Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Yalıtım yangının zararlarını azaltıyor

İşletmenizde hiç beklenmedik bir zamanda yangın çıkmasının sonuçları dramatik olabilir. Zararları sadece can ve mal kaybı olarak değildir, işinizin sürekliliği de büyük tehlikeye girmiştir. Yıllardır Avrupa´da yangının pasif olarak engellenmesi, yayılmasının önlenmesi konusunda çok önemli adımlar atıldı. Atılan adımların uygulanması için de kanuni zorunluluklarla desteklendi. Fakat ülkemizde kanunlar olmasına karşın pratikte bunların uygulanamaması /denetlenememesi biz toplumu oluşturan bireyleri bir felaket karşısında her zaman telafi edilemeyecek zararlarla karşı karşıya bırakmaktadır. Bunun istenmeyen örneği ise Bursa´da meydana gelen hastane yangınıdır.

Özellikle çelik yapılarda çeliğin yangın esnasındaki deformasyonunu önleyerek binanın göreceği zararı en aza indirgemek bir zorunluluktur. Yangının oluştuktan sonra alevin ve dumanın genişlememesi ve yangın bölmeleri dediğimiz bölgelere hapsedilebilmesi, can ve mal güvenliğinin en aza indirgenmesinde vazgeçilmez bir unsurdur.

Biz Fire Prevention şirketi Hollanda’da pasif yangın konusunda 30 yıllık birikimleri olan, danışmanlık, mühendislik, imalat ve uygulama alanlarında faaliyet gösteren Gerco firması ile distribütörlük anlaşması imzalayıp bu yılın ilk çeyreğinde faaliyetlerine başlamıştır. Yapılan çalışmalara ilişkin örneklerin bazıları aşağıdaki gibidir:

ÖRNEK PROJE 1

Proje: Shell NTC, Amsterdam

Proje tanımı: Yeni ofis ve laboratuvar binaları (120.000 m2)

Yapılan işler: Çelik konstrüksiyonun yangına dayanıklı boya ile korunması ve tesisat geçişlerinin aleve ve dumana karşı geçirmezliğinin sağlanması

ÖRNEK PROJE 2

Proje: Çok katlı binaların yangına karsı güvenli hale getirilmesi, Rotterdam.

Proje tanımı: Dairelerin yangın şartnamelerine uygun hale getirilmesi.

Yapılan işler: Bütün tesisat geçişlerinin yatay ve dikey olarak kapatılması, kelebek kleplerinin yerleştirilmesi, gerekli kapıların yangına dayanıklı hale getirilmesi, kapılara duman geçirmezliği için şeritlerin takılması, yangına dayanıklı camların takılması.

Büyüklüğü: 8 katlı ve 350 daire

ÖRNEK PROJE 3

Proje: MCRZ Rotterdam (akademik hastane)

Proje tanımı: Yeni hastane kompleksi (80.000 m2)

Yapılan işler: Çelik konstrüksiyonun korunması (yangına karşı koruyan paneller) Tesisat geçişlerinin aleve ve dumana karşı geçirmezliğinin sağlanması. Yangın perdeleri, yangına dayanıklı asma tavanlar. Proje devam etmektedir.