Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Tasarımda yeni bir pencere, eskitme doğal taş

Doğal taş insanlıkla birlikte gelişmeye, yeni tasarımlarla yeniden keşfedilmeye devam ediyor. Yıllar önce cilalı taşların zemin ve duvar kaplamalarında kullanımı lüksün ve zenginliğin ifadesi olarak algılanıyordu. Cilalı taşların kullanımı arttıkça, maddi olarak ulaşılması kolaylaştıkça, etrafta her yer cilalı mermer, granit, porselen gibi malzemelerle dolmaya başlayınca tasarımcılar farklı bir şeylerin peşine düştü ve her zaman olduğu gibi peşinde koştukları şeyi, ellerindeki malzemeyi farklı işleyerek keşfetmeyi başardılar ve yeni şeyler de keşfetmeye devam ediyorlar.

İlk zamanlarda çok yeni olan eskitme doğal taş kavramı hem pahalı hem de cesur mimarların kullanacağı bir malzeme olarak ortaya çıktı. Cilalı taşlara alışmış algılar, doğal taşın cilalı ya da mat görünümü yerine kenarları kırık, yüzeyi delikli bir kaplama malzemesi ile karşılaşınca onu birinci sınıf bir malzeme olarak görmekte çok hızlı olamadılar.

Zamanla cesur tasarımların artması, yenilikçi üreticilerin yeni ürünler ortaya çıkarmaya olan hevesleri ile birlikte eskitme doğal taş kullanımı artmış ve algılamalar da değişmiştir. Eskitme taşlar da birinci sınıf malzemeler arasında görülmeye başlamıştır.

Eskitmenin kullanımı arttıkça taşların eskitilme teknikleri de zamanla farklılıklar kazanmıştır. Her yeni teknik farklı ürünlerin ortaya çıkmasına ve tasarımcılar için yeni fikirler, yeni malzemeler doğmasına sebep olmuştur.

Tamburlu eskitme, fırçalı eskitme, kenar kırıklı eskitme, asitli eskitme, dalgalı eskitme gibi bir çok yeni ve özgün doğal taşlar uygulamacıların, mimarların beğenisine sunulmuştur. Bunların yanında eskitme doğal taşların tasarımcılar tarafından tercih edilen boyutları ve gelişen teknolojiyle beraber eskitilebilecek taşların ebatlarının çeşitliliği zamanla genişlemiştir. İlk başlarda 10×10 cm, 20×20 cm gibi taşlar eskitilirken, daha sonraları ise 1×1 cm´den başlayan ve 60×90 cm´ye kadar çıkan taşlar da eskitilmeye başlanmış, mozaik olarak fileli ya da büyük ebatlı karolar olarak yer ve duvar kaplamalarında çok geniş kullanım alanı bulmuşlardır.

Yıllar önce olsaydı kenarları kırık, delikli bir taşın lüks bir otelin banyosunda ya da özenle tasarlanmış bir bahçenin ortasında veya bir villanın salonunda duvarda ve zeminde kullanılabileceğini kimse düşünemezdi.

Bugün eskitme doğal taş kullanıldığı mekanlara hayat veriyor. Özlenen doğallığı, gösterişli, parlak ve hareketli yaşamın içine sessizce ve asilce işliyor.

DUVARLARDA 3. BOYUT

Daha önce de dediğimiz gibi cesur tasarımcılar ve yeni ürün üretmek isteyen yenilikçi üreticiler sayesinde eskitme doğal taş zamanla bir boyut daha kazandı.

Duvarlarda üçüncü boyut efekti farklı ebatlarda taşların yan yana dizilmesi ile elde ediliyor ve çok farklı ölçülerde fileli ya da filesiz olarak tasarımcıların ve uygulamacıların beğenisine sunuluyor.

Patlatma, çırpma, kübik gibi isimlerle adlandırılan bu tarz işleme yöntemiyle taşlar tek bir karo olarak temin edilebilirken, fileli ve kolay döşenen mozaikler olarak da temin edilebilmektedir.

İlk başlarda sadece dış cephe kaplaması olarak kullanılabilecek bir ürünmüş gibi görünse de zamanla iç mekanlarda, salonlarda, TV ünitelerinde, plazma TV arkalarında, girişlerde, şömine ve barbekü dekorasyonlarında ortaya çok güzel projeler çıkarmıştır.

Doğal taşta üçüncü boyut ışık oyunlarıyla çok daha belirgin hale getirilerek doğal taşın güzelliği ortama hayat verebilir. Farklı ebatlarda taşlara vuran ışık, gölge yapar, doğal taşın kırık yüzeyine yansıyan ışınlar taştaki kristalleri parlatır ve doğal taş bambaşka bir görünüm alır.

Her gün tasarımcılar yeni şeylerin peşinde koştururken, yeni tasarımlar ortaya çıkarırken değişen renkler, değişen yüzey işlemleri, değişen ebatlar onlara yeni ufuklar açıyor. Değişmeyen tek şey ise doğal taşın güzelliği ve geçmişten gelen asilliği…

Dün cilalı taşlar trend idi, bugün eskitme doğal taş, yarın ne olur tasarımcılar ve üreticiler neyi bulur hep birlikte göreceğiz.