Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

VARYAP PROJELERİ Varyap Meridian ile dünya değişiyor…

Varyap Meridian için dünya çapında öneme sahip mimarlık firmalarının davet edildiği yarışmada, uluslararası üne sahip pek çok rakibini geride bırakan İngiliz kökenli RMJM / NY´nin projesi seçildi. Dünyanın farklı köşelerinde sadece mimari tasarım değil, master kentsel planlama ve yeni kentsel alanlar yaratmadaki becerisiyle öne çıkan RMJM, St. Petersburg´daki Gazprom Merkezi, Dubai´deki Palm Jebel Ali ve Palm Jumeirah Adaları ile Pekin´de inşa edilen Olimpik Kongre Merkezi ile ünlü. RMJM Tasarım Grubu´nun projesi, gücünü yalnızca ikonik tasarımlı konut ve iş merkezi yapılarından değil, “sürdürülebilir mimarlık” ilkesiyle ortaya koyduğu ve LEED Kriterleri diye tanımlanan standartlara uygunluğundan almaktadır.

İstanbul´un tarihi yarımadasına ve siluetine gönderme yapan tasarım, teknolojik alt ve üst yapısı ile de İstanbul´un seçkin gayrimenkul projesi ve markası olarak gösteriliyor. Varyap Meridian projesi, içinden doğduğu İstanbul şehrinin Boğaziçi’nden, batıda Prens Adaları’na, güneyde Marmara Denizi’ne kadar uzanan panoramik manzaraya sahip. Proje, rezidans amaçlı beş kule, otel, ofisler ve konferans salonlarıyla, genel kullanım alanları ve park yerleri dahil 374.000 m2´lik çok amaçlı bir siteden oluşuyor.

İstanbul’un zengin kültürel yapısından esinlenen RMJM tasarım ekibi Varyap Meridian’i planlama ve sürdürülebilirliğe yaklaşımında yenilikçi, İstanbul’un şehir manzarasıyla bütünleşmesinde organik ikonik bir kompleks olarak tasarladı. Tasarım ekibi İstanbul’a çok sayıda ziyarette bulunarak benzersiz Varyap Meridian tasarımı için ilham almak üzere binaları gezip fotoğrafladı.

Varyap, Ataşehir’de daha önce yapmış olduğu Uphill Court projesiyle diğer projelerden ayrılıp farklılığını ortaya koymuştu. Varyap Meridian’da da benzer bir mimariyi uygulamak yerine, çıtayı daha da yukarı çekerek birbirinin manzarasını kesmeyen faklı mimari tasarımıyla çok değişik fiyat değerlerine sahip konutlar üretmiştir. Stüdyodan 5+1’e kadar değişen, farklı büyüklüklerde ve 450 türde, toplam 1.500 rezidans projeyle satışa sunulmaktadır. Zemin altı katlarda gerçekleştirilen inşaat alanlarıyla birçok ilave kullanım alanları yaratılırken, açık teraslarla dairelerde değer artışı sağlanmıştır. Konut bloklarının yerleşiminin düzenlemesi ile konutların ticari değerleri artırılırken etkin bina oturum alanları oluşturulmuştur.

Varyap Meridian’da 5 adet yüksek katlı konut bloğu, 1 adet Otel & Ofis bloğu, 3 adet ticari blok ve 14 villadan oluşmaktadır. 3346 adada A Blok (60 katlı) ve villalar yer almaktadır. 3347 adada B (24 katlı) ve C (45 katlı) bloklar yer almaktadır. 3333 adada D (24 katlı) ve E (41 katlı) bloklar yer almaktadır. 3349 adada H (ticari blok), 3348 adada F ve G (ticari blok) blok, 3328 adada ise I (34 katlı) blok yer almaktadır.

O1 ve O2 otoyollarının kesişim noktasında yer alan Varyap Meridian Ataşehir’in hem şehir içi hem de şehirler arası erişim açısından önemli bir noktada ve bağlantı yolundan direkt ulaşılabilecek kavşak düzenlemesine sahip mevkide bulunmaktadır. Varyap Meridian, İstanbul Atatürk Havalimanı’na 32 km, Bağdat Caddesi’ne 6 km, Sabiha Gökçen Havalimanı’na 29 km, Boğaziçi Köprüsü’ne 9 km ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne ise sadece 14 km uzaklıktadır.

KONSEPT

Türkiye’de ilk olacak çevreci konut projesi olan Varyap Meridian ortak alanların bir bölümü rüzgar, güneş gibi doğal kaynaklardan üretilecek enerji ile karşılanacak, yağmur suları ve gri sular toplanıp arıtıldıktan sonra yeşil alanların sulanmasında kullanılacak, doğanın korunmasına katkı sağlanacaktır.

Projenin “çevreci konut” konseptinin oluşturulmasında çevresel etkenler ve sürdürülebilirlik ilkeleri önem taşımaktadır. Bu hedefe ulaşmak için arazinin topografik yapısı, rüzgâr ve manzara yönleri, güneş ışığıyla ilgili detaylı analizler projenin tasarımına yön vermiştir.

Güneş ışığından en iyi derece faydalanılması binaların konumlandırılmasında en önemli etken oluşturuyor. Teraslanma projenin temel konseptini oluşturmakta. Binalar kimi zaman tek yönde kimi zaman iki yönlü teraslanarak yükselmektedir. Peyzaj ile birlikte ele alındığı zaman bu teraslanmalar binaların doğal havalandırılması için bir araç olarak kullanılmıştır. Bahçe peyzajında kullanılan su öğeleri ile binaların teraslanan yüzeyinden yükselen serin hava akımı oluşturulmaya çalışılmıştır. Ayrıca bu teraslar yağmur suyunun toplanması için geniş yatay yüzeyler oluşturmaktadır.

Peyzaj tasarımına arsanın doğal bitki örtüsü ve topografik yapısı yön verecektir. Su, projenin önemli tasarım öğelerinden biridir.

ENERJİ VERİMLİLİÐİ

Cephe tasarımı, bina sakinlerinin güneş ışığından maksimum düzeyde faydalanmaları ve sıcak, soğuk iklim şartlarının olumsuz etkilerinin azaltılması hedefleri ile tasarlanmıştır. Cephe, cam ve seramik panellerden oluşan hibrit sistemdir. Kullanılan camlar açık yeşil rengindedir. Hafif renkli olan bu camlar yazın iç ortamı aşırı ısınmaktan koruyup soğutma ihtiyacını azaltırken, kışın da içeri yüksek seviyede güneş ışığı girmesine izin vererek ısıtma yükünü hafifletecektir. Camlar vasistas özelliği ile belli bir kata kadar açılır olacaktır. Böylelikle bina sakinlerine ihtiyaç duydukları anda doğal havalandırmadan faydalanabilme olanağı sağlamaktadır.

Projeye yeşil bina özelliği ile birlikte yenilenebilir enerji kaynakları entegre edilmiştir. Elektrik üretecek olan güneş panelleri ve rüzgar türbinleri ile proje ortak mahal elektrik ihtiyacının bir kısmı karşılanacaktır. Fosil yakıt kullanımını ve karbondioksit salınımını azaltmak için yapılan bu uygulama İstanbul ve Türkiye’ye örnek teşkil edecektir. Ortak mahallere hizmet verecek olan bu sistem ile aidat bedelleri azalacaktır.

Bloklarda merkezi ısıtma ve soğutma sistemleri uygulanacaktır. Daire sahipleri termostatları ile daire içi sıcaklık ve serinlik ayarını manüel olarak yapabileceklerdir. Daire girişindeki pay ölçerler ile de her daireye kullandığı kadar enerji bedeli faturalandırılacaktır.

Yeşil bina uygulaması kapsamında kullanılan her su armatürü su verimliliği sağlamaktadır. Banyoda tercih edilen Ideal Standard armatürleri, su tasarruflu mutfak bataryaları ve çift basmalı rezervuar sistemi ile LEED Yeşil Bina Değerlendirme Sistemine göre eşdeğer bir daireye oranla her daire %40 su tasarrufu yapmaktadır.

PEYZAJ

Varyap Meridian‘da bütün peyzaj düzenlemelerinde ve bitki tercihlerinde su kullanımını azaltmak ve bölgeye özgü doğal yapıyı korumak, öncelikli amaç olmuştur. Açık alanların ana karakteri olarak özellikle seçilen çayır dokusu, çim ağırlıklı düzenlemelere göre su kullanımını yarıya indirdiği için tercih edilmiştir. Her mevsim başka bir noktanın canlanmasıyla yıl boyu yeşil sürekliliğinin gözetildiği bir bahçe bütünlüğü oluşturulmuştur. Avlular, girişler, çayır, eğimli yüzeyler ve çatı bahçeleri bu bütün içindeki farklı yeşil doku karakterlerini yaratmaktadır. Kullanılan tüm bitkilerin 12 ay boyunca faklı etkiler üretmesi peyzaj tasarımının ana yaklaşımı olup, İstanbul’un artık unutulan sonbahar renklenmesi, yapraklarını döken ağaçların kışın getirdikleri kaligrafik dünya ve ışığın bahçeye daha fazla girme olanağı, doğanın uyanışı ve uykuya dalması dahil tüm ritmlerin insanın yeniden kendi bioritmini duyumsaması yönünde bir katkı olarak değerlendirilmiştir.

Yerleşim alanları tamamen parklar ve spor alanlarından oluşan bir yeşil bölge ile çevrelenmiştir. Büyük parkın içinde yer alan gölet ve çevresi, su kıyısı plantasyonu ile belirgin bir doğal ortam yaratırken kendi ekosistemini oluşturmaktadır. Oluşturulan farklı aktivite alanları açık alanların kullanımında kendine özgü bir durum ön plana çıkarken su tüm adaların önemli bir iklim düzenleyici unsuru olarak da değerlendirilmiştir.

Gece peyzajı, oluşturulan endirekt aydınlatma ile gün boyunca yaşanan, izlenen bahçe yaşantısına yeni bir boyut kazandırmış, su bu defa bir ışık kaynağı olarak gece peyzajının da odağı olmuştur.

TAŞIYICI SİSTEM

Tüm yapıların temelleri radye olarak tercih edilmiştir. A, B ve C bloklarda kazıklı radye temel sistemi kullanılmıştır. 1.5 m ile 3 m arasında değişen temel yükseklikleri bulunmaktadır. Otoparklar bina bodrum katları ile beraber çözülüş ve bu şekilde binaların bodrum katları genişleyerek statik açıdan daha emniyetli bir yapı oluşturulmuştur. Temel altlarını rutubet ve korozyondan korumak için su izolasyonu yapılmıştır. Yapıyı çevre, yağmursuyu ve yer altı suyu etkilerinden korumak için drenaj ve toprak altında kalan yan çeperlerde de su yalıtımı yapılmıştır. Binaların hafriyatı alındıktan sonra statik proje müellifi Yapı Teknik ve Zemin danışmanı Elfa Mühendislik gözetiminde, temel zeminin, zemin araştırması raporu değerlerine uygunluğu yerinde yapılan gözlemlerle teyit edilmiştir.

Binaların kat yüksekliklerine göre beton sınıfı tercihi belirlenmiştir. 24 katlı bloklarda (D, B) C45, 41 katlı bloklarda (C, E) C45, 60 katlı blokta (A) C50, 2-3 katlı ticari yapılarda ise C30 beton sınıfı seçilmiştir.

Manzaraya hakim konumunun avantajlarından daha iyi yararlanmak için, Varyap Meridian’ın tasarım konsepti panoramik görünümlerden en iyi şekilde yararlanmak ve güneş ısısı alımını en aza indirmek gibi hedefler üzerine kurulmuştur. Tasarımcılar bu dengeyi, peyzaj ve yenilikçi yeşil tasarımın yanı sıra, binaların boyut ve yerleşimindeki dengeyi sağlayarak başarmışlardır. Yağmur suyu toplama yerleri ve gri su işleme tesisleri su kullanımını optimize ederek enerji tasarrufu sağlarken, stratejik olarak konumlandırılan görünür rüzgâr türbini teknolojisi ve serinletici havuzlar dış görünümü zenginleştirmektedir.