Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Dış cephelerde buz dağı görüntüsü

Döşeme, mobilya, aydınlatma ve dekoratif malzemelerin yanı sıra konaklama, sağlık, catering, kamu alanları ve perakendecilik gibi geniş bir yelpazede kullanılan DuPont™ Corian®, ilk kez dış cephe kaplamasında kullanılıyor. Bordeaux Fransa’da bulunan Seekoo Otel´in dış kamplamasında dünyada bir ilk deneniyor. Otelin dış cephesine “buz dağı” efekti vermek üzere DuPont™ Corian® kullanımını tercih eden King Kong Mimarlık Ofisi´nden Mimar Jean-Christophe Masnada, dünyada hiçbir benzeri olmayan bu uygulamada DuPont™ Corian®’ı tercih ederken malzemenin hem estetik hem de performans kalitesine güvendiğini belirtiyor.

Tüm test ve teknik doğrulamalar, DuPont’ta proje lideri olarak görev yapan Anne-Line Citerne´ın da yakın işbirliği ile “Enquête Technique Nouvelle” (Yeni Teknik Araştırma)’nın bir parçası olarak Fransız Kontrol Kurumu olan Qualiconsult tarafından üstlenildi. Dış cephe uygulaması için DuPont™ Corian® seçilirken malzemenin pürüzsüz ve gözeneksiz yapısı, hava koşullarına ve çizilmeye dayanıklılığı, UV ışınlarına direnci gibi tüm özellikleri göz önünde bulunduruldu. Proje de baştan sona eşitliği sağlamak için, cephe panelleri çift metal çerçevelerin üzerine yerleştirildi. Paneller arasındaki tolerans bir milimetredir. Büyük ama ince panellerle iş yapıldı, bu da hem ağır hem de kırılmaya meyilli paneller anlamına gelmektedir. Bu nedenle de, hem taşımada hem de onları desteklere yerleştirmekte sıkıntı yaratmaktadır. Dış cephede gözle görünen bir sabitleme olmamasına rağmen, DuPont™ Corian® için özel olarak imal edilmiş olan, malzemenin içine gömülmüş vidalı bir metal saplama ile gizli bir sabitleme aygıtı kullanılmıştır. Buna bir kanca vidalanır ve sonra her 30 cm´de bir kendini ikincil çerçeveye bağlar. Bu nedenle, cephede bulunan çift çerçevelerin tüm türleri göz önünde bulundurularak, özel bir yerleştirme yöntemi uygulandı.

İÇ MEKANLARDA ÖZGÜRLÜK

Havalı ve açık DuPont™ Corian® buz beyazı rengi, çizgileri, düzlemleri, açıları, tekrarlanan açılımları, gölge ve ışık oyunlarıyla binanın hoş heykelimsi görüntüsünü vurguluyor. DuPont™ Corian®’ın yarı şeffaflığı iç uygulamalarda da kullanılabiliyor. Seekoo Otel uygulamasında da iç alanlar mümkün olduğu kadar özgür bırakılmış ve banyolar ise mahremiyet sağlayan basit bir perde ile odaların içine yerleştirilmiş. DuPont™ Corian®, banyolarda binanın genel görünümüne uyumlu, geometrik şekilli lavabolar için de kullanıldı. Resepsiyon salonundaki 4,5 metre uzunluğundaki resepsiyon masası da, dış cephe gibi DuPont™ Corian® buz beyazından yapıldı.