Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Makyol İnşaat Etiler’de Turizm Merkezi İnşa Ediyor

Türkiye’nin en büyük turizm yatırımcıları arasında yer alan Makyol İnşaat tarafından yapımı sürdürülen ‘Makyol – Etiler Turizm Merkezi’ 2010 yılında faaliyete geçecek. Maliyetinin 150 milyon doları bulacağı düşünülen projenin brüt inşaat alanı 65 bin metrekare. Projede 260 oda ve 24 adet Long Stay suit yer alacak. Bunların yanı sıra Makyol-Etiler Turizm Merkezi´nin toplantı salonları ve home-office hizmet alanlarıyla iş dünyası için yeni bir cazibe noktası olması da hedefleniyor.

TRİJENARASYON SİSTEMİ

Çevreci özellikleriyle ilgi toplayan Makyol-Etiler Turizm Merkezi’nde restoranlar, Cafe Bar Lounge, SPA merkezi, açık ve kapalı yüzme havuzu yer alıyor. Trijenarasyon sistemiyle yapının enerji ihtiyacının da çevreci bir anlayışla karşılanması tasarlanan projede 350 araçlık bir de otopark mevcut. Yeni bağlantı yollarıyla turizm merkezine ulaşım da kolaylıkla sağlanabilecek.

DOKUYA UYGUN MİMARİ

Makyol – Etiler Turizm Merkezi’nin taşıyacağı mimari özelliklerle İstanbul’un modern yüzü olması amaçlanıyor. Projenin Mimarı Emre Arolat, “Kentin pek çok yerinde olduğu gibi -sonradan meşrulaştırılarak- gelişmiş olmasına karşın Etiler, sosyolojik katmanların birbirine yakınlığı ve büyümenin önemli ölçüde planlanabilmiş olması sebebiyle oldukça homojen bir yapı örüntüsüne sahip. Ne son on yılda yaşanan turistikleşme, ne de yine son döneme mahsus olan yoğun ticarileşme, bu homojeniteyi pek bozamadı. Etiler’de yapılar birkaç yeni istisna dışında birbirlerinden büyük ölçüde ayrışmıyor. Topografyanın değişkenliği ve her noktada farklılaşan perspektif algıları, yapıları birbiri üzerine adeta yapıştırıyor ve özdeş “organik yığınlar” oluşturuyor” dedi.

TRAFİK KESİNTİSİZ OLARAK AKACAK

Semtin TEM otoyolu ve Fatih Sultan Mehmet köprüsü gişeler bölgesiyle sonlanan kuzey ucunda konumlanan ‘Makyol – Etiler Turizm Merkezi’ arsası, bir ucundan diğerine yaklaşık 16 metrelik kot farkı ile çeşitli seviyelerden ulaşım olanakları veriyor. Çevresindeki yolların mevcut hallerinin oluşturduğu aşırı diklik ve sıkışıklık sorunlarının, bu bölge için hazırlanan yeni güzergah planları ile giderileceği öngörülüyor. Otoyol bağlantı noktası da bu düzenleme ile rahatlayacak ve trafiğin kesintisiz bir biçimde akması sağlanacak.