Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

“Türkiye yurt dışı projelere ağırlık vermeli”

Con-imex Genel Müdürü Elif Öngen, 2010 yılı ile birlikte yıllardır sektörde hizmet veren bir üretici olarak, iç pazarda daha geniş kitlelere ürün servis ve hizmet kalitesi ile hitap etmeyi amaçladıklarını dile getiriyor.

İnşaat sektörünün bugün geldiği düzeyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Elif Öngen: Ağırlıklı olarak ihracat yapan bir firma olduğumuz için, yurt dışında faaliyet gösteren Türk ya da yabancı yatırımcıların bizim ürünlerimize daha çok ihtiyaç duyduklarını söyleyebilirim. 2009 yılı içerisinde yaşadığımız küresel krizden ötürü sektörümüz -özellikle iç piyasa- bu olumsuzluklardan oldukça etkilenmiştir.

Türkiye özellikle inşaat sektörü anlamında yurt dışı projelere daha çok ağırlık vermesi gerektiğinin farkına varmalıdır.

Con-imex´in faaliyet alanları ve ürün portföyü hakkında bilgi verebilir misiniz?

Con-imex Orta Doğu pazarına yakın olmak ve ihracata dönük imalat yapabilmek arzusu ile 2004 yılında Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi´nde kuruldu. Adana’da bulunan fabrikamızda üretim, İstanbul ofisimizde ise satış ve pazarlama faaliyetleri gerçekleşmektedir. 2005 yılının Mayıs ayında 10.000 m2´lik açık alan üzerindeki 1500 m2´lik kapalı alan içerisinde başladığı imalatına, 2008 yılında 31.000 m2 açık ve 7000 m2 kapalı alanda devam etmektedir. Katlanabilir Yaşam Konteynerleri ile başlayan ürün portföyü içerisine Prefabrike Kabin ve Prefabrike Bina üretimini de dahil ederek geçen süre içerisinde toplam 65.000 m2´lik imalatı tamamlamıştır. Con – İmex’in günlük kapasitesi standart ürünlerde 20 adet yaşam konteyneri olmakla birlikte aylık 600 adet üretim yapabilmekteyiz. Ocak 2009 itibariyle ek fabrika binamızın faaliyete geçmesi ile birlikte aylık kapasitemiz 900 adet standart konteyneri üretebilecek kapasiteye ulaşmıştır. Ürün portföyümüzde 3 farklı ürün yer almaktadır. Con-imex 2004 yılı itibari ile gerek imal ettiği ürünlerin kalitesi ile gerekse satış öncesi ve sonrası sunduğu hizmet ile sektörde kalitesi ve kültürü ile tanınan, güvenilen, başarı hikayeleri ile dolu bir geçmişi geleceğe taşıyan gerçek bir sektörel markadır.

Yurt içi ve yurt dışı çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Con-imex 2008 – 2009 yılında, Orta Doğu dışında Hindistan, Pakistan ve Kuzey Afrika ülkelerinin yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki faaliyetlerini tüm hızı ile sürdürmüş olup, ağırlıklı olarak anahtar teslim kamp projelerine imza atmıştır. Con-imex, 2009 yılında başta Krasnodar Yapı Fuarına ve aynı zamanda İstanbul Yapıda Yeni Ürünler Fuarına katıldı; portföyüne eklediği yeni ürünlerini bu fuarlarda sergileme fırsatı yakaladı. Con-imex, 2008 yılı itibari ile portföyüne yaşam kabinleri ve prefabrike çelik binaları da eklemiştir. Tesislerinde ürettiği bu 3 farklı tip ürünü portföyünde yer alan Birleşik Arap Emirlikleri ve Orta Doğu ülkelerinden sonra Rusya ve Kuzey Afrika bölgelerinde de söz sahibi olarak satmayı ve daha büyük kitlelere hitap etmeyi hedeflemektedir. Con-İmex 2009 yılı ikinci yarısı itibari ile Con – rent hizmetini müşterilerine sunmuş olup, bu hizmet ile ilgili pazarlama faaliyetlerini sürdürmektedir. Bildiğiniz üzere konteyner kiralama tamamen farklı bir iş kolu olmakla birlikte, müşterilerimizi satınalma yükünden kurtarmaktadır. Özellikle iç pazarda konteyner kiralamanın uzun vadede çok yaygınlaşacak bir sektör olacağını düşünmekteyiz. Amacımız, 2010 yılı ile birlikte yıllardır sektörde hizmet veren bir üretici olarak, iç pazarda kiralama ile beraber çok daha geniş kitlelere ürün servis ve hizmet kalitesi ile hitap etmektir.

Ar-Ge ve inovasyona yönelik ne tür çalışmalar yapmaktasınız?

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki Con – imex’in esas misyonu her daim kendini geliştirerek yenilemesidir. Bu anlamda Ar-Ge faaliyetlerimiz son hızıyla devam etmekte olup 2010 yılı başında modüler ve demonte edilebilen daha farklı ürünleri piyasaya çıkartacağımızı belirtmek isteriz.

Hali hazırda yeni ürünlerimizin demo çalışmaları yapılmış olup sektöre daha fazla ivme kazandıracak yeni ürün portföyümüzü 2010 yılı başında değerli firmalarımıza tanıtacağız.

Sektörü kalite ve standartlar bakımından yeterli buluyor musunuz? Haksız rekabet ve merdiven altı üretim konusunda neler söyleyeceksiniz?

Avrupa standartlarında üretim yapan bir firma olan Con-imex hali hazırda kendi standartlarını sektöre kabul ettirmiş durumda olup, hiçbir şekilde ürün ve servis kalitesinden taviz vermemektedir. Bu bağlamda gerek dış pazarda gerekse Türkiye içerisinde koşulsuz müşteri memnuniyeti Con- imex için en önemli değerdir. Con-imex sadece imal ettiği ürünlerle değil verdiği hizmetle de pazarda kendisine çok daha ayrıcalıklı bir yer edinmiştir. Con – rent (Konteyner Kiralama) hizmetimizin daha çok yaygınlaşması ile beraber iç pazar Con – imex hizmet anlayışının gerçekliğinin uzun vadede daha da çok farkına varacaktır.

2010 yılından beklentileriniz ve geleceğe yönelik hedefleriniz nelerdir?

2010 yılında gerek ürün portföyümüze yeni katılacak ürünlerimiz gerekse Con – rent hizmetimiz ile Türkiye içi pazarda çok daha fazla kitleye hitap etmeyi hedeflemekteyiz. Senelik imalatının %90 gibi bir oranında ihracat yapan bir firma olarak, yurt dışında daha farklı pazar arayışları içerisine girmiş bulunmakta olup hali hazırda devam eden projelerimizi hakkıyla teslim etmek en büyük arzumuzdur.