Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Libya´da Türkiye yıldızı parlamaya başladı

Başbakan Erdoğan tarafından Libya´ya 13 yıl aradan sonra başbakan düzeyinde gerçekleştirilen ilk ziyarette, tarihi adımlar atıldı. Vize kaldırıldı, Türk heyetinin uçağı havadayken müteahhitlerin alacak sorunu çözüldü.

Erdoğan´ın 4 bakan ve 200´e yakın işadamıyla yaptığı Libya çıkarmasında ekonomik ve diplomatik ilişkilerde tarihi adımlar atıldı. Başbakan Erdoğan´ın uçağı inmeden Türk müteahhitlerin 700 milyon dolarlık alacak sorununun çözüldüğü bilgisi geldi. Libya´ya adım atar atmaz iki ülke arasında vize kalktı, serbest ticaret için düğmeye basıldı, 8 dev anlaşmayla Libya pazarının kapıları Türk işadamlarına sonuna kadar açıldı. İki gecenin getirisi 10 milyar dolar oldu.

TARİHİ ADIMLAR ATILDI

Ziyaretin ardından iki ülke arasında ekonomik, ticari, yatırım işbirliğinde önümüzdeki dönemde olağanüstü bir hareketlilik yaşanacak. Başbakan Erdoğan, Kaddafi ile görüşmesinde başta petrol sahasının genişletilmesi olmak üzere ekonomik işbirliği konusunda Türkiye´nin taleplerini iletti. Aynı gece El Mahmudi, Türk bakanlarla bir araya gelerek bir gecede 8 anlaşmayı şekillendirdi, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı´nın (TPAO) petrol arama sahasının genişletilmesi konusunda mutabakat sağlandı. Anlaşmalar imzalandığı dakikadan itibaren yürürlüğe girdi. İki ülke arasındaki yatırım anlaşmalarının tutarı yeni anlaşmalarla ikiye katlandı ve 20 milyar dolara ulaştı. Libya´nın 160 milyar dolarlık yatırım pastasında Türk işadamlarına yeşil ışık yakıldı. Türk müteahhitlerine fırsat penceresi açıldı. Bu yılın sonuna kadar Libya´ya 2 milyar dolarlık ihracat gerçekleşecek. Gelecek 5 yıl için öngörülen 10 milyar dolarlık ihracat hedefi ise ikiye katlandı. Libyalı işadamları da Türkiye´de tarım sektörüne yatırım yapacak. Eğitim, sağlık, ulaşım ve inşaat gibi bir çok konularda ortak yatırımların sayısı artırılacak. Türkiye, 600 milyar dolarlık Afrika pazarına Libya´dan girecek. Türk-Libya Yatırım Konseyi, işbirliğinde aktif rol üstlenecek.

VİZESİZ GEÇİŞ BAŞLIYOR

Türkiye ile Libya arasındaki vize muafiyeti anlaşması çerçevesinde vizesiz geçiş uygulaması başlayacak. Türk Hava Yolları´nın (THY) seferlerinin haftada 14´e çıkarılmasıyla hava trafiği de hız kazanacak.