacak hacimler yaratıldı. Daire çözümlerinde alan kayıpları minimuma indirildi. Alan kaybına neden olan klasik koridorlar yerine salon ile yatak odalarını ayıran bölümde koridor oluşturuldu. Hatta 2+1 daire çözümünde koridora cepheden ışık alınarak farklı bir etki yaratıldı.

2+1 ve 3+1 dairelerde salona açılan ancak ayrı bir mekan içinde yer alan açık mutfak tasarlandı. Böylece salonun daha büyük ve daha sıcak bir mekan olarak algılanması sağlandı. 1+1 stüdyo daireler dışında tüm dairelerde ebeveyn banyosu planlandı.

Ağaoğlu proje grubu konut planlamadaki tecrübesi ve ekonomik alan kullanımlarıyla konforlu mekanlar sunan Sky Towers projesini kentsel mimariye kazandırdı.