Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Güriş İnşaat’tan Enerjiye Yönelik Yatırımlar

Enerjiye yönelik yatırımlarına hızla devam eden Güriş İnşaat ve Mühendislik AŞ, elektrik ve enerji santrallari yatırımları gerçekleştiriyor. Bunlar arasında en önemlilerinden biri olan Aydın-Germencik Jeotermal Santrali`nden yılda yaklaşık 336.000.000 KWh elektrik üretilecek.

Finansman sözleşmesi Aralık 2007´de imzalanan projenin toplam yatırımı miktarı yaklaşık 125.000.000 dolar. Santralin kredilenmesi büyük oranda West LB AG (Almanya) tarafindan yapılıyor. Ayrıca Akbank,

İşbankası, Tekfenbank, TSKB ve Vakıfbank da projenin kredilendirilmesinde katkıda bulunuyor.

ENERJİ TÜM TÜRKİYE´YE İLETİLECEK

Güriş yetkilileri bölgedeki enerji gerilim hatlarının çekiminin tamamlandığını ve jeotermal santralin ünitelerinin yüzde 85 bitme aşamasına geldiğini belirtiyorlar. Santralde kuyulardan üretim alınarak santrale kadar getiriliyor. Burada buhar ile karıştırılıyor ve tekrar kuyulardan aşağı enjekte ediliyor. Buhar alındıktan sonra ise jeneratör elektrik üretimine başlıyor. Aydın-Germencik Jeotermal Santrali´nde bu aşamalar sonucu elde elde edilen elektrik enerjisi iletim hatlarıyla Germencik sahasına ve daha sonra da tüm Türkiye´ye iletilecek. Santralde akışkan sıcaklığı yaklaşık 240 derece olarak belirtiliyor.

BELEN RÜZGAR ELEKTRİK SANTRALİ

Güriş Holding´in, 51 milyon euro´luk yatırımla Hatay´ın Belen ilçesinde kurulum çalışmalarını sürdürdüğü rüzgar enerji santralı inşaatında türbinler yükselmeye başladı. Santralın inşaatında görevli 15´i İtalyan toplam 65 kişilik ekip, bölgede zaman zaman artan rüzgar muhalefetine rağmen santralın şalterini açmaya hazırlanıyor.

Belen Rüzgar Elektrik Santrali´nde kanat çapı 90, kule boyu 80 metre olan 2 rüzgar türbininin kurulumu tamamlandı. Belen Elektrik Üretim AŞ´nin projeleri arasında bulunan Belen Rüzgar Enerji Santralı için yaklaşık 2.5 yıl önce 49 yıllığına üretim lisansı alınan 10 türbinli, 30 MW kapasiteli tesisin, yılda 95.700.000 kWh/yıl elektrik enerji üretmesi öngörülüyor.

Santralin kurulum ve rüzgar enerjisi üretimini üstlenen Güriş Holding´in iştiraki Belen Elektrik Üretim A.Ş Proje Mühendisi Arda Şeker, her biri 3 Megavat olmak üzere toplam 10 rüzgar türbini ile 30 MW elektrik enerjisi üretilecek santralın eylülde elektrik enerjisi üretimine başlayacağını belirtti.

YAPIMI 15 AY SÜRDÜ

Güriş Holding tarafından inşa edilen ve işletmeye açılan santralin yapımı 15 ay sürdü. Hatay’ın Belen İlçesinde faaliyete giren santral 10 adet 3 megavat gücündeki dev rüzgar türbini sayesinde toplam 30 megavat enerji üretebiliyor. 60 milyon euro maliyetle kurulan santral, çevreci üretimle doğayı korurken, Hatay ilinde istihdamın arttırılmasına da katkıda bulunacak.

YURT DIŞI PROJELERİ HIZLA SÜRÜYOR

Yurt içinde gerçekleştirdiği yatırımların yanı sıra yurt dışında da projelerini devam ettiren Güriş İnşaat´ın Libya´da Trablus Al Fatah Üniversitesi Öğrenci Yurdu, Suudi Arabistan´da Cidde Şehri Orta Ve Güney Bölgesi (2.Aşama) Ana ve Tali Kanalizasyon Şebekelerinin Yapımı, Suriye´de Rakka Klinker Öğütme Tesisi projeleri öne çıkanlar arasında yer alıyor.