Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Güneş enerjisi sistemleri ile sıcak su ihtiyacı karşılanıyor

Schüco, bir sistem firması olması nedeniyle güneş enerjisi uygulamalarında da sistemin gerektirdiği bütün ekipmanları ürün gamı içerisinde bulundurmaktadır. Bu ürünler arasında sıcak su sistemlerinde çeşitli ebatta güneş kolektörleri, farklı ebat ve serpantin sapılarında boylerler, çeşitli kapasitelerde ve farklı ekipmanlarla oluşturulmuş pompa üniteleri, genleşme tankları, her büyüklükte sistemler ve her fonksiyon için kontrol panelleri, hidrolik bağlantılar ve aksesuarları ve montaj malzemeleri; güneş pili sistemlerinde ise 125 Wp’ten 325 Wp’e kadar olan aralıkta farklı ebat, renk ve kristal yapılarında güneş pilleri, şebeke bağlantı sistemleri için inverterler, Off-grid (Şebeke bağlantısı olmayan) sistemler için inverterler, akü şarj regülatörleri, aküler ve bunların montaj malzemeleriyle kablolama sistemleri dahil olmak üzere her türlü montaj sistemi sayılabilir.

SICAK SU İHTİYACININ OLDUÐU HER YERDE

Schüco güneş kolektörü sistemlerinin başlıca kullanım alanları arasında konutlar, oteller, sosyal tesisler, okullar, spor salonları, endüstriyel tesisler; kısacası sıcak su ihtiyacının olduğu her yer sıralanabilir. Sıcak su ihtiyacının karşılanması dışında binaların ısıtılmasına da destek olunabilmekte, ayrıca kapalı ve açık havuzların ısıtması yine Schüco güneş enerjisi sistemleri ile sağlanabilmektedir. Schüco güneş kolektörlerinde; temperlenmiş, darbe dayanımı artırılmış ve demir oranı azaltılmış özel kolektör camları kullanılmaktadır. Bu sayede güneşten gelen ışınımın %95’i kolektör yüzeyine ulaşmaktadır. Kolektör camının altında ürettiği bakır absorber yüzey bulunmaktadır. Bu yüzeyin altına bakır borular lehimlenerek bağlanmıştır. Birleştirme sırasında kaynak kullanılmadığı için üst yüzeyde herhangi bir deformasyon oluşmamakta ve bu sayede verim düşmemektedir. Solar absorber yüzeyi altında ise bakır borular, serpantin sistemi ile yerleştirilmiştir. Bu sistem sayesinde kolektör içerisinde eşit dağılımlı bir akış sağlanabilmektedir. Kolektör içerisinde tek boru hattı olması nedeniyle sızıntı riski minimize edilmekte ve boru hattının havalandırılması sistemde tek bir yerde, pompada, yapılabilmektedir. Bu özellikler nedeniyle Schüco kolektörlerinin verimi %80,8’lik değerlere ulaşabilmektedir.

TAŞ YÜNÜYLE SUYUN SOÐUMASI ÖNLENİYOR

Schüco kolektörlerinin arka yüzeyinde, Akdeniz ülkelerinde 20 mm’lik taş yünü izolasyon mevcuttur. Bu izolasyon sayesinde kış aylarında kolektördeki suyun soğuması önlenmekte ve yaz aylarında kolektör kullanılmadığı zamanlarda aşırı ısınıp tahribat oluşmasının önüne geçilmektedir.

Schüco kolektörlerinin en büyük özelliklerinden bir diğeri de alüminyum çerçeveleridir. Çerçeve üzerinde bulunan havalandırma delikleri sayesinde camlarda buğu oluşumunun önüne geçilebilmektedir. Aynı zamanda kullanılan özel profiller sayesinde Schüco kolektörleri her türlü çatıya (kiremitli, ondülin, vb), terasa, bina cephelerine, pencere önlerinde saçaklara monte edilebildiği gibi bütün bir çatının veya binanın tüm cephesinin kolektörlerle kaplanması da mümkün olabilmektedir.

AYDINLATMA İHTİYACI ORTADAN KALKIYOR

Güneş enerjisinden elektrik üretebilen güneş pilleri, Schüco’nun güneş kolektörlerinin monte edilebildiği veya kaplandığı yukarıda sayılan her alana uygulanabilir. Özel uygulamalarda cam içine seyrek olarak yerleştirilen güneş pili hücreleriyle binaların içine ışık istenildiği kadar alınır ve ayrıca aydınlatma ihtiyacı ortadan kalkar, güneş kesildiği kadar yerden elektrik elde edilir ve gereksiz güneş ışığının içeri girerek mekanın ısınıp klimalara yük binmesine de engel olunabilir.

Schüco’nun aynı boyut ve çerçeve profilleriyle ürettiği güneş kolektörü ve güneş pilleriyle montaj esnekliği sağlanmıştır. Aynı uygulama içerisinde hem güneş kolektörü hem de güneş pili görünüm farkı olmadan kullanılabilmektedir. Aynı ebatta çatı pencereleri de mevcuttur.

Schüco Türkiye, güneş enerjisi sistemlerinin ürün yapısında 2008 yılının ikinci yarısından sonra önemli değişikliklere giderek, piyasaya sunduğu yeni Slimline serisi kolektörlerle fiyat performans oranını arttırmıştı. Gerek ufak çapta sıcak kullanım suyu sağlayan sistemler için, gerekse büyük konaklama veya endüstri tesisleri için daha cazip ilk yatırım maliyeti ve dolayısıyla daha kısa sürede geri dönüş sağlayan projeler oluşturulmaktadır. Kalite ve estetiği her zaman ön planda tutan Schüco, piyasaya yeni sunduğu termosifon sistemlerinde de aynı felsefeyle kalite ve estetiği yine uygun fiyatla birleştirebilmeyi başarmıştır. Sıcak hava kolektörlerinin ise satışı gün geçtikçe artmakta ve sıfır enerji ile ısıtmaya önemli oranda katkı sağlamakta. Otonom çalışan bu sistemlerin fanları, güçlerini fotovoltaik modülden almaktadırlar.

ALTERNATİF ENERJİ KAYNAKLARINA YÖNELİM ARTIYOR

Fosil yakıtların gün geçtikçe artan fiyatları, artık tüketicileri bezdirmiş ve alternatif enerji kaynaklarına yöneltmeye başlamıştır. Schüco’nun ürünleri, sistem dizaynı ve otomasyonu ile güneş enerjisinden ev ısıtmaya destek veren sistemleri hızla artarak yaygınlaşmaktadır. Solar termal sistemlerdeki son nokta olan solar soğutmada ise Schüco, sistemi A’dan Z’ye kendi ürün yelpazesi içindeki ürünlerle çözebilmektedir. Absorbsiyonlu çillerlerle, çift camlı, izolasyon değeri yüksek kolektörlerle, artık binaların ısıtmasının yanı sıra soğutmasını da yapabilmektedir. 15-30kW’lık çillerler 250-600 m2’lik alanların soğutulmasını sağlayabilmektedir. Yalnızca yeni binalarda değil, ısıtma ve soğutma teşkilatı olan yerlere de bu sistemi entegre etmek mümkündür.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik enerjisi üretimi amaçlı kullanımına ilişkin kanun beklenirken Schüco, bu konudaki uluslararası tecrübesini Türkiye’de de sunmak için uygulamacı bayilerini bu konuda eğitmiş, fotovoltaik ve inverter stoklarını talepleri derhal karşılayacak hale getirmiştir.