Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Hilton Garden Inn – TeCe Mimarlık Tarihi yarımadayı seyreden otel

Garden Inn Oteli İstanbul’un en eski yerleşim bölgelerinden biri olan Sütlüce’de yer almaktadır. Tarihi yarımadayı karşıdan gören özel bir konuma sahip olan otel, arsası oldukça eğimli bir topografyaya sahiptir. Bu eğimli konum yönlenme açısından Haliç vistasına bakan önemli perspektifler vermektedir. Bununla birlikte derin istinat duvarlarının yer aldığı arka cephe kötü yapılaşmanın izlerini koruyan mahallelere yüz vermektedir.

Otel 440 yataklı programı ile arsaya büyük bir yoğunluk getirmektedir. Bu nedenle monoblok monoton bir kitle yerine parçalı karakterde, gabarisi değişken bir kitle kurgusuna gidilmiştir. Yapı çeşitli kademelenmelerle hareketlendirilmiştir. Ağırlıklı olarak doğaltaş (küfeki) ve yer yer doğal ahşap kaplama (ya da suni ahşap/yalıpan) ile kompoze edilmiştir. Üst kotlarda düzenlenen teras bahçeleri, değişken malzeme kurgusu, ışık ve gölge oyunları iri kitlenin mevcut doku ile bütünleşmesini sağlayacaktır. Haliç siluetinden bakıldığında otel kitlesi çevre yapılar içinde belli bir egemen yapı olarak dikkat çekerken, aynı zamanda ön ve arka plandaki yapılaşmayı domine etmeyen bir yaklaşımı sergiler.

Otel Haliç yönüne bakan ve çeşitli kotlara oturan teraslara sahiptir. Restoran, bar ve toplantı salonları zemin ve asma katlarda yer alarak aynı yönlere bakan panoramik mekanlar olarak düzenlenmiştir. Odalar olabildiğince Haliç vistasına açılacak şekilde düzenlenmiştir.

HİLTON GARDEN INN

Tasarım Ekibi: Tülin Hadi, Cem İlhan

Proje Mimarları: Şefika Güner,

Türkan Kahveci, Aydoğan Özsoy, Sezgin Bilgin

İşveren: Amplio Hotel Investments

Yer: Sütlüce/İstanbul

Hizmet Kapsamı: Mimari Tasarım

İnşaat Alanı: 20.000 m2

Proje Tarihi: 2009

Yapım Tarihi: 2009

Ödüller:

Sınırlı Davetli Yarışma 1.lik Ödülü Limited Invited Architectural Competition 1st Prize