Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Sky Towers proje detayları

SIHHİ TESİSAT

a) Temiz Su Tesisatı: Temiz su tesisatı PPRC esaslı borularla, şap altından çekilecektir. Otopark katında tesis edilecek temiz su deposundan hidrofor vasıtası ile dairelere temiz su gönderilecektir. Daire girişlerine takılacak sayaçlarla paylaşım yapılacak. Sıcak su; dairedeki kombiden elde edilip, Folyolu PPRC borularla şap altından daire içinde dağıtılacaktır.

b) Atık Su Tesisatı: PVC esaslı borularla banyolardaki asma tavan içinden yapılacaktır. Atık su kolon boruları yangına dayanıklı (alev iletmeyen) sessiz borularla yapılacaktır. 1. bodrum kat tavanında toplanan atık su boruları bina dışındaki rögarlara bağlanacaktır.

c) Yağmur suyu tesisatı: Bahçe ve ortak alanlar bodrum kattaki yağmur suyu tesisatı ve hidroforu vasıtası ile otomatik olarak sulanacaktır. Bahçe suyu deposu; drenajlardan gelen su ile beslenecek ve sulamadaki şebeke suyu miktarı mümkün olduğu kadar düşük tutularak su ve para tasarrufu yapılacaktır.

ISITMA TESİSATI

Her dairede Hermetik-Elektronik doğal gazlı kombi kullanılacaktır. Isıtma sistemi olarak döşemeden ısıtma tercih edilmiştir. Bu sistemde; düşük sıcaklıkta su kulanılarak yakıt tasarrufu sağlanmaktadır. Ayrıca; boruların altına konulan izolasyon malzemesi ile katlar arasında ısı ve ses geçişi engellenmekte, her sistem sadece kendi dairesini ısıtmaktadır. Salonlara takılan programlanabilir oda termostatları ile istediğimiz zamanda, istediğimiz sıcaklık elde edilerek konfor ve enerji tasarrufu sağlanmaktadır.

SOÐUTMA TESİSATI

Tesisat balkonuna konulan multi split dış ünite ile soğutma yapılmaktadır. Salon ve Ebeveyn yatak odalarında duvar tipi split klima iç ünitesi bulunmaktadır. Bu klimalar aynı zamanda ısıtma da yapabileceği için ilkbahar sonbahar gibi geçiş dönemlerinde (kombiyi yakmaya gerek kalmadan) ısıtma maksadı ile de kullanılabilir.

YANGIN

Otopark katında bulunan yangın suyu deposu, trafo ve jeneratörden direk beslenen yangın pompaları ile yangın tesisatına basınçlı su verilmektedir. Yangın tesisatında kullanılan tüm pompa, vana ve ekipmanlar uluslararası sertifikalara sahip, yangın yönetmeliklerine uygun olacaktır. Daire içlerinde yönetmeliklere uygun şekilde çekilmiş yağmurlama (sprinkler) tesisatı mevcuttur. Her mahalde tekniğine uygun ve yeterli sayıda sıcaklığa duyarlı yağmurlama başlığı mevcuttur. Kat hollerinde ve otoparkta yağmurlama tesisatına ilave olarak yeterli sayıda yangın dolabı tesis edilecektir.

DOÐAL GAZ

Daire içlerinde kombi ve ocak kullanımları için İGDAŞ yönetmeliklerine uygun doğal gaz tesisatı çekilecektir. Mutfakta bulunan doğalgaz alarm cihazı site güvenliğine ikaz verecek şekilde dizayn edilip, kablolaması yapılacaktır. Deprem anında bina girişinde doğalgazı kesecek şekilde deprem sensörlü vanalar kullanılmıştır.

HAVALANDIRMA

Daire içindeki tüm banyolarda; elektrik lambası ile birlikte çalışan banyo aspiratörleri kullanılacaktır. Şaft içindeki kanallar vasıtası ile kirli hava çatıdan dışarı atılacaktır. Kat holleri; yangın esnasında devreye girecek olan duman egzost fanları ile dumandan arındırılacaktır. Yangın merdivenlerinde; güvenli bir kaçışı temin maksadıyla basınçlandırma yapılarak duman girişi engellenecektir. Otoparklarda havalandırma ve duman tahliyesinde kullanılmak üzere yangına dayanıklı özel fanlar tesis edilecektir.

ASANSÖR

Daire ve kat sayısı, yüksekliği ve bina kullanım özellikleri dikkate alınarak trafik hesapları yapılmış ve yeterli sayıda, gerekli hızda ve kapasitede, asansör teknik şartnamesine uygun asansörler tesis edilmiştir. Yakın olan asansörler birlikte çalışma özelliği ve tek yön toplamalı olarak düşünülerek konfor ve enerji tasarrufu temin edilmiştir. Asansörlerin tümünde acil kata getirme sistemi mevcuttur. Elektrik kesilmesi anında jeneratör devreye girene kadar en yakın kata getirip kapılar açılacaktır.

Yük taşınması ve yangında itfaiyeci asansörü olarak kullanılmak üzere 1 adet büyük kabinli asansör düşünülmüştür. Yangın esnasında tüm asansörler zemin kata gelerek kapılarını açacak ve kullanım dışı kalacaktır. Asansör kuyusu basınçlandırılmış olan itfaiyeci asansörü ise özel anahtarı vasıtası ile sadece itfaiye ekipleri tarafından kullanılabilecektir.