Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Hanımın Çiftliği’ne Con-imex desteği

2010 yılındaki temel amacı yurt dışı ağını genişletmek olan Con-imex Genel Müdürü Elif Öngen, iç piyasada da yaygınlaşmak istediklerini ve yeni ürünleri piyasa çıkarma hazırlığı içinde olduklarını söylüyor.

Con-imex olarak 2010 yılında neleri hedefliyorsunuz?

Elif Öngen: Biz ağırlıklı olarak yurt dışı ihracatı yapan bir firmayız. 2010 yılındaki temel amacımız yurt dışı ağını genişletmek. Bununla birlikte iç piyasada da olabildiğince yaygınlaşma isteğimiz var. Piyasaya yeni ürünler çıkarma hazırlığındayız. Önümüzdeki dönemlerde bunun lansmanı gerçekleşecek. Nisan ayında yapılacak prefabrik fuarında yer almayı planlamaktayız. O vasıtayla son 2 yıldır piyasaya çıkarmayı düşündüğümüz ürünleri sergileme fırsatı bulacağız. Yurt dışına dönük hali hazırda devam etmekte olan projelerimiz mevcut. Hedefimiz, 2010 yılı için bu projeleri genişletmek ve büyütmek.

Sektörün 2010 yılında 2009 yılındaki daralmayı aşacağını düşünüyor musunuz?

Açıkçası ben düşünüyorum. 2009 yılında uygulanması gereken projeler global krizin etkisiyle sekteye uğradı. Bu anlamda 2010 yılının ilk çeyreğinden itibaren piyasaların rahatlayacağı görüşündeyim. Normalde uygulamayı düşündüğümüz projeleri uygulama fırsatı bulamadık. Bu kriz bir takım şeylerin duraklamasına neden oldu. Fakat Ocak ayından itibaren iyileşmeler olacağı düşüncesindeyim.

Sanırım televizyonda yayınlanan Hanımın Çiftliği dizisinde kullanılan konak için sizin bir çözüm öneriniz olmuş…

Bu proje bize geçen Mayıs ayında Gold Yapım aracılığı ile geldi. Kanal D’de yayınlanacak dizinin bir çiftlik evinde geçeceği söylendi. Gold Film ile yaptığımız görüşmeler sonucunda ellerinde taslak bir proje olduğunu bize ilettiler. Bu proje iki katlı, çatısı olan betonarme bir bina projesiydi. Ancak, çekimlerin başlamasına yetişemeyeceği düşünülerek, onlar tarafından binanın çelik olarak tasarlanmasına karar verildi. Daha sonra dizi Adana’da çekileceği için, proje Adana Tüyap aracılığı ile bize geldi ve biz de Gold Film ile oturduk, görüştük. Kendi modüllerimiz ile nasıl onların istediği tarzda bir binayı ortaya çıkartabiliriz diye proje anlamında belirli bir noktaya geldik. Binanın esas özelliği, 2 katlı tek ara şase ile imal edilen bildiğimiz konteyner modüllerinden oluşması. Binanın dışı, bizim modüllerimize uygun olarak tamamen giydirmedir ama bu giydirme işini biz üstlenmedik. Sadece binanın çelik konstrüksiyon bölümünü biz yaptık. Dış cephe giydirmesi işini de, bizim mimari ekimizin önderliğinde diğer çözüm ortağı Adana firmalarımız üstlendi.

Cephe çözümlerine de katkı sağlıyorsunuz o zaman?

Tabii, dış cephe çözümleri ve teknik ekibi müşterilerimize sunuyoruz. Hanımın Çiftliği projesindeki süreçte dış cephe giydirmesi yapılırken, takipçisi ve teknik destekçisi olduk. Binanın teknik anlamda neleri kaldırıp kaldıramayacağı konusundaki doneleri firmaya biz verdik.

Betonarmeye göre çelik kullanımı süreyi epey kısaltmış olmalı?

Tabii yaklaşık on beş günde fabrikamızda imalatı tamamlandı. Hatta daha kısa olduğunu söyleyebilirim. Normalde yoğun bir süreç içinde olmasaydık o binanın imalatı bir hafta içerisinde sonuçlanırdı. Ardından, 15-20 gün o binanın kurulumu için uğraşıldı çünkü yerin tesviye edilmesi gerekiyordu. Beton dökülmesi ve dökülen betonun üzerine bu ünitelerin kurulması gerekiyordu. Tabii Gold Film bunları organize ederken biz binanın imalatını tamamladık. Daha sonra, Adana’ daki fabrikamızdan Karataş bölgesindeki çiftliğe sevk ettik.

Bu tip yaklaşımlar pratik çözümün gerektirdiği birçok projede uygulanabilir mi?

Şöyle söylersem, biz 2004 yılında kurulan bir firmayız. 2010’da 6. seneyi tamamlamış olacağız. Bugüne kadar ki katıldığımız bütün fuarlarda kendi stantlarımızı kendimiz kurduk. İstediğimiz dizayn ve renkte… Dış cephe giydirmesi konteynerlerda normalde standart cephe panelidir, bizim tabandan tavana aluminyum cam cephe uygulamalarımız da oldu.. Aslında bu modüllerle sadece şantiye mobilizasyon üniteleri yapmıyorsunuz, istediğiniz her tip ürünü yapabilme şansınız var. Teknik olarak yeterli olduğu sürece her türlü yaşam hacmini yaratma şansına Con-imex olarak sahibiz.

Con-imex’in devam eden diğer projeleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Doğu’da okullar ve öğretmen lojmanları yapıyoruz. Ağırlıklı olarak hiç okulu olmayan küçük yerleşim birimlerine ulaşmaya çalışıyoruz. Bunlar daha çok sosyal sorumluluk anlayışı ile gelişen projeler. Yine Adana’nın farklı bölgelerinde yeni başlayan anaokulu projelerimiz mevcut. Çocukların keyifle vakit geçirebilecekleri renkli bir ortam yaratmaya çalışıyoruz. Bunun için bir takım üniteler yapmaya başladık. Bunların dışında başka projeler de gündemimizde var ama olgunlaştıkça kamuoyu ile paylaşmayı düşünüyoruz.

Kısaca ürün portföyünüzden de söz edebilir misiniz?

Bildiğiniz gibi bizim üç ürün grubumuz var. Katlanabilir, demonte edilebilir konteynırlarımız, bunlar con-imex markasıyla sektörde tanınıyor. Katlanabilir, demonte edilebilir yaşam kabinlerimiz, bunlar ise con-kabin olarak adlandırılıyor. Bir de bunların yanında prefabrik çelik binalarımız var. Bunlar bizim hali hazırda imalatını yaptığımız ve satışını gerçekleştirdiğimiz ürünler. Bunun dışında iki katlı çelik prefabrike bina imalatına başlıyoruz. Biz tek katlısını imal ediyorduk ve iki kat için belli bir Ar-Ge çalışması gerekiyordu. Yine bu konuda da özel bir ürün ortaya koyacağız. 2010 yılının Ocak ayı sonunda onun da imalatına gireceğimizi düşünüyorum.