Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Doğaya karışmak için yeni bir fikir: Tulip Turkuaz

İstanbul’un yeni ve gözde yerleşim bölgesi Ispartakule’de inşa edilen Tulip Turkuaz, TOKİ iştiraki Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı güvencesi, Türkiye’de bir ilk olan enerji tasarruflu bio-iklimsel mimarisi, tüm binaları çevreleyen su kanalları, hemen önündeki yeni TEM Bahçeşehir-Ispartakule çıkışının sağladığı ulaşım kolaylığı ve farklı yaşam olanaklarıyla yaşanacak bir yatırım imkanı sunuyor…

Bahçeşehir’de inşaatına başlanan ve 11 blokta 1188 konuttan oluşan Tulip Turkuaz Projesi’nin birinci etabı 21 Mayıs 2009’da satışa çıktı. Üç ayrı parselde, toplam 120 bin m2 arazi üzerinde kurulacak Tulip Turkuaz, farklı imkanların bir arada bulunduğu bir yerleşim birimi sunuyor. Öncelikle konut alanlarının satışa sunulduğu projede, yaklaşık olarak 30 bin metrekare alan üzerine kurulacak olan alışveriş merkezi ve rezidanstan oluşan Tulip Towers da yer alıyor.

Tulip Turkuaz Projesi; TOKİ iştiraki Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (EGYO) ile Tulip Gayrimenkul Grubu ve yabancı ortakları arasında “Arsa Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi Sözleşme” ile geliştirilen bir proje.

Gayrimenkul sektöründe 111 yıllık deneyime sahip olan Hollanda merkezli Van Herk ve Panogra Group ortaklığındaki Tulip Gayrimenkul, Tulip Turkuaz projesi için dünyaca ünlü mimar Ken Yeang ile çalışıyor.

Ken Yeang tarafından projelendirilen Tulip Turkuaz Projesi’nin ana konsepti “Doğal Yaşam” üzerine kurulu. Projede, doğa ile iç içe geçmiş bir yaşam şekli hedefleniyor. Yerleşim planında bütün binalar, birbirlerinin önünü kesmeyecek şekilde konumlandırılarak, insan yaşamı için büyük önem taşıyan su öğesi üzerine kurulmuştur. Binaların önünden bir kanal niteliğinde geçerek bütün araziyi dolaşan su arkları projeye ayrı bir hava verirken, zaman zaman nilüfer havuzları şekline dönüşüyor. Ayrıca, havuzların çevrelediği orta alan içinde yürüyüş, koşu ve bisiklet parkuru, çocuk oyun alanları, kum havuzları, dinlenme ve sohbet köşelerini barındıran bir koru olarak düzenlenmiş. Yaklaşık 8 bin 500 m2 alana sahip su kanallarının en dar yeri 1,5 m en geniş yeri ise 18 m olarak düşünülmüş.

Bloklar ise tamamen giydirme cepheli. Su kanalları ile yakalanan hareketi devam ettirecek şekilde tasarlanmış. Binalarda doğal yaşamın uzantısı olarak ortak avlular düzenlenmiş. Bu avlularda yine hem su hem yeşil elemanı kullanılmış ve bahçe avluları oluşturularak binaların cephelerine hareket getirilmiş. Projede, su elemanının yeşille ve insan yaşamıyla bütünleşmesi öngörülmüş, bu nedenle bu havuzlara uzanan ahşap yürüme, dinlenme terasları tasarlanmış. Yatayda arazinin yüzde 68’i rekreasyon alanı olarak projelendirilmiş. Bloklar geniş bahçe ve teraslarla yeşil alanlara imkan verecek şekilde düzenlenmiş. Blokların tümü önü açık, asla kapanmayacak göl manzaralı olarak düzenlenmiş.

Havuzların çevrelediği orta alan içinde yürüyüş, koşu ve bisiklet parkuru, çocuk oyun alanları, kum havuzları, dinlenme ve sohbet köşelerini barındıran bir koru projelendirilmiş. Toplam yeşil alan 50 bin m2 civarında. Arazinin yüzde 10’u su kanalı, yüzde 58’i ise yeşil alandan oluşuyor.

Projedeki sosyal tesiste fitness center, sauna ve hamam, kuaför, dört mevsim kullanılabilecek yüzme havuzu, çocuk bakım alanları ve buz pateni pisti de bulunuyor. 7/24 güvenlik ve teknik destek hizmetinin verileceği Tulip Turkuaz projesinde, lobi ve resepsiyon, bellboy ve vale parking, housekeeping ve çocuk bakım imkanı da bulunacak.

Yeni Ispartakule – TEM otoyol çıkışının hemen yanında olan Tulip Turkuaz yerleşim biriminde yaşayanlar, sabah ve akşam yaşanabilecek trafik yoğunluğuna maruz kalmadan kolayca TEM otoyoluna ulaşabilecekler. Tulip Turkuaz Projesi, Bakırköy deniz otobüsü iskelesine 15 dakika, Avcılar deniz otobüsü iskelesine ise 5 dakika mesafede bulunuyor.

Proje, farklı peyzaj konsepti ile doğayla iç içe bir yaşam imkanı sunuyor. Binalarda dikey alanlarda iç bahçe imkanı, bahçe katlarında özel teraslar, çatı katlarında yer alan rooflar ile özel ortak kullanım alanları bulunuyor. Binalar yatay olarak geniş, dikeyde kişiye özel bahçeli, ortak kullanıma açık kış bahçeli ve çatı-teras bahçeli olarak projelendirilmiş. Proje genelinde geniş rekreasyon alanları bulunuyor. Bu alanlar içinde yürüyüş ve bisiklet yolları, geniş yeşil alanlar ve misafir otoparkları mevcut.

15, 16 ve 17 katlı binalardan oluşan Tulip Turkuaz Projesi, tamamen modern yaşamdan izler taşıyor. Modern çağın gerekliliği olan teknolojik imkanlar, uydu sistemi, internet bağlantısı ve elektronik güvenlik, 7/24 sistemi ile hizmet vererek insan yaşamını kolaylaştırmayı hedefliyor.

DAİRE ÖZELLİKLERİ VE FİYATLARI

Konvensiyonel inşaat sistemi ile imal edilen bloklarda; 1+1, 2+1, 3+1, 4+1 ve 3+1 dubleks daireler olmak üzere 5 farklı daire tipi bulunuyor. Bu daire tipleri de büyüklüklerine göre 23 farklı seçenek imkanı sunarak geniş bir ürün yelpazesi oluşturuyor.

Projede satışlar etaplama sistemi ile yapılacak ve her blokta 90-132 adet arasında daire yer alacak. Akbank konut kredisi imkanı ile yüzde 1 peşinat ve 10 yıla kadar uzanan bir vade ile ev sahibi olmak mümkün olacak. Birinci etapta satışa sunulan daireler 58 m2 ile 219 m2 arasında değişiyor. Daire tiplerine göre metrekarelerde de farklı seçenekler var. 1+1 dairelerin büyüklüğü 58 – 95 m2 arasında,

2+1 dairelerin büyüklüğü 82 – 134 m2 arasında, 3+1 dairelerin büyüklüğü 118 – 171 m2 arasında, 4+1 dairelerin büyüklüğü 178 – 219 m2 arasında, 3+1 dubleks dairelerin büyüklüğü ise 164 –215 m2 arasında değişiyor. Bu farklı tip ve metrekarelerdeki dairelerin satış fiyatları ise 113 bin TL ile 576 bin TL arasında değişiyor.