Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Su yalıtımında esnek çözümler

Dünya çapında elastomer (gündelik kullanım dilinde kauçuk olarak adlandırılan) malzemelerin teknolojinin sürekli gelişmesi ve elastik polimerlerin birçok alanda kullanılmaya başlaması ile birlikte su sızdırmaz EPDM esaslı kauçuk membranlar geliştirilmiştir. Üstün özellikleri sayesinde EPDM membranlar, çok geniş aralıklı atmosferik koşullarda başarı ile kullanılmaktadır. EPDM membranlar -40 derece ila +120 derece sıcaklık aralığı gibi ekstra koşullarda dahi elastik özelliklerini kaybetmemektedir.

Kauçuk sektöründe 80 yıllık üretim ve malzeme bilgi birikimine sahip olan Aktaş Group 2005 yılında Lineflex markası ile EPDM Membran üretimine başlamıştır. EPDM Membran olan Lineflex´in üretim ve satış işlemleri Aktaş Group bünyesindeki Akizo Yalıtım Sistemleri A.Ş. tarafından yapılmaktadır.

Lineflex EPDM Membran, EPDM (Etilen-Propilen-Dien-Monomer) esaslı sentetik elastomerden ileri teknoloji kullanılarak kalenderleme ve vulkanize yöntemi ile Avrupa standartlarına uygun olarak üretilmektedir.

TEK KAT UYGULANAN ESNEK MALZEME

Su ve nemin zaman içerisinde yapılarda oluşturduğu olumsuz etkilere karşı,

Lineflex EPDM Membranlar, tek kat uygulanan esnek bir malzemedir. Yukarıda söz edildiği gibi, EPDM esaslı kauçuğun özellikleri sayesinde geniş sıcaklık aralıklarında elastik özelliğini yitirmeyen Lineflex´in %300’den fazla uzama kabiliyeti bulunmaktadır. Beton yüzeylerin genişlemesinden doğan her türlü yapısal harekete karşı uzun yıllar kullanılabilen bir malzeme olan Lineflex, aynı zamanda güneşin UV ışınlarıyla oluşan yaşlanmaya ve ozona karşı da dirençlidir. Bu teknik özelliklerine ek olarak, Lineflex bitki köklerine, toprak ve suda bulunan birçok kimyasala da dayanıklıdır.

AVRUPA STANDARTLARINDA

Lineflex Bayındırlık ve İskan Bakanlığının Yapı Malzemeleri Yönetmeliği (89/106/EEC) gereği EN 13967, EN 13956 ve EN 13859 standartlarına göre, CE sertifikasyonuna sahip bir üründür. Bu üç standart ile, Lineflex EPDM Membran temel bohçalama, çatı ve göletlerde ki Avrupa Birliği Normlarına uygun su yalıtım çözüm koşullarını sağlamaktadır. Lineflex EPDM Membran; 0,50 – 2,50 mm aralığında, 1,50 m eninde ve 25 ve/veya 50 m’lik rulolar halinde üretilmektedir. Uygulama ve montaj kolaylığı ile kullanıcıların tercih ettiği bir ürün haline gelmiştir.

Lineflex EPDM jeomembranlar; ihtiyacınız olan suyun gölet, kanal ve havuzlarda kayıpları önleyecek şekilde depolanmasını sağlar. Bu kapsamda, Bursa DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından yaptırılan Şevketiye Tarım Sulama Göleti (Toplam yüzey alananı 70.000 metrekare, su toplama kapasitesi 500.000 metreküp) Lineflex EPDM membran ile kaplanmıştır. Bu proje öncesinde, DSİ Yetkilileri tarafından Lineflex EPDM membranlar, göletin su hacmine göre dayanımı için bir seri testlere tabi tutulmuştur. Yapılan bu testlerde, ürünümüz bu büyüklükte bir göletin yalıtım ihtiyacını fazlasıyla karşılamıştır.

Ülkemizdeki birçok göletin (tarım amaçlı, orman yangın söndürme göletleri gibi) ve su toplama alanlarının yalıtım sorununa Lineflex EPDM Membranlar, uzun vadeli ve kesin çözüm sağlamaktadır. Böylece göletlerde meydana gelen buharlaşma harici su kayıpları ortadan kaldırılarak su kaynaklarımız daha verimli kullanılmış olacaktır.

Lineflex EPDM membran göletlerin yanı sıra; çatılarda, bina temel ve yan perde uygulamalarında, giydirme cephelerde, aç kapa tünel inşaatlarında, arıtma tesislerinde, yüzme ve dekoratif havuzlarda başarıyla uygulanmaktadır. Lineflex EPDM’den ürettiği değişik enlerdeki dilatasyon bantları ile dilatasyon gerektiren yapılara esnek ve kesin çözümler sunmaktadır.