Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Enis Öncüoğlu; Projeleri

AVROSITI MALL

Proje arsasının kentin önemli bir kavşak noktasında olması, çevresiyle entegre olacak ve çekim merkezi yaratacak bir alışveriş merkezi tasarlamaya yönlendirmiştir. Proje alışveriş fonksiyonları ve açık mekanların entegre edilmesi ile tasarlanmıştır. Bu amaçla, ana girişte proje için bir çekim yaratacak “Planeteryum” ile sosyal alan olarak “Plaza” planlanmıştır. Plazada, kaliteli cadde mağazacılığı konsepti ile açık alışveriş arkadı tasarlanmıştır. Ayrıca, plazada tasarlanan su öğeleri canlı bir atmosfer yaratmaktadır. Alışveriş arkadı merkezin iç mekanına doğru yönlendirmekte, merkezin diğer girişinde bir meydan ile son bulmaktadır. Bu yaklaşımla, kesintisiz bir alışveriş caddesi sağlanmaktadır. Merkezin üçüncü girişi, arsanın arkasındaki Botanik Park´a açılmaktadır. Proje, Bakü´nün çevresel değerlerine ve topoğrafyasına referansla doğal formlar ve malzemelerle tasarlanmıştır. Malzemeler ve eğrisel cephe Bakü´nün çevresindeki dağlara, girişteki küçük gölet Bakü´deki göllere referansla şekillenmiştir. Plazadan üst kattaki terasa bağlanan rampa dış mekanda da katlar arası kesintisiz yaya bağlantıları sağlamaktadır. Proje alışveriş merkezi olmanın yanısıra Bakü için yeni bir sosyal ve kültürel merkez olması amaçlanarak tasarlanmıştır.

Mimari Tasarım: ÖNCÜOÐLU MİMARLIK-ŞEHİRCİLİK LTD. ŞTİ.

Mimarlar: ENİS ÖNCÜOÐLU,

ÖNDER KAYA, CEM ALTINÖZ,

CUMHUR KESKİNOK

Proje yeri: BAKÜ, AZERBAYCAN

İşveren: AVROSITI HOLDİNG

Proje Tarihi: 2009

Arsa Alanı: 35.605 m2

İnşaat Alanı: 114.282 m2

Kiralanabilir Alan: 37.300 m2

Otopark: 1799 ARAÇ

KENTPARK AVM VE KONUTLARI

Kentpark Alışveriş Merkezi Eskişehir-Ankara yolu üzerinde Ankara´yı batı istikametine bağlayan ana arterde konumlanmaktadır. Alışveriş merkezi ve konut fonksiyonlarından oluşan proje iki aşamalı olarak planlanmıştır. Bina kompleksi fonksiyonel ve mekansal çeşitlilik kavramları ile konut, ofis, eğlence ve mağaza fonksiyonlarından oluşmaktadır. Alışılmış kapalı kutu alışveriş merkezi kavramının dışında yeni bir konseptle tasarlanmıştır. Proje kompozisyonunda ofis, eğlence, alışveriş merkezi, fitness, yeme içme birimleri ve sinema fonksiyonları ayrı kütleler içerisinde çözümlenmiştir. Bu kurgunun en önemli elemanı tüm bu kütleleri birbirine bağlayan, Eskişehir Yolu’nu arsanın merkezinde konumlanan göletle birleştiren “Sokak”tır. İç sokak çıkmaz sokak olmak yerine, Eskişehir Yolu’ndan insanları karşılayan, arkadaki gölet ve rekreasyon alanına bağlayan bir omurga şeklinde tasarlanmıştır. “Teras”, konutlarla alışveriş merkezi arasındaki alanda sanatsal öğelerin bulunduğu ve insanların hoş vakit geçireceği buz pateni pisti, su oyunları göleti ile çevresinde bistro ve kafelerin bulunduğu terasları içeren bir rekreasyon alanından oluşan “tampon bölge” olarak tasarlanmıştır.

Mimari Tasarım: ÖNCÜOÐLU

MİMARLIK-ŞEHİRCİLİK LTD. ŞTİ.

Mimarlar: ENİS ÖNCÜOÐLU,

ÖNDER KAYA, CEM ALTINÖZ,

CUMHUR KESKİNOK

Proje yeri: ANKARA, TÜRKİYE

İşveren: MEGATÜRK AŞ

Proje Tarihi: 2007-2008

Arsa Alanı: 73.000 m2

İnşaat Alanı: 386.300 m2

AVM: 232.000 m2

Kiralanabilir Alan: 80.000 m2

Ofis: 11.300 m2

AVM otopark: 3033 ARAÇ

Konut: 154.300 m2

Konut otopark: 965 ARAÇ

ECZACIBAŞI AR-GE MERKEZİ

2009 yılında Eczacıbaşı tarafından açılan davetli yarışma için Öncüoğlu tarafından tasarlanan avan proje, Eczacıbaşı Bozüyük yerleşkesinde dağınık halde bulunan araştırma laboratuvarlarını tek çatı altında toplamak amacıyla planlanmıştır. Eczacıbaşı Ar-ge Merkezi akışkanlık kavramından yola çıkılarak, araştırma ve geliştirme fonksiyonlarını bütünsel bir mekanda bir araya getirmek amacıyla tasarlanmıştır. Farklı formlarda tasarlanmış binanın ana fonksiyonları olan showroom, labaratuvar ve ofis mekanları bir iç sokak ile birbirine bağlanmaktadır. Tasarım fikri çalışanlar için endüstri bölgesinde eksikliği hissedilen sosyal alanlarla beraber çalışma alanları yaratmaktır. Proje ortak kullanım alanı olan iç sokaktan, özel kullanım alanı olan labaratuvarlara kademeli olarak geçiş sağlamaktadır. İç mekan ile dış mekan açık ortak alanlar ile bağlanmıştı. Ortak alanlar geçirgen şeffaf yüzeylerle tasarlanırken, özel çalışma mekanları dışarıya kapalı içe dönük olarak tasarlanmıştır. Topoğrafyanın kullanımı ile girişte toplanma mekanı olarak bir meydan, rekreasyon alanı olarak avlular ve iç bahçeler tasarlanmıştır.

Mimari Tasarım: ÖNCÜOÐLU

MİMARLIK-ŞEHİRCİLİK LTD. ŞTİ.

Mimarlar: ENİS ÖNCÜOÐLU,

ÖNDER KAYA, CEM ALTINÖZ,

CUMHUR KESKİNOK

Peyzaj: PROMİM ÇEVRE DÜZENLEME (CAN KUBİN)

Proje yeri: BOZÜYÜK, TÜRKİYE

İşveren: ECZACIBAŞI

Proje Tarihi: 2009

İnşaat Alanı: 5.135 m2

Laboratuvar: 1.010 m2

Ofis: 790 m2

Showroom: 855 m2

PARK YAŞAM MAVİŞEHİR

Park Yaşam Mavişehir projesi İzmir´in yeni gelişmekte olan konut bölgesi olan Mavişehir´de konumlanmaktadır. Bina kompleksi kaliteli konut, yarı açık alışveriş merkezi, ofis binası ve poliklinik binasından oluşan karma kullanımlı bir proje olarak tasarlanmıştır. Konutlar temel olarak farklı yüksekliklerde planlanmış yüksek katlı konut bloklarından ve yatay planlanmış alçak katlı konut bloğundan oluşmaktadır. Blokların arsanın çeperinde planlanması ile arsanın ortasında konut sakinleri için yeşil alan ve su öğeleriyle iç içe sosyal ve rekreasyon alanından oluşan bir iç avlu yaratmıştır. Yüksek katlı konut blokları kuzeybatıdan esen imbat rüzgarını arsanın ortasındaki iç avluya geçirecek şekilde birbirinden ayrı olarak planlanmıştır. Bloklar, konut birimlerinin deniz manzarasından maksimum şekilde faydalanması için denize doğru yönlendirilmiştir. Alışveriş merkezi ikinci parselde konutlarla yaya bağlantısı sağlayacak şekilde kafe ve mağazaların caddeye yönlendiği açık avlu çevresinde tasarlanmıştır. Alışveriş merkezi yüksek katlı ofis bloğu ve poliklinik binası için podyum görevi görmektedir. Bina kompleksinin mimari karakteri tektonik formlar ve doğal yapı malzemelerin kullanımından oluşmaktadır.

Mimari Tasarım: ÖNCÜOÐLU

MİMARLIK-ŞEHİRCİLİK LTD. ŞTİ.

Mimarlar: ENİS ÖNCÜOÐLU,

ÖNDER KAYA, CEM ALTINÖZ,

CUMHUR KESKİNOK

Proje yeri: İZMİR, TÜRKİYE

İşveren: TÜRKERLER-DURMAZ-İZKA ORTAKLIÐI

Proje Tarihi: 2009

Arsa Alanı: 45.302 m2

İnşaat Alanı: 166.970 m2

Konut: 111.400 m2

AVM: 40.388 m2

Ofis: 11.343 m2

Poliklinik: 3840 m2

Otopark: 1334 ARAÇ