Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Ahselkent; Almaata için çok amaçlı bir AVM

Kent genel gelişmesi batı yönünde olup, güneyde topografya nedeniyle, doğuda ise diğer etkenlerle gelişememekte, genelde büyüme lineer / çizgisel olmakta ve merkezde yoğunlaşmaktadır.

Ahselkent Alışveriş Merkezi AVM için ayrılmış olan alan ince uzun bir şerit halinde bulunmakta ve ortadan geçmekte olan yüksek gerilim hattı bu alanı bir büyük bir de küçük olmak üzere iki parçaya bölmektedir. Büyük olan alanda AVM1 çeşitli fonksiyonları içinde barındıran ana AVM olarak yer almakta, küçük alanda ise AVM2 yapımarket, homestore ve bunlara destek sağlayacak küçük dükkanlarla ilgili fonksiyonları içinde barındırarak yer almaktadır. Bu iki AVM 3. katta bir köprü yardımı ile bodrum katlarda da doğrudan birbirine bağlanmaktadır.

Spor Merkezi Binası AVM1 binasının yanında batı yönünde ve kanalın yanındaki alanda konumlandırılmış olup bu binanın AVM1 ile bağlantısı 3. katta köprü ile sağlanmıştır.

1.500.000 nüfusu ile Türkiye´nin İstanbul´u konumundaki az nüfuslu, enerji kaynakları ile sürekli zenginleşen Almaata da gerçek anlamda bir alışveriş merkezi bulunmamaktadır. AVM kompleksinin ana kaygısı kentteki insanların nerdeyse tüm zamanlarını geçirebilecekleri bir yer olabilmek ve her türlü gereksinimlerini (ev, mobilya, ev tekstil, giyim, elektronik, gıda, eğlence, spor vb…) karşılayabilmektir. Merkezin hedef kitlesi her yaş grubundan insanlardan oluşmaktadır ve Almaata’da bilinmektedir ki Türkiye´nin aksine sosyal hayat daha kuvvetli olup evde geçirilen zaman dışarıda geçirilen zamana göre oldukça küçüktür.

AVM´lerdeki dükkan sayısının çokluğu kullanıcılar için çeşitlilik sağlayacak, aynı türdeki mallar için sağlanan çeşitlilik rekabeti getirecek ve bu da olumsuz durumların önünü kesecektir. Konseptte kitle köşelerinden ve orta noktalardan ana girişler sağlanmış ve bu

sayede arka kısımdaki yaklaşık 7000 konutluk Ahselkent ile de fiziki bağlantı kurulmuştur. AVM1´deki insanlara iki farklı yoldan dolaşım imkanı sağlanmıştır ki bu yaklaşık 150 metredir. Ana konsept bir kent dokusudur; yani sokaklardan ve meydanlardan oluşmaktadır ki bu sayede çeşitli promosyon ve animasyonların düzenlenebileceği açık /kapalı, küçük/büyük odaklar oluşturulmuştur. Yapı içerisinde bırakılmış olan boşluklarla katlar arası görsel ilişki sağlanmış, “sokaklar” ve “meydanlar” bu boşluklar yardımı ile fiziksel bağlantıya da sahip olmuşlardır.

AVM1´de ana modül 8 mt cepheye 16 mt derinliğe ve 128 m2 alana sahiptir. Dükkanlarda 1´e 2 oranı tercih edilmiştir ve depo kısımları dükkanların arka kısımlarında oluşturulduğunda bu oran 1 e 1.5 olarak sağlanmış olacaktır.

Düşey sirkülasyon giriş ve odak noktalarında 4 ayrı konumdaki yürüyen merdivenlerle sağlanmakta olup, bu noktalardaki panoramik asansörlerle de desteklenmektedir. Ayrıca hipermarket yürüyen bantlarla desteklenmiştir ve bu bantlar 2 kapalı garaj katına ulaşmaktadır. Hipermarket giriş kotunda olup hipermarket çıkışının yakınlarında açık otoparklarda sağlanmıştır.

AVM1 ve AVM2 binaları yeraltında her iki bodrum katta da garaj aracılığı ile ve yer üstünde 3. kattan köprü ile fiziksel bağlantıları sağlanmıştır. (Yüksek gerilim hattının durumuna göre bu konunun yeniden değerlendirilmesi gerekebilecektir.) Aynı zamanda AVM1´in 3. katından Spor Merkezi binasına da köprü ile bağlantı sağlanmıştır. Bu sayede tüm yapıların birbirleri ile kapalı bağlantıları olup kullanıcıların iklim şartlarından etkilenmeden tüm yapıları kullanabilmesi mümkün kılınmıştır.

128 m2 seçilen modüllerden oluşan katlarda yangın kaçışları için uygun mesafelerde merdiven / asansör / WC´den oluşan çekirdekler düzenlenmiştir. Yaklaşık 7000 m2 alana sahip hipermarket ile çok katlı ve büyük mağazalar (MSU) anchor olarak düşünülmüştür. Katlardaki shopmix AVM danışmanları ile düzenlenecektir. Her kat kendi içerisinde kafeler ve kiosklarla desteklenmiştir. AVM1 3 tipik kattan ve restoran, foodcourt, eğlence, sinemaların bulunduğu 4. kattan oluşmaktadır. Giriş katında (1. kat) yapının bir köşesinde hipermarket yer alırken diğer tarafta MSU (katlı mağaza) konumlandırılmıştır.

AVM2 köşe noktasında ve orta noktasında 2 adet girişe sahiptir. Bu girişler kendileri ile ilintili 2 adet odakla ve bu odaklara takılmış düşey sirkülasyon elemanları (yürüyen merdiven ve panoramik asansör) ve kiosklar ile desteklemiş zenginleştirilmiştir. AVM2´de birçok katlı yapı market ve birçok katlı mağaza bulunmakta olup orta ve köşedeki alanlarda galeri, kiosk ve kafelerle yapı zenginleştirilmiş, ön taraftaki sokakla bu odaklarla ilişki sağlanmıştır.

Her iki AVM binasında da servis avlusu ve servis alanları oluşturulmuştur. AVM1´de hipermarket ve dükkanların kullanabileceği yeterli büyüklükte servis avlusu oluşturulmuş, ayrıca fastfoodlar için servisi sağlayacak ayrı alanlar oluşturulmuştur. Fastfood ve restoranlar için katlarda servis koridorları düzenlenmiştir. AVM´nin her noktası için ayrı temizlik, WC, çöp toplama ve bakım noktaları planlanmıştır. Tasarımın ilerleyen aşamalarında meydanlar, sokaklar ve odak noktaları zenginleştirilecektir.

AVM1 ve AVM2 çatı katı çok büyük bir alana sahiptir ve bu alanlar yaz ve kış aylarında kullanılacak şekilde düzenlenmiştir. Bu amaçla çatı alanında kışın kullanılmak üzere buz pateni pisti, snowboard

alanı ve kiosklarla kafeler düzenlenmiştir. Bu alanlar yazın ise rollingboard, mini golf, koşu ve yürüyüş parkuru, açık alandaki düzenlemelerle açık kafeler ve dinlenme alanları olarak kullanılacaktır.

Spor merkezi yapısı 2 bodrum 3 kat ve tenis kortlarının bulunduğu 4. kattan oluşmaktadır. Spor merkezinin bodrum katları üyelerin otopark gereksinimleri sağlamak için düzenlenmiştir. Giriş katında 1 adet kapalı yarı olimpik yüzme havuzu, 1 adette açılabilir yarı olimpik yüzme havuzu bulunmaktadır. Bu alan aynı zamanda peyzajla zenginleştirilmiş spa / masaj merkezini de içinde barındırmaktadır. Giriş katında ayrıca fitness salonu ve spor malzemelerinin satın alınabileceği 1 adette dükkan bulunmaktadır.

Kapalı havuz kısmında oluşturulmuş olan galeri boşluğu sayesinde üst katlar ilede görsel bağlantı kurulmuştur. 2. kat plates salonu, step salonu ve aerobik jimnastik salonundan oluşmakta olup 1. kattaki spor malzemeleri dükkanına bu katanda ulaşım sağlanmaktadır. 3. kat ise AVM1 ile kontrollü bağlantının sağlanmış olduğu kattır. Bu katta aynı zamanda 150 metrelik koşu parkuru, squash salonları, Uzakdoğu sporları salonu, masa tenisi, alatli jimnastik salonu, güzellik merkezi ve restoran bulunmaktadır.

Spor merkezi yapısının çatısı da diğer binalarda olduğu gibi kullanılmaktadır. Bu alanın çevresi mesh (metal ağ) ile kapatılmış ve 4 adet tenis kortu bu alanda konumlanmıştır. Ayrıca bu katta bekleme salonu, kafe ve WC’lerde düzenlenmiştir.

Spor merkezi binasına ait açık alanlarda çeşitli spor aktiviteleri ile zenginleştirilmiştir. Havuzlar gün boyu güneş alacak şekilde konumlanırken tüm mekanlar dışarı bakmakta (özelleşmiş restoran hariç) ve dışarıdan da içerisi görüldüğünden bina insanları kendine davet etmektedir. AVM binalarıda benze şekilde cephede sahip olduğu şeffalıklarla dışarı ile görsel ilişki kurabilmektedir. AVM binaları giriş katları da vitrinler ve panolarla dışarı ile görsel ilişki kurabilmektedir.

AVM1 binasında sağ üst tarafta 40 katlı ofis / rezidans / apart otel olarak yapılması planlanan, düşey bir yapı düşünülmüştür. Bu yapı genel yapı grubunun kentten ve yakın noktalardan algılanmasını kuvvetlendirecek ve geceleri de çatı aydınlatılarak kent feneri gibi bir kimliğe bürünecektir. AVM binalarıda geceleri kat hizalarında özel olarak aydınlatılacaktır.

Genel olarak yapı konsepti kanal / ırmak / su imgesinden yararlanmıştır. Su damlaları gibi ele alınan odaklar sinüs eğrisi gibi olan hatlarla birbirlerine bağlanmakta, cephe de kırık / düz hareketlerle sadeleştirilerek gemi / su imgesi vermektedir. Spor merkezi binası da genel olarak şeffaf bir binadır ve bir su damlası gibi ele alınmıştır.