Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Betonla bütünleşen döşeme panelleri

ADS920 (Alfapanel Döşeme Sacı) üzerine dökülen beton ile tam bir bütün oluşturarak tek bir eleman gibi çalışacak biçimde tasarlanmış, yüzeyi yer yer kabartmalı 52 mm hadveli, 92 cm eninde ve istenilen uzunlukta üretilebilen döşeme panelidir. Alfapanel kompozit döşeme sisteminde beş temel bileşen vardır; kiriş, ADS912012 (1,2 mm sac) çelik hasır, srud çivisi (kayma kaması) ve beton. Kompozit döşeme sistemini oluşturan bu elemanlar birbirleri arasında etkileşim sağlarlar. Beton ve çelik sac arasındaki kompozit etkiyi oluşturmak için çok çeşitli tipte soğukta biçimlendirilmiş çelik sac kesitleri kullanılmaktadır. Yüzeyinde oluşturulmuş çıkıntılar sayesinde beton ile kenetlenmeyi sağlayan trapez sac kesitler ekonomik olduklarından, kompozit döşemelerde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Alfapanel kompozit döşeme sistemleri, konutlar ve çok katlı yapıların yanı sıra ofisler ve bürolar, üst geçitler ve köprüler, otoparklar, spor ve sergi salonları, alışveriş merkezleri, depolarda da rahatlıkla kullanılabilmektedir.

ALFAPANEL KOMPOZİT DÖŞEME SİSTEMLERİNİN AVANTAJLARI

Çelik sac, kiriş, beton ve kayma kaması kombinasyonu ile oluşturulan ADS920 Alfapanel, geleneksel döşemelere göre bir yapısal ve ekonomik avantaja sahiptir;

+ Çelik sac kesiti, donatı görevi görür.

+ Çelik kirişe mesnetlenen sac, mesnet görevi yapar.

+ Çelik sacın az olan yüksekliği, sac tipiyle değişebilen beton ekonomisi sağlar. Döşemenin kendi ağırlığındaki bu azalma, yapı ve temeller tarafından taşınan ölü yükte önemli bir azalma sağlar.

+ Kalıcı bir kalıp oluşturması ve pozitif eğilme momenti bölgesinde beton donatısı olarak kabul edilir.

+ Betonun ve dış ortam koşullarının korozif etkisinden galvaniz yapısı sayesinde korunur.

+ Çelik sacın taşınması ve depolanması kolaydır.

+ Yüksek rijitliği ve ağırlığının az olması önemli özellikleridir.

+ Fabrika ortamında CNC kontrollü tezgahlarda, A kalite hammadde kullanılarak ve fire vermeden üretilir.

+ Çelik sac alt yüzü estetik bir görüntüye sahiptir.

+ Kompozit döşeme sacı, yeni koşullara kolaylıkla uyum sağlar, tesisatın gizlenmesi için kiriş başlığı ve oluklar arasında kalan aralık ideal bir alandır.

+ Taşıma şartlarına uygun olarak istenilen uzunlukta üretilebilir.

ADS920 ALFAPANEL KOMPOZİT DÖŞEME PANELİ UYGULAMA

+ Alfapanel uygulanmadan önce taşıyıcı çelik sistemin tamamlandığının kontrol edilmelidir.

+ Katlara Alfapanel taşıma işlemi yapılırken kaldırma işleminde özel aparat kullanılmalı ve uzunluk 3´e bölünerek yükü eşit dağıtacak iki noktadan tutulmalıdır. Ayrıca katlara trapez konulurken montaj yönüne uygun konulmalıdır.

+ Alfapanel montajı en az 2 kişi tarafından ve trapezin iki uç noktasından tutularak yapılır.

+ Montaj yapılırken oanel ek yerleri taşıyıcı kirişin ortasından geçecek şekilde ayarlanmalıdır.

+ Montajda Alfapanel´in kenetleri mutlaka uygulanmalıdır.

+ Montajda Alfapanel hadvelerin düzgünlüğğü ayarlanmalıdır.

+ Montaj detay yerlerinde (Kolonve boşluk olan bölgelerde) trapez kesimleri kesici taş ile yapılmalıdır.

+ Alfapanel uç noktalarında beton akıntılarını engellemek için bitiş kapak profilleri (uç kapama köşebentleri) kullanılmalıdır.

+ Alfapaneller çelik kiriş ile birleştiği noktalarda döşemeye sabitlenmelidir.

+ Alfapanel üzerindeki yatay taşımalarda trapeze noktasal yük verilmemelidir.